Nurburgring
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za sportem
Kam a jak jedeme?
Směřujeme na posvátné místo německého motorismu, na Nurburgring.
Za čím jedeme?
Okruh, resp. okruhy se nachází v blízkosti hradu Nurburg v pohoří Eifel. První závod se na legendární Norschleife jel v roce 1927. Přírodní okruh vedl mezi městy Adenau, Nurburg a Mullenbach, trať o délce 28, 265 metrů byla pro svoji náročnost nazývána zelené peklo. Od roku 1931 se jižní část okruhu přestala používat a závodilo se „pouze“ na Nordschleife (severní smyčka) o délce 22,810. Cesta k legendě Nordschleife byla otevřena. Konec Norschleife však v roce 1976 zpečetila nehoda Nikiho Laudy, kdy nezvládl své Ferrari a jeho vůz byl vymrštěn proti skalní stěně a následně začal hořet. Z hořících trosek Laudu vyprostili piloti Ertl, Merzario, Lunger a Edwards. Aby se na Nurburgring mohla F1 vrátit, bylo nutno vybudovat okruh nový a bezpečný, tzv. Nový Nurburgring, který byl otevřen v roce 1984. I tento okruh však byl již 4x upravován. Návštěvníka, který vstupuje do depa „starým depem“ nejprve uvítá bronzová socha Rudolfa Caraccioly a jeho stříbrného šípu. Po projití vstupním tunelem nelze minout tabuli cti s jmenovkami vítězů velkých cen. Z těch předválečných, např. Luis Chiron, Rudolfa Caracciola, Hans Stuck, Bernd Rosemeyer, Tazio Nuvolari. Z poválečných Alberto Ascari. Giuseppe Farina, Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Graham Hill, John Surtees, Jim Clark, Jack Brabham, Denis Hulme, Jackie Stewart, Jackie Ickx, Clay Regazzoni, Carlos Reutermann a v osudném roce 1976 James Hunt. Mezi jmenovkami na mapě okruhu najdeme Michaela Schumachera, ale i Martina Koloce, Davida Vršeckého a Frankieho Vojtíška. Starý okruh, Norschleife, sice již velkým cenám neslouží, ale zejména zájemci o „amatérské“ svezení si své zde užijí.
Legenda okruhu tedy žije dál... i když trochu jinak. "Genus loci" Nurburgringu je neskutečný....
Oficiální web: http://www.nuerburgring.de/
Velmi dobrý web s podrobně popsanou historií v češtině: http://www.nurburgring.cz/
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Míst na ubytování je v okolí Nurburgringu více než dost, v době konání velkých cen jako F1, MOTO GP, nebo TRUCK PRIX však bývají beznadějně obsazené. Kdo si s termínem objednání pobytu nepospíší tak pak ubytování musí shánět např. až v Bonnu. Krásné penziony a hotely vybudované ze starých statků se na hosty těší a hosta si neskutečně váží….
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nadšenec motorismu zde bude uchvácen, atmosféra na Nurburgringu je neskutečná. Show, která se v depu během závodů odehrává se asi nikde jinde nevidí. To se musí zažít….. to štěstí jsem 2x měl.
Ostatní informace
K cestě na Nurburgring lze využít dvou směrů:
- z Rozvadova kolem Norimberku, Frankfurtu a města Koblenz
- přes bývalé NDR, tedy Drážďany, Chemnitz, Geru, Erfurt, Giessen a Koblenz
Délka obou tras je z Prahy cca 700 km , přes bývalou NDR je cca o 50 km delší, ale kolem Norimberku a Frankfurtu bývá často ucpáno. Prahu jsem zmínil pouze orientačně, z HK jsem to měl o 100 km více.