Když mráz kouzlí na Vaňovském vodopádu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vaňovský vodopád leží na Podlešínském potoce a se svou výškou 26 metrů je nejvyšším vodopádem v CHKO České Středohoří.
Vydali jsme se k němu z centra Ústí nad Labem, přes Větruši, po NS Větruše-Vrkoč.
Za čím jedeme?
Na začátku cesty nás čekal obtížný výšlap od hlavního nádraží v Ústí po žluté značce na Větruši. Zde již začíná zmiňovaná NS, jejíž trasa kopíruje zelené turistické značení.
Kousek za Větruší jsme přišli k památníku Karla Eichlera, zakladatele turistického spolku v Ústí nad Labem a iniciátora stavby zámečku Větruše.
Poté už naše cesta, v zimním období značně uklouzaná a místy zledovatělá, pokračovala vrchními partiemi údolí Labe s několika vyhlídkami až k Vaňovskému vodopádu.
Vodopád vytvořily změny v okolní krajině ve třetihorách, kdy se tok Labe, díky sopečné činnosti, začal stále více zahlubovat. Vaňovský vodopád je tvořen dvěma kaskádovitými stupni. Horní část je velice těžce přístupná a dostat se k ní stojí značné úsilí i v letních měsících, natož pak v zimě. Vše nám ale vynahradil úchvatný pohled na spodní část vodopádu. Ledová stěna, kterou místy protéká voda a hlavně její výška, která činí 14 metrů nás ohromila.
Následně jsme sestoupili kolem toku Podlešínského potoka k Labi. Šli jsme vlevo, po neznačené cestě po směru toku řeky, až jsme narazili na žlutou značku. Po ní jsme přešli přes Masarykovo zdymadlo, které bylo vystavěno v letech 1923-36 na druhý břeh Labe a vystoupali jsme k hradu Střekov, který nechal vystavět jako obranný hrad na počátku 14. století Jan Lucemburský. Od Střekova nás pak čekal již jen závěrečný sestup po červené značce k vlakovému nádraží Ústí nad Labem-Střekov, kde náš výlet skončil.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Během cesty jsme si museli vystačit s vlastními zásobami. V zimních měsících toho moc otevřeného není.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vaňovský vodopád je krásný určitě v každém ročním období, ale v zimě, kdy se mění napůl v ledopád je na něj doopravdy úžasný pohled.
Zklamáním pro nás bylo počasí, které nám během výletu vůbec nepřálo. Nejen, že celou cestu drobně mrholilo a cesta namrzala, ale padla i mlha. Z vyhlídek jsme toho tedy moc neviděli, ale ani to nezkazilo velice pozitivní dojem z prožitého dne.
Ostatní informace
Vaňovský vodopád je volně přístupný, jen při cestě k němu musí člověk v zimě dávat o dost větší pozor.
V blízkosti vodopádu se nachází i vyhlídka Vrkoč. Cesta na ní však byla v době naší návštěvy z bezpečnostních důvodů uzavřena.
V zimním období je možno si zatraktivnit cestu k vodopádu snad jen návštěvou Zrcadlového bludiště na Větruši, velice zajímavý byl i přechod přes Masarykovo zdymadlo.
Hrad Střekov je přes zimu uzavřen.