Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Mnohdy se při svém putování zastavíme a zasníme...rozhlédneme se po kraji...necháme se unést vůni panoramatických výhledů..poznáme kraje úrodných polí,vysokých hor,velkých měst a památných míst..abychom to vše lépe vnímaly..stojí pro nás na některých místech rozhledny a využít můžeme i vyhlídková místa..
Zvu Vás na nejkrásnější a nejpozoruhodnější rozhledny a vyhlídková místa na Moravě,která jsem osobně navštívil.Určitě je zde neuvedu všechny,přesto se pokusím zaujmnout alespoň některými.
Naše putovaní budeme začínat na Českomoravském Pomezí a přes Jeseníky,Střední Hanou,Valašsko a Zlínsko se dostaneme až na úrodný moravský jih.
Začneme na líbezném pomezí Čech a Moravy,kde Vám představím 3 rozhledny,jednu pozoruhodnou a jedno vskutku překrásné vyhlídkové místo.Cestou od Mohelnice na Svitavy,míjíme památné město Moravská Třebová,nad ním se zdvihá nově otevřená,volně přístupná rozhledna PASTÝŘKA.Rozhledna stojí na kopci Pastvistko (515m.n), je to dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Výška rozhledny je 27m, vyhlídková plošina je v 25 metrech. Lidem, kteří vystoupají na vršek rozhledny, se nabídne pohled na Moravskou Třebovou a okolí, Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu. K rozhledně vede červená turistická značka Na Pastvistko.Pokud budeme cetou pokračovat dále,před námi se zdvihá masivní táhnutý Hřebečský hřeben,projedeme ho vybudovaným Hřebečským tunel a hned za ním odbočíme do leva k restauraci U Tety.Zde je ono zmiňované překrásné vyhlídkové místo...S rozhledové plošiny se nám naskytne překrásný výhled na Moravsko Třebovskou pánev a kopce.
Jednu s nepodivnějších rozhleden nalezneme nedaleko města Svitavy,nad obcí Březová nad Svitavou.Nese název "dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana" a název vskutku přesně sedí.Rozhlednu jen tak nezahlédnete,je šikovně schovaná na kopci za lesy.Vede sem, ale trasa naučné stezky z Březové.ROzhledna je celoročně volně přístupná.Rozhledy jsou omezeny jen na údolí řeky Svitavy a okolní střídající-se pole a lesy.
Na Kozlovském kopci(661m.n.m) mezi Českou Třebovou a městem Svitavy stojí 55 metrů Vysoká rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází téměř 33 metrů vysoko. První dřevěná rozhledna byla postavena v roce 1929 a již za 10 let ji zničil blesk. Další rozhledna, tentokrát železná byla postavena až v roce 2001. Je odtud nádherný výhled po zdejším kraji, můžete vidět Krkonoše, kralický sněžník, Litomyšl, Jeseníky a Českomoravskou vrchovinu. Poblíž je turistická chata.
Rozhledna Lázek se nachází nedaleko Lanškrouna. Původní dřevěná vyhlídková věž postavená před 1. světovou válkou byla nahrazena v roce 1933 současnou rozhlednou. Rozhledna je součástí Reichlovy chaty.Okolí je protkáno hustoz sítí tur.tras,do celé Zábřežské vrchoviny.
Jihozápadním směrem od města Králíky se rozprostírá Bukovohorská pahorkatina a její nejvyšší hora je Suchý vrch ( 995 m.n.m.). Na nižším vrcholu Suchého vrchu ve výšce 975 metrů byla postavena stejnojmenná rozhledna.Rozhledna je přístupná v letní sezoně a vyhlídková plošina je ve výšce 22 metrů. Při dobré viditelnosti můžeme z rozhledny vidět Šerlich, kralický sněžník, Praděd, panorama Hrubého Jeseníku.Pod rozhlednou budova restaurace.K rozhledně se dá dojet autem.Je zde východisko značených cest a nejbližším zajímavým cílem je vojenská tvrz Bouda(otevřena v sezoně).
V oblasti Jeseníků najdeme také pár rozhleden.I když nám vrcholkové partie nabízí úžasné výhledy na horský masív(např Keprník,Vozka,Vysoká Hole,Ztracené Kameny),nějaká ta rozhledna přijde vhod.Dominantou malebného okresního městečka Jeseník je kromě Priessnitzových lázní také nedaleký vrchol Zlatý Chlum (875 m.n.m.) s kamennou, 26 m Vysokou rozhlednou. Historie věže spadá až do dalekého 19. století. Popud ke stavbě vzešel od tehdejší Frývaldovské pobočky turistického spolku.Můžeme odtud podniknout zajímavé výlety..třeba na Čertovy Kameny,kde je turistická chata a mimo jiné také pěkné vyhlídkové místo a nebo na Rejvíz s vrcholovým mechovím jezírkem.
Východně od města Zlaté Hory stojí 19 m Vysoká zděná rozhledna Biskupská kupa. Rozhledna má vyhlídkovou plošinu ve výšce 19 m a je z ní pěkný kruhový výhled. Za dobré viditelnosti je možné vidět nejvyšší vrcholky Vysokých Tater a nebo Polské město Wroclav. Z města Zlaté Hory vede k rozhledně zelená turistická značka. K rozhledně můžeme dojít také z obce Petrovice po modré značce. Kolem rozhledny rovněž vede trasa naučné stezky.Rozhledna je otevřena v letní sezoně denně.
V roce 2006 byla slavnostně otevřena obnovená rozhledna na vrcholu Borůvková hora u Travné.Z vyhlídkové plošiny se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku.
V jižnějším cípu Jeseníků mohu doporučit dve vyhlídková místa...sklaní ochozy vrcholu Bradlo,nedaleko obce Nová Hradečná(překrásné vyhýhledy na Jeseníky a na hanou) a skalní vyhlídku na Rabštejně nad Oskavou(uchvatný výhled na hřeben Jeseníků).Zde dříve stával i hrad.Pod Rabštejnem je tábořiště a tur.chata.
Na Olomouckou Hanou a historickou Olomouc se nejlépe podíváme od Sv.Kopečku.Pěkné vyhlídkové místo je pod kostelem.Rozhledna po té stojí v areálu zoologické zahrady.Přístup je omezený jen v otevírací dobu Zoo.Po Hanáckých rovinách se můžeme porozhlédnoud i z protějších kopečku v oblasti Velkého Kosíře.
Nedaleko města Šumperk na kopci Háj(631m.n.m) stojí rozhledna s dalekými výhledy na masív Jeseníků.Je otevřena o víkendech v sezoně.
Rozhledna na Velkém Roudném (780 m n. m., Národní přírodní památka) v Nízkém Jeseníku byla postavena v roce 2007 a z kopce sopečného původu shlíží na kraj kolem přehrady Slezská Harta. Jde o 20 metrů Vysokou šestipatrovou dřevěnou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou na vrcholu.Shlédnout můžeme Panorama nejvyšších vrcholů Hrubého i Nízkého Jeseníku, Krnovsko, Opavsko nebo také Oderské vrchy. Rozhledna je volně přístupná po celý rok a vstupné se neplatí. Z obce Roudno vás k věži dovede zelená turistická značka.
Kamenná rozhledna Cvilín, nad městem Krnov pocházející z roku 1903. Výška rozhledny je 29 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 144 schodů. Je otevřena od května do října denně.POkud byste,ale chtěli vidět Krnovsko ještě více,navštivte také nedalekou rozhlednu Ježník.Rozhledna je Vysoká 17 metrů a je postavena na vrchu Vyhlídka (553 m n. m.) tyčící se západním směrem od Krnova. Původní rozhlednu, která byla zničena během druhé světové války a v sedmdesátých letech zcela zanikla, se nepodařilo zachránit. Na základě dochovaných fotografií vznikl nový projekt a nová stavba z modřínového dřeva může opět sloužit návštěvníkům.Když zde budete navštivte také kostel a nedalekou zříceninu hradu.
Dominantou podhůří Beskyd a Valašska je nad městem Štramberk honosná gotická věž, která nese název Trúba. Tyčí se do výšky 40 metrů a stojí na místě bývalého Štramberského hradu.. Kvůli nejasné historii hradu Štramberk není přesně známá ani historie samotné věže. Víme však, že v letech 1901-3 byla věž opravena, zastřešena a podle návrhu Kamila Hilberta upravena na rozhlednu.V městečku i okolí nalezneme mnoho zajímavých památek(zřícenina Hukvaldy,jeskyně Šipka,městský Štramberský pivovar aj.) a nezapomeňte ochutna zdejší sušenkovou specialitku-"štramberské uši".
Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na stejnojmenném vrcholu ( 995 m.n.m.), jež se zvedá v severovýchodní části Beskyd, severovýchodně nad obcí Nýdek na rozhraní Moravy. Železná rozhledna je 29 metrů Vysoká, má pět vyhlídkových plošin a nejvyšší je ve výšce 21,4 metrů. Rozhledna je otevřená veřejnosti celoročně. Z rozhledny je krásný výhled hned do tří zemí a to do České republiky na vrcholky Beskyd a Jeseníků, Na Slovensko, kde můžeme vidět Javorníky, Malou Fatru a Tatry a do Polska na vrcholky Slezských Beskyd.
Rozhledna na Bíle Hoře(Valašsko) dominantu nejen městům Kopřivnici a Štramberku na jejichž hranicích se nachází, ale i celému okolí. Své návštěvníky překvapí působivým pohledem na Beskydy a Jeseníky. K rozhledně nás zavede tzv. "Sluneční cesta" zdobená znameními zvěrokruhu.
Na severu Moravy..na Osoblažsku ve Slezku,turisticky opomíjené oblasti nalezneme rozhlednu Stráž na vrcholku Stráž ( 494 m.n.m.), jež se zvedá severním směrem nad obcí Liptaň v Osoblažsku. Stráž je dřevěná rozhledna a byla postavena počátkem roku 2003. Rozhledna je 9 metrů Vysoká, má tři vyhlídkové plošiny a nejvyšší je ve výšce 8 metrů. Rozhledna je volně přístupná veřejnosti. Za pěkného počasí je z rozhledny krásný výhled na Opolskou nížinu v Polsku, na polské město Prudnik, na oblast Osoblažska. Při velmi dobré viditelnosti můžeme jihozápadním směrem vidět vrchol Praděd s televizním vysílačem. K rozhledně vede z obce Liptaň značená turistická trasa.
Nenáročný turista si mile rád zavítá do poklidné oblasti Javorníků a může navštívit originální dřevěnou stavbu sloužící výhledu můžeme nalézt při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v oblasti Javorníků. Vrch se vypíná 2 km východně od obce Francova Lhota a od samotné věže je to ke státní hranici sotva 400 metrů.Čubův kopec nesl v minulosti dřevěnou věž, kterou zde někdy v letech 1941 – 42 vystavěl Zeměpisný ústav Ministerstva vnitra za účelem lepšího zmapování krajiny. Jednoduchá dřevěná konstrukce dosloužila po druhé světové válce.Plnohodnotná rozhledna zde vznikla až v roce 1991.
Nová pozoruhodná stavba rozhledny ve Starém Městě u Uh.Hradiště v podobě majáku se nachází v areálu bývalého cukrovaru na okraji města v průmyslové zóně na místě v nadmořské výšce 176 m. Skládá se ze 7 dílů, každý o výšce 3 m a dohromady měří 27m. Na vyhlídku musíte vystoupat celkem 96 schodů. Když tak učiníte, rozprostře se před vámi malebná krajina lemovaná vrcholky Chřibů se starobylým hradem Buchlovem a pohořím Bílých Karpat.
Na jednom s nejvyšších vrcholů Bílích Karpat na Velkém Lopeníku stojí dřevěná rozhledna, na Česko - Slovenské hranici. Rozhledna symbolizuje přátelství Čechů a Slováků.Výlety po okolí jsou příjemným zážitkem.
Nenechte si ujít nevšední pohled z kamenné rozhledny stojící na hoře Brdo v pohoří Chřiby, postavené v roce 2004.Kopec Brdo (587 m n. m.je nejvyšším vrcholem Chřibů. V severozápadním svahu se nacházejí malé skalní útvary. Základem jména kopce je staré nářeční slovo "brd", které označuje zalesněnou vyvýšeninu, obvykle se skalnatým vrcholem. Rozhledna je unikátní - jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu postavenou od 30. let 20. století.Oblast Chřibů nám nabídne spousty turisticky vděčných cílů i vyhlídkových míst(Buchlov a Buchlovský Kámen,zř.Cimburk.,skalní vyhlídka Kazatelna a jiné).
Kraj posvátný-kraj vína nejlépe shlédneme ze dvou pěkných rozhleden v okolí Velkých Pavlovic..Dřevěná, 12 metrů Vysoká rozhledna na Kraví hoře u Bořetic byla postavena teprve v roce 2006 (6. 6. v 6 hodin 6 minut a 6 sekund). Je celoročně volně přístupná a nabízí rozhled na celou velkopavlovickou vinařskou oblast také např. Novomlýnské nádrže a Pavlovské vrchy. Čtyřpatrová věž uprostřed vinic je symbolickým protipólem vinných sklípků, které se nachází přímo pod kopcem, na okraji Bořetic, ve "Svobodné spolkové republice Kraví hory". Hned pod věží stojí malá kaplička.Nad obcí Velké Pavlovice potom stojí nová volně přístupná rozhledna od roku 2009.
Nad rakouským městem Hardeggem se na české straně státní hranice nachází vyhlídka s dřevěným altánkem. Je přístupná od obce Horní Břečkov - místní část Čížov. Od Čížova je vzdálena cca 3 km.Nachází se v národním parku Podýjí a celá oblast je velice turisticky vděčná!!
Spousty překrásných i zajímavých míst nalezneme v oblasti Lednicko-valtického areálu,nevyjímaje úžasného zámku.Nedaleko vzdálená stavba Minaretu- 62 metrů Vysoká stavba se třemi galeriemi slouží jako rozhledna. Do nejvyššího patra vede 302 schodů. Náročná stavba na močálovitém podloží probíhala v letech 1797 - 1802.
Rozhlednu Babí lom najdeme na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku Babí lom (562 m.n.m.), jež se zvedá severním směrem nad obcí Lelekovice,nedaleko Brna.. Rozhledna poskytuje malebný výhled a to východním směrem na Drahanskou vrchovinu, západním směrem na Žďárské vrchy a za nimi Českomoravskou vrchovinu, jihovýchodním směrem můžeme pozorovat zalesněné kopce Chřibů a Ždánického lesa a podíváme-li se jižním směrem uvidíme část Brna s hradem Špilberkem. K rozhledně dojdeme z obce Lelekovice severním směrem po červené turistické značce. Babí lom je 15 metrů Vysoká betonová rozhledna, má dvě vyhlídkové plošiny, vyšší je ve výšce 12 metrů. Rozhledna byla otevřena v roce 1961 a je celoročně volně přístupná veřejnosti. Babí lom je chráněn jako rezervace.Jedná se o skalnatý hřeben ostře vyzdvižen nad okolním terénem.Procházka po skalnatém bradle je skutečným zážitkem.
každý si určitě najde svůj oblíbený penzion i restauraci.
Překrásné rozhledy a to v různém ročním období,zajímavá je i náštěva Zoo na Sv.Kopečku s rozhlednou.
Na některé rozhledny se platí vstupy,cena nepřesáhne 3o kč u objektů které jsem Vám popsal.Je zde, ale ve článku spousty volně přístupných rozhleden.
Rozhledna na Sv.Kopečku je součástí Zoo...tam je potřeba zaplatit 8okč za dospělého a 4okč za dítě.Zoo je otevřena celoročně.