Loading...

MALÁ HANÁ-okolí Jevíčka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou Za sportem Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

TEN POŽEHNANÝ KRAJ...mírně zvlněná krajina,roztroušené vísky,menší města,voňavé louky,lesy plné hub a tajemnství i romantická příroda.Kraj na památky bohatý a neodolatelný.Jádrem je nížina Malé Hané, zhruba od Boskovic a Letovic až k Jevíčku a Městečku Trnávce, k nim přiléhají vesnice v horách. Etnograficky výraznými obcemi jsou např. Vanovice, Horní Štěpánov, Kořenec nebo Protivanov.I když názvem by Malá Haná spíše evokovala přináležnost k Hané, kulturně, a to především typem osídlení, obydlí a kroje se přimyká spíše k Horácku.

Naše putovní se zaměří především na oblast kolem starobylého městečka JEVÍČKO.

Za čím jedeme?

Foto: radimm

JEVÍČKO- je přirozeným i hospodářským středem půvabné oblasti, nazývané pro svou mimořádnou úrodnost MALÁ HANÁ.Doba založení Jevíčka není jednoznačná. Existuje celá řada pověstí, ale je jisté, že Jevíčko existovalo jako slovanská obec již v 12. stol. Jako město je postavili kolonisté v první polovině 13. stol. V r. 1258 bylo povýšeno králem Přemyslem Otakarem II. na město královské s Magdeburským právem.

Znak města
Markraběcí stříbrně a červeně šachovaná orlice vpravo hledící, v modrém poli, se zlatou korunkou a zbrojí (tj. zobákem a spáry). Na prsou má štítek s písmenem "G" (značí v novočeštině "J"). O udělení městského znaku nemáme žádné zprávy, pravděpodobně se tak stalo v 13. stol.

Malá Haná
Malá Haná  •  Foto: radimm

Městská věž
Městská věž, původně gotická, doplňovala obranný systém města. Byla postavena současně s hradbami, z hradební zdi se do ní také vcházelo. R. 1593 byla zvýšena na 50 m, opatřena cibulovitou bání, hodinami a vzácným cymbálem zvonaře Jana Beneše z Moravské Třebové. Zvony z blízké zvonice sem byly zavěšeny r. 1709. Dochoval se největší z r. 1509 o váze 1 680 kg (z ostatních byla během obou světových válek ulita děla). Původní zvonice byla r. 1711 zasažena bleskem a shořela. Od r. 1715 stojí na jejím místě socha Mikuláše Tolentinského.

Městské hradby
Městské hradby - zbytky gotického opevnění středověkého města. Uzavíraly oválně v délce 1 km vnitřní město. Byly zbudovány ve 14. století na místě starých palisád. Naposled byly opraveny v 16. století za starostování Beneše Moltoše a Jana Čecha, jejich součástí byly čtyři brány, orientované podle světových stran. Ještě roku 1768 byly otevírány po rozednění a zavírány hodinu po západu slunce.

Zámeček
Renesanční zámek byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetřichem Podstatských z Prusínovic jako tvrz (z původního vzhledu se dochovala pouze věž). Koncem 18. století byl přestavěn do současné podoby.

BISKUPICE u JEVÍČKA-zámek-Dávno předtím, než byl postaven biskupický zámek, stávala na jeho místě tvrz, podobná renesanční stavbě ve Vranové Lhotě. Biskupickou tvrz nechali postavit bratři Volfart a Jan Planknarovi zKynšperka vletech 1493 - 1505. Roku 1700 je však tvrz již zpustlá. Vroce 1612 je vpramenech uváděno, že ktvrzi patřil panský pivovar (stál na místě dnešní „staré školy"), ve kterém se vařilo pivo až do roku 1870.

Malá Haná
Malá Haná  •  Foto: radimm

V Biskupicích je slavná palírna a lihovar a každý rok(září) se zde pořádá zajímavá pouť-BISKUPICKÝ KALÉŠEK.

Nad Biskupicemi stávalo starobylé hradisko-které bylo díky svému tvaru nazváno „Hrubé kolo". Hradisko má tvar protáhlé elipsy (80 x 90 m) a je obehnáno příkopem. Nízký val je na rozdíl od středověkých hradisek nahozen na vnější stranu příkopu. Archeologové bohužel dodnes nemají jasno, ze které doby tato stavba pochází. Pravděpodobně zde však sídlil lid jevišovické kultury, který val vystavěl proti častým nájezdům nepřátel. Archeologické nálezy vtéto lokalitě jsou nepatrné, byly zde objeveny např. dva malé střípky.

VELKÉ OPATOVICE-stojí ve městečku Barokní zámek.Ve 14. století zde vybudovány 2 tvrze - horní a dolní. V místech horní vznikl dnešní zámek. Počátkem 18. století přebudovali Věžníkové tvrz v nevelký barokní zámek a v místech vodních příkopů zřídili park. V polovině 18. století jej Salm-Neuburkové přestavěli v rozsáhlou pozdně barokní přízemní stavbu, původní stavba byla pojata do jižního křídla (letopočet dokončení přestavby 1757 uveden na vstupním portále). V letech 1797 - 1945 náležel zámek Herberštejnům. Úpravy v letech 1908 - 1911.mimo jiné přistavěna secesní věž a vybudováno mansardové patro). Zámek dnes tvoří 2 bloky: přední, východní část je přízemní, má půdorys písmene L, nad vstupem deska s erby a nápisem o stavbě. S touto částí souvisí pavilón, který tvoříval konec spojovacího křídla. Zadní západní trakt je obdélníkový, má mansardové patro a pojí se k němu secesní věž. Na požádaní je zámek přístupný.

Nad městem dominuje skalní blok zvaný Panská Skála.Vede sem naučná stezka,která také provází po městě a blízkém okolí.

Nedaleko města zajímavé OPATOVICKÉ HRADISKO.Jsou zde zbytky opevnění ze starší doby bronzové.Na vých,straně hradiska,nádherné pískovcové skály s vytesánými reliéfy básníka P.Bezruče a skladatele J.B.Foestra.Vede sem červená stezka a také trasa naučné stezky.

Na červené stezce z Hradiska,bývalé lázně u obce Velká Roudka.Dodnes vyvěrá Arnoštův pramen.

V obci BOROTÍN,3 km od Opatovic stojí zámek přestavěn z bývalé tvrze.Krásné arboretum a zahradnictví(otevřeno v sezoně).Barokní kostel z r.1788.Muzeum pohyblivých betlémů-přístupné na požádaní.

Mezi Opatovicemi a Jevíčkem je romantické údolí a vodní nádrž Smolná.Nabízí rekreační vyžití i koupání.

1km po červené značce od přehrady vzhůru do kopce,památník letců z r.1949 a Červený Kopec(446m.n.m) s památníkem Napoleonských válek.

Při silnici z Jevíčka na Křenov menší kostel Sv.Bartoloměje.Napravo od silnice se zdvihá masív vrcholu HUŠÁK(626m.n.m).

Nedaleko obce Přední Arnoštov partyzánský památník a připomínka odbojů ve zdejším kraji.Cestou na Křenov,1km po odbočce do vísky Mařín(pěkná dřevěná zvonice),stávalo Křenovské Hradisko.Vše připomínají už jen zarostlé valy.

5km od Jevíčka,městečko CHORNICE,se zajímavou historií-Chornice vznikly v době německé kolonizace ve 13. století, první písemná zmínka pochází z roku 1258. Okolní oblast však byla osídlena mnohem dříve, o čemž svědčí nálezy z neolitu (3000 př. n. l.), z doby bronzové (900 př. n. l.) a z doby Lužické (700 př. n. l.).Po roce 1323 náležela ves pánům z Lipé a po dělení majetku roku 1346 ji drželi společně Jindřich, Čeněk a Pertolt z Lipé. Roku 1402 přidělil markrabě Jošt ves Chornice Heraltovi z Kunštátu, jehož nástupce Boček zapsal roku 1418 větší část Chornic a polovinu Derflíku (dnešní Víska u Jevíčka) Janu z Boskovic. Dalším vlastníkem obce byl Beneš z Boskovic, který roku 1502 svůj majetek převedl na Ladislava z Boskovic a na Třebové.V následujících letech nejsou o osudu Chornic žádné písemné zprávy, s výjimkou roku 1546, kdy je jako chornický farář uváděn luteránský kněz Jan Sopouch. Roku 1802 byla v obci zřízena zákupní rychta.--(Upozornění pro neznalé pravopisu českého: CHORNICE jest podstatné jméno pomnožné, tudíž jeho tvary jsou > Chornice/ bez Chornic/ komu Chornicím/ koho Chornice/ oslovujeme Chornice/ o Chornicích/ s Chornicemi.)

Pokud putujeme po okolí Jevíčka,neopomenem navštívit zříceninu hradu Cimburk,nad Městečkem Trnávka.Zříceniny hradu založeného z přelomu 12. a 13. století. Vznikl jako rodové sídlo pánů z Cimburka. Během staletí vystřídal řadu majitelů. Roku 1645 se zmocňují Moravy Švédové, po jejichž odchodu hrad pustnul. V roce 1776 byl hrad již úplně opuštěn a o deset let později zasažen bleskem vyhořel. Do dnešní doby se zachovaly se zbytky obvodových zdí vlastního hradu, hradeb, bašty a brány předhradí. Jméno hrad získal podle erbu pánů z Lipnice, na kterém bylo cimbuří. Při prováděném archeologickém výzkumu byl nalezen opravdový poklad 2500 stříbrných mincí ze 13. století, které jsou nyní uloženy v Národním muzeu.

JAROMĚŘICE-obec nedaleko Jevíčka-

Oprava Kalvárie Počátky Jaroměřic u Jevíčka spadají do druhé poloviny jedenáctého století, ovšem území obce bylo osídleno již mnohem dříve, v době předhistorické , jak dokládají některé archeologické nálezy. Územím vedla významná obchodní stezka z Moravy do Čech. Po obnově moravského biskupství v roce 1096 byla tehdejší skromná osada výrazněji kolonizována a přiřčena pražskému biskupovi Jaromírovi a po něm také pojmenována. Historie Jaroměřic je velmi bohatá, zvláště v období panování Blízkých z Kaříšova koncem šestnáctého století a pak za pánů Šubířů z Chobyně, z nichž vysoký zemský činitel František Michal nechal vybudovat na blízkém kopci barokní poutní komplex zvaný Kalvárie, který je věrnou kopií Božího hrobu v Jeruzalémě. Stavba byla realizována v letech 1713 - 1738 lidmi z okruhu Jana Blažeje Santiniho. Dalšími významnými památkami jsou renesanční zámek z roku 1592 vybudovaný na místě původní tvrze a Kostel Všech svatých na návsi, jehož počátky sahají do období vzniku obce. Mimořádnou hodnotu má rovněž zajímavě řešená barokní Křížová cesta vedoucí od kostela Všech svatých na Kalvárii.

Mohu ještě doporučit cestu z Chornice do Konice.Prochází malebným Nectavským Údolím,nad nímž stojí zř.hradu Plankenberk.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na náměstí v Jevíčku se dobře najíte v restauraci Morava.Dá se tady také ubytovat.

Zajímavá je hospůdka v Chornici u křižovatky na Trnávku-MOTO BAR.Pivko nám tady chutnalo!!!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám vše.Jen stav zdejších silnic je kapku horší.Opatrně motoristi.

Ostatní informace

Vstupné se u zmiňovaných míst neplatí téměř nikde.Do arboreta v Borotíně si nachystejte cca 30kč/osobu.Ještě rada-u arboreta je problém zaparkovat.Nechte auto stát radši na návsi.Pěšky to máte 5 minut.

Platí se také vstup na věž v Jevíčku.(20kč)

Poslední aktualizace: 19.7.2009
MALÁ HANÁ-okolí Jevíčka na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu