Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
V drsném a překrásném okolí Strašína najdeme několik velmi zajímavých přírodních památek a rezervací. Dostat se o víkendu do těchto míst veřejnou Dopravou je takřka nemožné. V úvahu přichází delší pěší výlet od vlaku nebo kolo. My jsme se tentokrát rozhodli pro auto, s tím, že naším výchozím bodem bude obec Strašín. Jedničkou jsou dnes Mrazové srázy u Lazen. Tato přírodní památka byla vyhlášena v roce 1976 a má rozlohu 1,86 ha. Ve Strašíně je zřejmě nejkrásnější baroko v Pošumaví. Zdejší trojlodní poutní kostel Narození P. Marie je z let 1736 - 39. Věž kostela má ještě románské jádro. Být zde a nezajít k největší jeskyni na Šumavě je nemyslitelné. Strašínská nebo také Nezdická jeskyně je přírodní památkou od roku 1967 a chráněná plocha je 1, 20 ha. Bohužel je v současné době nepřístupná. Občas se vynoří zprávy o jejím otevření, ale není to nijak podložené. Na zpáteční cestě se ještě zastavujeme v Žihobcích . Původní renesanční zámek byl v roce 1688 F. Iselinem barokně přestavěn. Novorománský kostel Proměnění Páně je z let 1872 - 76.
Z parkoviště ze Strašína jdeme po žluté do osady Lazny. I když odtud jsou skály nedaleko, není k nim žádné značení. Jdeme do středu vísky a od dřevěného kiosku se dáme ulicí k okraji lesa. Za vsí odbočíme vlevo po dobře znatelné pěšince do lesa. Za necelých pět minut jsme na místě. Před námi se rozkládá rulové Kamenné moře s vějířovitě uspořádanými proudy balvanů. Mrazy tu vytvořily nádhernou podívanou. Celá lokalita se dá obejít, ale pouze tato západní část je unikátní. Odtud vystupujeme po svahu k vrcholu Krahulčice, na kterém jsou zřejmě zbytky slovanského hradiště. Z vlastních zkušeností si dovoluji tvrdit, že se jedná o silné energetické místo. Vracíme se do Lazen a odtud po silnici vlevo od obce jdeme necelé 2 km k jeskyni. Ta je vpravo od silnice a skálu nad ní nelze přehlédnout. Dovnitř je možné nahlédnout od mříží. Jeskyni tvoří hlavní síň, která je 32 m dlouhá, 7 m široká a 3 m vysoká. Přilehlé chodby jsou dlouhé 80 m a údajně je tam i jezírko. V jeskyni nejsou krápníky. Přes louku se vracíme do Strašína a jdeme obhlédnout kostel. Za kostelem je vzorně opravená kaplička. Odtud odjíždíme do nedalekých Žihobců. Kostel i zámek za prohlídku stojí i když jsme se mohli podívat jen z venku. Hezký je i park za zámkem, ve kterém je empírová jízdárna, postavená okolo roku 1800. Za vsí se ještě jednou díváme na okolní hory s nejvyšším Javorníkem (1066 m.n.m.) a loučíme se s krásným koutem naší země.
Jak jsme předpokládali, veškerá pohostinská zařízení byla uzavřena. Snad to bude v létě lepší. Jídlo a pití jsme měli z domova. I když se nabízí několik ubytovacích kapacit, je nutné raději si vše zajistit předem.
Když v tomto kraji vyjde počasí, což byl náš případ, je stále co obdivovat. Začátek jara k tomu přidá své kouzlo a člověk jako by se znovu narodil. Pokazil to trochu nepořádek u jeskyně, kterému vévodí vyhozený záchod. Památkáři asi zaspali.
Je to menší vycházka, která se dá podniknout i s dětmi. Celkem jsme ušli asi 5 km a doba je závislá, jak dlouho se člověk na jednotlivých místech zdrží. Oblast je na mapě KČT č.65 Šumava - Povydří. Nejsem přívržencem opisování údajů z internetu a těm kdo by se chtěli dozvědět něco více přidávám www.strasin.cz a www.zihobce.webnode.cz . Co se týká energetického místa na Krahulčici je u plochého kamene na vrcholu.
Nejbližší vlakovou stanicí jsou Žichovice na trati č. 185, z Horažďovic - předměstí do Domažlic. Dalo by se to odtud zvládnout, ale byla by to pořádná túra se vším všudy a s délkou mezi 22 až 25 km tam i zpět.