Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Využijeme letos nově vyznačených tras v západní části okresu Hodonín a výlet zahájíme na dobře dostupné železniční stanici v Lužicích. Vyrazíme po modré pěší značce kolem dolu Mír (poslední funkční lignitový důl zdejší pánve) a přes polní úsek s dalekým rozhledem na Kyjovskou pahorkatinu přijdeme do obce Josefov. Pokračujeme zdejším vinařským údolíčkem kolem Josefovské oskeruše do proslulé vesničky vinných sklepů Nechory. Stále se držíme modré trasy, která nás provede ještě
k areálu Vrchní Nechory a dále cestou mezi vinohrady až k nové kovové rozhledně Na Podluží. Od rozhledny pak jdeme přes obce Nový a Starý Poddvorov a u místního vysílače na rozcestí Horní Kapánsko změníme vedoucí barvu na červenou, po které je to už jen 4 km do Mutěnic, odkud můžeme využít pro cestu zpět jak autobus, tak i vlak. Celkem trasa měří 19 km.
Josefovská oskeruše - jde o 15m vysoký asi 200 let starý strom; finalista ankety Strom roku 2008. Říká se, že na konci 70.let došlo ke scelování pozemků pro JZD Prušánky, které měla provázet i likvidace 700 stromů. Majitel jednoho z pozemků, sedlák Štěpán Lekavý, si ovšem na úřadech vymohl potvrzení o tom, že „jeho“ oskeruše je chráněná, čímž zamezil jejímu pokácení a strom zachránil. Druhé nebezpečí přišlo záhy: Dělníci, kteří stromy káceli, o rozhodnutí nevěděli a oskeruši se snažili vytrhnout ze země za pomocí strojů. Strom měl naštěstí pevné kořeny. Ještě po několika letech však byly na jeho kmeni patrné stopy od lana, kterým měl být vytržen.
Nechory - něco o sklípcích přímo z jejich oficiálního webu www.nechory.cz (text převzat): Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami. Historie a vznik Nechor je velmi pikantní. Prušánecké vinné stavby ležely nejdříve hned u vesnice, při cestě do Čejkovic, kde se nacházel nejbližší kostel. Ale protože se v nich zastavovali prušánečtí občané, zejména muži, cestou k nedělní bohoslužbě a velká část jich na mši nedorazila, nechali tehdejší majitelé panství sklepy zbourat a vystavět sklepy v dnešních místech a pro jistotu nařídili postavit kostel přímo v Prušánkách. V dnešní době je v Nechorách více jak 450 vinných sklepů a nacházejí se v nich i soukromé zájezdní vinárny nebo penzion a různá ubytování.
Rozhledna Na Podluží - 30 metrů vysoká celokovová pozinkovaná konstrukce, spolufincována z prostředků EU programem přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika. Slovenským partnerem, který již výstavbu své rozhledny dokončil, je Obec Cerová. Rozhledna má podobu vrtné věže a připomíná tak, že region patří k nejznámějším nalezištím ropy na Moravě. Otevřena byla na jaře 2010.
Mutěnice jsou největší vinařskou obcí Slovácka, nachází se zde skoro 200 hektarů vinic a téměř 500 vinných sklípků, zpravidla zdobených slováckými ornamenty. V Mutěnicích také sídlí Výzkumná stanice vinařská a vinohradnická.
V domku č.120 v jižní části obce prožil 2 roky svého dětství T.G.Masaryk, na domě najdeme pamětní desku.
Kolem pohostinství procházíme v Josefově, přes sezonu funguje také zařízení v areálu Nechor asi 200m od procházející trasy. Další hostinec je ve Starém Poddvorově u autobusové zastávky a restauraci najdeme také v závěrečných Mutěnicích přímo u hlavní křižovatky, další pak u vlakové zastávky.
Velmi pozitivním dojmem působí josefovské vinné sklepy, klidné údolíčko s menším počtem sklípků, naopak prušánecké nechory žijí svým vlastním životem naplno po celý rok. Rozhledna je nečekaně vysoká a na rozdíl od dřevěných podobných staveb, které v posledních letech rostou jako houby po dešti, tahle zde určitě postojí několik příštích desítek let. V Mutěnicích je cítit vinařský duch jak emočně, tak i fyzicky :o) a právem patří k nejslavnějším vinařským obcím v zemi.
Rozhledna je celoročně volně přístupná, vstupné se neplatí. Nové trasy lze už nalézt zakresleny pa mapě KČT č.91, 3.vydání 2010.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.