Naučná stezka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyjedeme z Prahy autobusem /č. 390/ze Smíchovského nádraží a vystoupíme na konečné zastávce Štěchovice -Třebenice. Tady půjdeme směrem ke Slapské přehradě kolem sochy sv.Jana Nepomuckého , patrona plavců a vorařů.Kolem desky Ferdinanda III., který se postaral o splavnost Vltavy, dal odstřelil skálu Sedlo, aby proudy byly bezpečnější pro vory, které zde pluly do Prahy.
U zelené značky je nástup na naučnou stezku "Svatojánské proudy."
Za čím jedeme?
Jdeme do přírody, kam jezdily ve 20. letech trampové, jsou zde první jejich chaty z prken, potom sruby.První osady se stavěly u vody, ale došlo k záplavám, tak se stěhovaly dále od vody.První osada se jmenovala Midas.
Naučná stezka vede štěchovickou strání nad Štěchovickou přehradou, která zaplavila Svatojánské proudy.Na stezce jsou rozmístěny panely s popisem fauny a flory, která se zde nachází.Procházíme oborou, ve které jsou mufloni a divočáci.Já jsem ale žádného nezahlédla.Po stezce dorazíme do Štěchovic, městyse v okrese Praha-západ.Tady je unikátní most Edvarda Beneše postavený v letech 1937-39 podle projektu Miloslava Klementa.Je první v Československu, který měl 2 duté betonové oblouky, na nichž je zavěšena mostovka.Od r. 1965 je nár. kul. památkou.
Ve Štěchovicích dále stojí za návštěvu secesní kostel sv.Jana Nepomuckého od Kamila Hilberta.Vévodí celému městysu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na naučné stezce naní žádné občerstvení, svačinu do baťůžku.Možnost občerstvení je ve Štěchovicích -Třebenicích, hospoda U Taterů, kam chodili trampové, nebo až ve Štěchovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příroda kolem přehrady je překrásná, je zde klid, málo lidí,Terén není náročný, pokud je po dešti, tak je zde hodně mokro.Líbilo se mi "kamenné moře"- kameny se sunou po pevném podkladu dolů ze stráně.
Ostatní informace
Jedna cesta autobusem z Prahy do Štěchovic stojí 32 Kč.
,