Kam a jak jedeme?
Vrch Trabice byl původně impozantním přírodním hřbetem v krajině Českého středohoří, zhruba na cestě mezi Plešivcem a Deblíkem. Ač byl součástí CHKO České středohoří, byla zde v roce 1982 povolena těžba čediče, která začala v roce 1989 a probíhá dodnes. První byl vytěžen západní vrchol hřbetu a odkryta náhorní plošina. Těžba se postupně prokousává také k východnímu vrcholu, který má dnes v mapách oficiálně výšku 429 m n. m. Dle těžebních plánů by se tato měla snížit zhruba o 20 metrů. Místo je zvláštní, umožňuje nám uvědomit si jakou cenu platíme za komfort a rozvoj některých vybraných lokalit, zatímco jiné musejí ustopit. S těžbou samozřejmě nesouhlasí obyvatelé přilehlých obcí, jejichž nemovitosti ztrácejí na ceně a jsou těžbou poškozovány (praskliny atd.). Kdy bude těžba konečně zastavena a místo bude moci být rekultivováno, není v současné době jasné. Při pohledu z výšky se však nabízí atraktivní možnost zatopení lomu po skončení těžby. Pokud se sem vyškrábete, uvidíte na vlastní oči měsíční krajinu, ale na druhou stranu si užijete i krásné výhledy do kraje. Při pohybu v okolí kamenolomu buďte opatrní, okraje nejsou zpevněné.
Za čím jedeme?
Krajina Českého středohoří je efektní na pohled a procházky zde jsou výborným kardio tréninkem, protože se v podstatě neustále střídají kopečky s rovinkami. Abyste si dali pořádně do těla, doporučuji například jet vlakem do zastávky Malé Žernoseky, zde se napojit na žlutou a nechat se za 25 Kč (35 Kč s kolem) převést přívozem do Velkých Žernosek. Odsud již po modré pokračovat na zříceninu Kamýk, vystoupat si na vrchol ledové hory Plešivec a stále po modré pokračovat k turistickému rozcestníku Pod Trabicí - vyhl. Abychom se dostali až nad kamenolom, a pokud přicházíme od Plešivce, je důležité trefit tu správnou cestičku. Od rozcestníku se vydáme dále opět po modré, která se ale po pár desítkách metrů bude rozdvojovat a zde je důležité zvolit tu pěšinu, která půjde směrem nahoru, tj. sejít z modré a vybrat si horní neznačenou cestičku. Ta vede na náhorní plošinu měsíční krajiny. Po prohlídce kamenolomu doporučuji pokračovat po modré turistické trase přes Kostelní sedlo až do civilizace v Sebuzíně.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se můžete v hospůdce v Malých Žernosekách hned u přívozu, případně pak Velké Žernoseky a finální destinace Sebuzín.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zatímco ze zříceniny Kamýk toho již moc nezbylo a přístup do jejího srdce je uzavřen odmítavou mříží, vrchol Plešivce, pokrytý sutí a skrývající ledové jámy, za návštěvu rozhodně stojí. Třešničkou celého výletu je za mě určitě návštěva kamenolomu na vrchu Trabice. Raději sem však přicházejte o víkendu, kdy neprobíhá těžba.
Ostatní informace
Celá trasa má zhruba 15 km. Více fotek na malaga8181.
Poslední aktualizace: 10.7.2023
Kamenolom na vrchu Trabice na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
3,00
Diskuse a komentáře k Kamenolom na vrchu Trabice
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!