Kam a jak jedeme?
Nový rok 2018 se nám povedlo přivítat
v Kutné Hoře. Bydleli jsme v hotelu U Kata, což je jen kousek od tohot kostela.
Za čím jedeme?
Kostel Panny Marie Na Náměti, zvaný také Matky Boží a dříve Dolní kostel je na východním okraji historické části města, v místě kde stávala hornická kaple. Na tomto náměstí bývaly rudné trhy. Vždy po ukončení trhů se zbytky stříbrné rudy nametly (proto vznikl zdejší název Na Náměti) na hromadu. Výtěžek z prodeje těchto nametených zbytků byl pak základem prostředků pro stavbu kostela, na který později přispěly i doly Flašary, Rousy a Zahrady .
Tento původně hřbitovní kostel byl postaven před r. 1357 za městskými hradbami. Pochází tedy přibližně ze stejné doby jako
kostel sv. Jakuba. První písemné zprávy jsou však až z počátku 15. století. R. 1470 do věže uhodil blesk a prakticky celý kostel shořel. Zůstaly jen obvodové zdi. Celý kostel byl tedy prakticky postaven znovu. Je to trojlodní gotický kostel čtvercového půdorysu s vysokou hranolovou třípatrovou věží, na které je znak města a znaky šlichéřů, těžařů, mincířů a pregéřů. Již v 15. století byly na kostele věžní hodiny. Původně však byly o něco níž. Lidé si však stěžovali, že na ně nevidí, byly proto přestěhovány na dnešní místo.
Současná podoba kostela je z novogotické přestavby v letech 1886-1887. Z té doby je nový portál věže a vzniklo i nové vnější schodiště. Kostel tak má nyní dokonce troje schodiště. Severní schodiště ve čtverhranné věži vede na kruchtu. Z jihu bylo přistaveno dvojité točité protisměrné schodiště, takže se může současně vystupovat i sestupovat. Schodiště vede k pokladně v 1. patře věže.
Dominantou kostela je protáhlý presbytář s hlavním oltářem, který je pravděpodobně z r. 1526, je trojdílný a byl sem přenesen z
chrámu sv. Barbory. Tam se také nachází raně gotický výklenkový sanktuář s mřížkou. Oltářní obrazy jsou z 1. pol. 16. století. Z poč. 16. století je gotická kamenná šestiboká kazatelna. Na levé straně triumfálního oblouku je mramorová deska, která odkazuje na náhrobní kámen českého barokního malíře Petra Jana Brandla, který byl v přední části hlavní lodi r. 1735 pohřben. V Kutné Hoře prožil konec svého života. Jeho obrazy jsou např. v cisterciácké
katedrále Nanebevzetí Panny Marie.
U kostela byl městský hřbitov, který se používal přibližně do konce 19. století. R. 1961 byl hřbitov zrušen a na jeho místě vznikl park. Zachován do dnešní doby zůstal pouze hrob rodiny Wroclawských. Bohužel jsem nezjistila, jaký měli k městu vztah.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Byli jsme ubytování v nedalekém hotelu U Kata v Uhelné ulici, kde je i restaurace.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel i jeho okolí nás neustále přitahuje, jen se nám ještě nepodařilo se podívat dovnitř. Už plánujeme, že se tam musíme vypravit ještě po čtvrté - někdy v létě.
Ostatní informace
Kostel je pro veřejnost otevřen pouze o prázdninách, a to v sobotu a v neděli od 10 do 12:30 a od 13 do 17 hodin. Platí se vstupné 10,- Kč. Já jen doufám, že je možno podívat se na město i z věže kostela.
Poslední aktualizace: 30.3.2018
Kutná Hora - kostel Panny Marie Na Náměti na mapě
Diskuse a komentáře k Kutná Hora - kostel Panny Marie Na Náměti
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!