nejlepší pivo
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pokud budete mít cestu do Belgie nebo budete touto malou zemí pouze projíždět, zvažte návštěvu opatství Saint Sixtus. Najdete ho ve Vlámsku poblíž zámého městečka Ypres, kde se kromě četných hřbitovů I.světové války nalézají chmelnice, předznamenávající téma výletu. Vzhledem k tomu, že se opatství nalézá na vcelku opuštěném místě belgického venkova, je nejlepším dopravním prostředkem auto.
Za čím jedeme?
Podle žebříčků světových pivních serverů BeerAdvocate.com nebo RateBeer.com bylo pivo Westvleteren 12 opakovaně hodnoceno jako nejlepší pivo na světě. Další dva druhy Westvleteren 8 a blond patří také mezi absolutní špičku.
Trapističtí mniši v opatství Saint Sixtus vaří od roku 1838 pivo přímo v klášterním pivovaru a od roku 1931 o prodávají i návštěvníkům. Jde o jediný pivovar svého druhu kde pivo vaří pouze mniši. Produkce piva je konstantní (4750hl/rok) i přes silný tlak veřejnosti a pivo nelze ochutnat jinde než při návštěvě restaurace "In de Vrede" ,která leží přes silnici u opatství. Domů si můžete odvézt 4 lahe piva, která je součástí dárkového balíčku v ceně cca 25 Euro. Druhou možností je zavolat v určený čas na číslo tkzv. pivního telefonu, který je trvale obsazen , a pak si v určený čas dojet pro bedýnku 24 piv přímo do opatství.
Pro takto zakoupené pivo platí striktní pravidlo o dalším prodeji. I přesto jsem nalezl na internetových stránkách nejmenovaného podniku v české republice možnost koupě jedné lahve tohoto piva za cca 1000 Kč.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Restaurace In de Vrede naproti opatství nabízí příjemné posezení u malých stolečků a vcelku svižnou obsluhu, která stále krouží s novými a novými lahvemi. Návštěvníci si většinou dají jedno nebo dvě piva, protože obsah alkoholu je vysoký a pivo je tak velmi zrádné. (Westvleteren 12 - 10,8% alk.). Servíruje se samozřejmě v původních sklenicích, což je standardem pro všechna Belgická piva. K pivu můžete ochutnat také sýr nebo paštiku produkovanou v opatství.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V okolí opatství můžeme vyrazit na procházku po značené stezce, příjemně podroušeni a můžeme pozorovat stavební ruch, který jsme před chvilkou podpořili koupí pár piv. Veškerý zisk z prodeje je totiž určen na rozvoj opatství a k zabezpečení potře mnichů.
Ostatní informace
Cena piva se pohybuje dle typu od 3 do 5 Eur.
Dárkový balíček se 4 lahvemi a originální skleničkou vyjde na cca 25 Eur.