Od vlků k Vydře
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při tomto putování tímto koutem Šumavy se podíváme do ekologického infocentra s výběhem pro vlky, které se nachází nedaleko Srní a pak se projdeme kolem řeky Vydry, která je v době Jarního tání, kdy jsme zde byli, neobyčejně kouzelná.
Za čím jedeme?
Do Srní, k návštěvnickému centru přijíždíme autem a jdeme se podívat do vnitřní expozice infocentra, která je celá věnovaná vlkům. Tento predátor patřil odjakživa k stálým obyvatelům šumavských hvozdů, avšak díky člověku zde byl téměř vyhuben. Po načerpání dostatku informací o vlcích se pak venku vydáváme po vlčí stezce k výběhu, kde v součastnosti žije smečka vlků v pro ně alespoň trochu přirozeném prostředí. Vyhlídková lávka ve výběhu je asi 4 metry nad terénem výběhu a je 300 metrů dlouhá, doplněná přístřešky pro návštěvníky a infotabulemi o životě vlků. Výběh, který má rozlohu 3 ha má hodně členitý terén a tak aby člověk vlka zahlédl musí se chovat tiše a neustále mít oči ve střehu. Nám se podařilo vlky vidět až když jsme z lávky odcházeli a měli jsme i to štěstí, že se smečka přesunula do dolní části výběhu, kam je pěkně vidět z cesty, kterou se návštěvník vrací k infocentru.
Po tomto pěkném zážitku jsme se pak po žluté značce, která prochází poblíž návštěvnického centa, vydali směrem ke Klostermannově mostu k řece Vydře. Řeka Vydra vzniká soutokem několika potoků, pramenících na svazích Šumavy, hlavní zásobárnou vody pro tuto řeku je pak Modravský potok. Od soutoku Vydry s řekou Křemelnou u Čeňkovy pily pak nese tok název Otava. Úsek řeky, který při tomto výletě navštívíme patří mezi nejkrásnější. Velké žulové balvany, které se nacházejí v řečišti řeky vytvářejí krásné peřeje a je-li síla řeky umocněna Jarním táním, je se opravdu na co dívat a co obdivovat.
Od Klostermannova mostu jsme se vydali proti proudu řeky po červené značce směrem na Antýgl a po cestě, která jde po okraji toku jsme se kochali pohledy na řeku, která se s neuvěřitelnou silou a za mohutného hukotu valí do níže položených míst Šumavy.
Přicházíme na Antýgl, místo, které je v písemných pramenech popsáno již začátkem 16. století. Je to soubor několika dřevěných staveb na břehu řeky Vydry. Dříve zde fungovala sklářská huť, v součastnosti zde můžeme obdivovat dřevěnou architekturu Pošumaví.
U Antýglu jsme opustili tok řeky Vydry a přes Rokytu po Klostermannově NS jsme se vrátili zpět k návštěvnickému centru u vlčího výběhu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vystačili jsme si s vlastními zásobami v baťůžku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné peřeje na toku řeky Vydry a místy až ohlušující hukot toku, to byl asi největší zážitek z tohoto výletu.
Ostatní informace
Vstup na vyhlídkovou plošinu nad vlčím výběhem je bezplatný, platí se akorát parkovné u návštěvnického centra.