Loading...
Vyrážíme z vlakové zastávky v Čelechovicích na Hané po žluté turistické značce, tak zvané Mánesově cestě. Žlutá značka jde až na Velký Kosíř společně s trasou naučné stezky Velký Kosíř, která představuje přírodu tohoto přírodního parku. My ovšem nejdeme ve směru naučné stezky, ale v protisměru.
První část trasy vede po silnici, ze které asi po kilometru a čtvrt odbočíme na lesní cestu vedoucí po okraji přírodního parku. Čeká nás zhruba pět kilometrů krásnou přírodou (a to hlavně na jaře a v létě, i když i na podzim mají svahy Velkého Kosíře své nezaměnitelné kouzlo). Po těchto pěti kilometrech dojdeme k rozcestí u parku kolem zámku Čechy pod Kosířem - odsud vede k zámku značená odbočka.
Od zámku nás čeká zprvu prudké a pak táhlé stoupání na vrchol Velkého Kosíře. Po vystoupení na vrchol se zapíšeme do místní vrcholové knihy a posvačíme na odpočívadle. Na vrcholu se oddělí naučná stezka, která se vrací zpět do Čelechovic.
Z vrcholu se vydáme na rozcestí Nad Gabrielovem, odkud sejdeme po lesních cestách kolem Malého Kosíře do Slatinic k vlakové zastávce.
Celková délka je zhruba 15 kilometrů (včetně zacházky k zámku v Čechách pod Kosířem).
Jdeme za krásnou přírodou parku Velký Kosíř a také na Zámek Čechy pod Kosířem. Ještě před nedávnou dobou zde sídlila zvláštní internátní škola, ta byla ale přestěhována a zámek je od roku 2006 průběžně opravován a zpřístupňován veřejnosti. První z expozic byla Mánesova síň.
Na jídlo jsme se nezastavovali v žádné z hospůdek či restaurací po cestě - měli jsme vlastní zásoby, občerstvili jsme se na odpočívadle na Velkém Kosíři.
Byla nám umožněna prohlídka interiéru zámku v době těsně po vystěhování zvláštní internátní školy. Bylo víc než zajímavé projít se prostorami, které byly zdevastované nevhodnými přestavbami a využitím, zámek působil jako tělo bez duše, která se vytratila v době zkonfiskování státem.
Zámek Čechy pod Kosířem
otevírací doba:
duben-říjen, út-ne 9:30-17:00
vstupné:
plné vstupné 20,- Kč
snížené vstupné 10,- Kč