Nová Pec, Schwarzenberský kanál, Říjiště, Kamenné moře a Plešné jezero
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento tip na výlet nás zavede do šumavských hvozdů s kamenným mořem i k ledovcovému jezeru, které bývá označováno jako třetí největší i nejširší, tedy minimálně na české straně Šumavy. V nejkratší možné variantě nás čeká asi 6,5 km s převýšením 300 m, které ovšem musíme absolvovat dvakrát. Nadpoloviční většina výletu je příjemnou procházkou po asfaltové cestě (tady nám bude část cesty dělat společnost slavný Schwarzenberský plavební kanál), zbytek pak tvoří převážně prudší kamenité stoupání.
Za čím jedeme?
Naše cesta začíná na parkovišti Horská služba v obci Nová Pec, což je – i když se to nezdá – poměrně rozlehlá víska, která nenápadně okupuje oba břehy horní části Lipenské přehrady. Vydáme se po zelené TZ a kolem zmíněného kanálu i kaskád na Koňském potoce dojdeme k dřevěné boudě, která se nazývá Říjiště a slouží jako občerstvovací stanice. V této chvíli máme za sebou více než 3,5 km. Zcela nenáročných, protože jsme stále nenastoupali ani první stovku nadmořských metrů.
Odbočíme doprava a stále po asfaltce i zelené TZ pokračujeme dále. Ve chvíli, kdy dojdeme k přístřešku Jezerní stezka (a nouzovému nocovišti Pod Plešným jezerem), odpočinková část končí. Čeká nás už jen stoupání v terénu, které trvá asi 1,7 km a obsahuje převýšení více než 130 m. Tady už je opravdu potřeba odložit vše, co nás tíží, např. pluh a kočárky.
Zelená TZ už nás neopustí, jen se k ní po čase ještě přidá značení žluté. A když dorazíme ke kamennému moři, tvořenému mohutnými žulovými balvany, máme téměř vyhráno. Za chvíli už nás totiž přivítá skutečná vodní hladina. Jsme na Plešném jezeře.
Ledovcové jezero má plochu 7,5 ha a max. hloubku okolo 18 m. Leží v nadmořské výšce téměř 1.100 m a za ním můžeme obdivovat tyčící se Jezerní stěnu dosahující výšky okolo 260 m. Nad touto stěnou se pak nachází nejvyšší hora české Šumavy, tedy Plechý (1.378 m).
Na nás teď je, jakou další variantu pro tento výlet zvolíme. Můžeme se vrátit stejnou cestou zpět nebo pokračovat po Zážitkové NS Duch pralesa k Stifterovu pomníku a odsud pokračovat po žluté TZ k vrcholu šumavské velehory Plechý. Odsud se pak dostaneme až k rozcestníku Pod kamenným mořem … a tady už to dobře známe.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Využili jsme nabídku Občerstvení Říjiště (např. zelná polévka, klobása, káva, plechovkové pivo) s malým bonusem v Nové Peci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Pěkný a nijak zvláště náročný výlet do atraktivní šumavské lokality. Počasí sice zdaleka nebylo tak luxusní, jak slibovali naši meteorologové, ale ani jednou jsme nezmokli. A i to se na Šumavě počítá.
Nelíbilo: Jen mě trošku mrzelo, že jsem nezískal žádnou podporu pro svůj návrh vrátit se zpět přes Plechý. Z ptačí perspektivy jsem tak Plešné jezero neviděl.
Ostatní informace
Náklady byly celkem tradiční. Doprava (její délka také výrazně rozhoduje o zařazení tohoto tipu výletu mezi akce celodenní nebo půldenní), doplnění tekutin a kalorií, turistické vizitky a parkovné. To v Nové Peci přišlo na 90 Kč a parkovací automat sice peníze radostně „sežral“, ale potvrzení o zaplacení vydat odmítal. Nepomohly ani pohrůžky násilím … a asi to zde není až taková výjimka.