Loading...

Krok za krokem Nepomukem.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

V jižní části Plzeňska jsme si vybrali pro náš výlet městečko Nepomuk, krásnou řeku Úslavu a vesnici postavenou ve zdech vypáleného kláštera – Klášter. V roce 1250 vznikla zároveň s klášterem trhová ves Pomuk.a ta se sloučila v roce 1384 s nedalekou vsí Přesanice. A Nepomuk byl na světě. Že se rozvoji tohoto místa dařilo, svědčí skutečnost, že již v roce 1413 bylo povýšeno na městečko. Od druhé poloviny 15. století patřilo Šternberkům, kteří sídlili na hradě Zelená Hora. V 18. století je v držení rodu Martiniců a konečně se v roce 1730 stává městem. Největší hrozbou pro města byly požáry a Nepomuk vyhořel třikrát a to v letech 1593, 1686, 1711. Následovala nová výstavba, která vždy změnila tvář města. Dnes má město tři dominanty. Západní okraj města tvoří průběžná ulice s kostelem sv. Jakuba. Pod svahovitým náměstím nepravidelného půdorysu je kostel sv. Jana Nepomuckého a uprostřed náměstí budova staré školy. Ze všech stran viditelná Zelená Hora je po většinu roku turistické tabu a tak se musíme spokojit jen podíváním z dálky. Ale vše nám vynahradí pod severním svahem vrchu ves Klášter a řeka Úslava. Ta zde také plní svými vodami rybník podle všeho ráj rybářů a poslední místo naší cesty nás vrací až do roku 1144 kdy se ze stavbou kláštera začalo. I dnes můžeme posoudit, že se jednalo o rozsáhlý komplex, který byl rozšiřován v polovině a na konci století 13. a ještě po první polovině 14. století. Za své vzal v husitských válkách, v roce 1420 byl dobyt a vypálen. To byl začátek nového řešení, kdy lidé do trosek kláštera vestavěli ves a výsledek se dá označit za zdařilý. Zakončení cesty po pravém břehu řeky je již malou třešničkou na dortu.

Za čím jedeme?

Po zelené od nepomuckého nádraží procházíme obcí Dvorec. Silnici střídá cesta po louce a znovu silnice. Větší část cesty prochází novější výstavbou a po 2 km jsme ve městě. Hned na začátku zacházíme ke známe restauraci Vyskočilka. Prohlížíme si první zajímavé sochy, Pietu a pár desítek metrů k městu sv. Jana Nepomuckého. K náměstí jdeme Zelenohorskou ulicí. Stojí zde budova Zelenohorské pošty. Patří mezi nejhezčí ve městě a v jejich zdech pobývala Marie Terezie a Karel Lotrinský a v letech 1768 až 1833 zde několikrát přespal císař František I. Náměstí upoutá několika zajímavými domy. Jak již zmiňovanou starou školou, tak zdejší radnicí či bývalým Dannerovým pivovarem. Panský dům má své počátky již v roce 1399 a býval největším zájezdním hostincem ve městě. Zajímavá je sestava novějších soch na upraveném svahu a kašna, které patří mezi obdivované objekty. O kostelech byla již zmínka a tak ještě pohled na náměstí a po červené míříme k severu pod svahy Zelené Hory. Od města jdeme podle říčky Mihovky k Červenému mostu a u dalšího mostu přes Úslavu,,, na hrázi rybníka, jsme na soutoku. Po hrázi docházíme do Kláštera a hledáme zbytky kláštera. Jsou většinou součástí domů a jedná se skutečně o zajímavou podívanou. Na návsi je kaple sv. Markéty z let 1861 a 62. Vracíme se k řece a kolem ní po pravém břehu jdeme k Panskému rybníku a pak již zbývá malý kousek na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Při naší návštěvě byla otevřena pouze jediná hospoda na náměstí a tak musela stačit. O ubytování ve městě jistě nebude nouze. V Klášteře nic otevřeno nebylo, ale dobré pivo mají ve stánku na nádraží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klášter patřil mezi nejstarší sídla v oblasti a dnešní ves je tak trochu raritou v rámci celé země. Náměstí města je na svahu a to se také často nevidí. Některé v poslední době vytvořené sochy umístěné na náměstí jsou skutečně zajímavé a hezké. Řeka Úslava je jednou ze čtyř, ze kterých se zrodí Berounka a až na nějakou tu plastovou láhev na hladině, což není její vina, je krásná a to nejen Pod Zelenou horou.

Ostatní informace

Informační centrum je na náměstí v budově muzea. Vlakové nádraží je od města asi dva kilometry. Než se to všechno obejde je v nohách přibližně 6 km. Část cesty vedla po neznačených cestách a tuto oblast nejdete na mapě KČT č. 35 Brdy – Třemšínsko. Je jisté, že se všechno do článku nevešlo a pokud se toho chcete dozvědět více otevřete si starynepomuk.ic.cz a to je již úplný konec.

Poslední aktualizace: 4.7.2010
Krok za krokem Nepomukem. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu