Kynžvart
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na trase Cheb Mariánské Lázně se nalézá zámek Kynžvart. Jistě ho znáte a kdo ne, měli by jste to napravit. Každý kraj má svůj reprezentativní střípek kultury a historie. Karlovarský například Loket, Bečov, Tepelský klášter či právě Kynžvart. Blízká přítomnost hranic vybízí k návštěvě i naše sousedy. Ale které naše pěkné a velkolepé místo ne. Pro mě je i ukázka dřívějších hodnot přitažlivá. Myslím tím zbytky rozsáhlého stejnojmenného hradu. Ten se nachází nad obcí, asi dva kilometry od zámeckého parku.
Za čím jedeme?
Krásné, honosné sídlo se pyšní mnohými sbírkami. Najdeme zde vše. Od štukové výzdoby, přes ukázky zbraní, jemnějšího vybavení porcelánového i například egyptologické oddělení. Knihovnu, kabinet kuriozit, pracovnu, jídelnu a mnohé další.
Stavba je pojata do písmene „U“, uzavíraná zdobeným plotem. Čestnému dvoru dominuje fontána. „Bílá vila“ byla klasicitně upravena, pod přísným dohledem kancléře Metternicha.
Park je pěkný k procházce. Na jednom okraji jsem našel výběhy s koňmi. Nebo si můžete prohlédnou blízko zámku stojící hospodářskou budovu. Barokní pivovar a lesovnu.
Co se týče hradu, ten je založen králem Přemyslem II Otakarem. Měl střežit hranice a je to jeden z nejvýše u nás položených hradů. Zbytky nejsou veliké, ale rozsah je znát. Fragmenty zdí, paláců a věží jsou jasně patrné. První zmínka je datována rokem 1287. Cedvikové, koupivší na konci 16. století panství, si v údolí staví renesanční zámek a hrad je posléze vypleněn švédy. Od té doby je neudržovaný a zvaný pustý.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jelikož jsem přijel vlakem, o ubytování nevím nic. Ale jistě se v blízkosti pár km, dá něco sehnat. Rastaurace a cukrárna je součástí areálu. Zákusek byl vítečný, ale "příhraniční diškrece" započítaná v ceně je odpovídající, turistickému ruchu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý půl denní výlet jsem si náramě užil. Zámek je krásný. Jen těch zahraničních turistů, bylo na mě dosti. Ale impozantnost interiérů a bohatost sbírek mi vše mnohonásobně vynahradilo.
Ostatní informace
Otevřeno je duben až říjen. Vstupné si bohužel nepamatuji, ale něco kolem sta Kč. si připravte.
(foto je bohužel, z dob horšího fotoaparátu)
Na výlet vlakem
Jak jsem už výše zmínil, přijel jsem vlakem. (trasa Cheb – Mariánské Lázně) Po žluté turistické značce se přes městečko Lázně Kynžvart dostanete na hrad. Po zelené k zámku.