Loading...

Loket – klíč ku Království českému

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika

Kam a jak jedeme?

Asi šest kilometrů od Karlových Varů stojí hrad Loket s věží, jejíž přízemí obývá drak Šarkan. Navzdory děsivému vzhledu je v jádru velký dobrák. O něco nerudnějším sousedem je mu Gottstain, vládce zdejších hor a kamení. Na hradním nádvoří můžete spatřit jeho sochu. Stařík s dlouhými vousy a kyjem v rukou přináší smůlu i štěstí. Přijde na to, s jakými úmysly k němu přistupujete.

Za čím jedeme?

Přírodní amfiteátr – zdvojený unikát

Foto: Mysha

Opevněné město s hradem, které bylo po staletí nazýváno „klíčem ku Království českému“, je dnes oblíbeným turistickým cílem. Za popularitu však nevděčí jen středověké stavbě, zdvíhající se na skále, ovinuté meandrem Ohře. Mimochodem, právě tato vodní zákruta, připomínající lidský loket, dala prý městečku jméno.

Procházka po městě Loket vás zavede k barokní radnici s muzeem knižní vazby a galerií, jež pravidelně hostí výstavy výtvarného umění. Z Černé věže s expozicí loketských kuriozit je pěkný výhled na město i hrad. Motoristicky založení turisté ocení místní areál motokrosu a naprosto všechny uchvátí unikátní přírodní divadlo. Podobnou raritu u nás najdete už jen v Českém Krumlově. Na loketském jevišti kdysi vystupovali Voskovec a Werich, dnes se tu kromě divadelních představení konají koncerty a další kulturní akce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Goethovy velké lásky

Až se budete Loktem procházet, dozajista pochopíte, proč si jej oblíbilo tolik známých osobností. Nejtěsněji je s městem spjat německý básník Johann Wolfgang Goethe. Ten zde ve společnosti své milované mladinké Ulriky oslavil čtyřiasedmdesáté narozeniny. Snad právě kvůli úchvatné dívce, nebo snad díky atmosféře majestátního hradu, později tento den označil za jeden z nejšťastnějších v životě.

Dnes se na hrad Loket sjíždějí turisté, aby obdivovali zdejší expozice. Ta patrně nejpůsobivější – plná pohybujících se figurín, podkreslená srdceryvným nářkem – představuje útrpné právo. Další výstavy jsou věnovány porcelánu, archeologickým vykopávkám a zbraním.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zakletý purkrabí aneb nejstarší meteorit

Nicméně nejpoutavější ze všech zdejších zajímavostí je velký kámen, vystavený v prostorách někdejšího Hejtmanství. Jedná se o maketu vůbec nejstaršího známého meteoritu, který dopadl na nádvoří Lokte roku 1422. Přes metrák vážící žhavý kámen si nejprve vysloužil pozornost mudrců a alchymistů, později jej zkoumali geologové. Dnes je rozdělen na několik částí, z nichž ta největší je k vidění v muzeu ve Vídni. Svůj úlomek si však odneslo i Národní muzeum v Praze.

Ačkoli byl podivný kámen dávno identifikován za meteorit, najde se stále dost romantických snílků, kteří spekulují o pravdivosti tradované pověsti o někdejším loketském purkrabím markraběti Vohburgském. Podle ní šlo o nesmírně krutého pána, jenž neměl slitování ani s chudými ani s nemocnými. Jednoho dne za ním přišla zubožená vdova s prosbou o odklad platby daní. Markrabě ji odmítl tak hrubě, až se nebohá žena neudržela a vykřikla: „Máš srdce z kamene, inu měl bys celý zkamenět!“ Těžko říct, zda za to mohla čarodějnická kouzla nebo se jednalo o pomstu samotného Boha. Buď jak buď, pan Vohburgský se proměnil v těžký, žhnoucí kámen.

Historie hradu Loket je dlouhá a pyšní se dalšími neuvěřitelnými příběhy. Některé jsou výplodem fantazie kronikářů, jiné se skutečně staly. Ve zdejších zdech byl uvězněn malý kralevic Václav, pozdější král a císař Karel IV. Za husitů byla pevnost dvakrát obléhána, ale dobyli ji až později měšťané. Loket ztratil význam po třicetileté válce a následných morových ranách. Od romantismu se těší oblibě výletníků. Připojte se k nim!

Ostatní informace

text: Michaela „Mysha“ Košťálová, foto: Czech Tourism

Poslední aktualizace: 16.7.2008
Loket – klíč ku Království českému na mapě
Autor: Mysha
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu