Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Jsme na dovolené na Českomoravské vysočině a zjistili jsme, že mimořádně o velikonočních svátcích bude otevřený hrad Šternberk. Tam se musíme zajet podívat.
V tomto regionu, asi 12 km jižním směrem od Bystřice nad Pernštejnem, je spousta zajímavých míst, ke kterým se sice dostanete po turistických trasách i cyklostezkách, ale nic dalšího se o nich na trase nedozvíte. Právě proto zde vznikly naučné stezky s informačními tabulemi, které vás regionem provedou a s těmito zajímavostmi seznámí. Po těchto stezkách můžete chodit pěšky, také si je můžete projet na kole. Jsou doplněny lavičkami, přístřešky, někde i stojany na kola. Město k těmto stezkám vydalo brožuru, která se prý nechá vyzvednout v turistickém informačním centru v budově úřadu městyse Nedvědice. Zda je stále k dostání, to nevím. My tam byly v pondělí – bohužel mimo sezónu - v dubnu, a to bohužel měli zavírací den.
Stezky jsme si celé neprošli, jen kousek, nějak nám to časově nevycházelo. Když jsme se do těchto končin dostali, chtěli jsme ještě zajet na zříceninu Zubštejn a na rozhlednu Karasín. Máme velké plány a bohužel den má jen 24 hodin a to se ještě občas musí i spát.
Do Nedvědic se můžete dostat vlakem, autobusem a samozřejmě i autem. Hlavní placené parkoviště je přímo pod hradem u okresní silnice, která vede na západ od obce Nedvědice. Odtud vede nahoru k hradu značená cesta – je to zhruba 600 metrů. Zhruba stejně daleko je to od studánky Korýtko, kde je menší neplacené parkoviště.
Ze všech těchto tří stanoviští (tj. z obou parkovišť i od zastávky autobusu a vlaku) se můžete napojit na první okružní naučnou stezku Pernštejn, která vznikla v letech 2010 – 2012. Je na ní 19 zastavení, kde se seznámíte s historií hradu i s tím nejzajímavějším z okolí Nedvědic. Stezka začíná přímo na nádraží v Nedvědicích, vede přes město okolo zdravotního střediska, dále přes řeku a přes trať. Zavede vás do lomů, kde se těžil mramor, který byl použit na stavbu hradu. Projdete dlouhou dubovou alejí, kterou zde nechal vysadit hrabě Mittrowský, přejdete po kamenném mostu, který byl součástí kočárové cesty a je v původní podobě. Přes Nedvědičku přejdete po dřevěném krytém mostu ze 60. let 19. století. U studánky Korejtko přejdete přes silnici a vydáte se do kopečka ke hradu. Po prohlídce odejdete z hradu druhou stranou (prohlídka hradu není podmínkou, abyste mohli přes první nádvoří projít) a vrátíte se zpátky do Nedvědic.
Na tuto naučnou stezku navazuje naučná stezka Pernštejn - Smrček – Nedvědice. Osada Smrček je nedaleko hradu západním směrem a s historií hradu je úzce spjata. První část této stezky byla slavnostně otevřena 21. září 2013 při 660. výročí první zmínky o vsi Smrček. Stezka byla dokončena na jaře 2014. Začíná u studánky Korejtko, kousek vede rovně po silnici směrem od Nedvědic. Za posledními domy zadního Perštejna u stanoviště č. 21 odbočuje do Smrčku a dál do Nedvědic (nikoli přímo přes hrad). Je na ní 7 zastavení, kde získáte informace o dalších přírodních a historických zajímavostech tohoto bývalého Pernštejnského panství. Samotná tato NS není okružní, je však víc možností, jak ji projít a okružní z ní udělat. První možnost je ta, že z Nedvědic dojdete přes hrad ke studánce Korýtko, kde jste např. nechali auto. A ještě můžete zvládnout prohlídku hradu. Tím ujdete zhruba 9 km. Pokud byste se z 2. naučné stezky chtěli dostat přímo na hrad kratší trasou, pak u stanoviště č. 23, ještě před obcí Smrček, můžete odbočit po žluté turistické značce, která vás na hrad dovede. Z hradu se dostanete přímo buď ke studánce nebo na hlavní parkoviště pod hradem nebo do Nedvědic.
Součástí naučných stezek na hrad Pernštejn je ještě třetí opět okružní naučná stezka Pernštejn - Sejřek - Doubravník - Černvír – Nedvědice. Vede z Nedvědic přes Sejřek do Doubravníka, přes Křížovice a Černvír zpátky Nedvědic. Stezka byla otevřena pravděpodobně r. 2015 a je na nich pravděpodobně 5 zastavení. Toto je již delší stezka, měří zhruba do 20 km. Jsou na ní místa s pěknou vyhlídkou.
Nyní ještě něco o hradu Pernštejn. První písemní zmínka o něm je z r. 1285, kdy je uveden jako majitel Štěpán z Pernštejna a Medlova. To však byla malá stavba s palácem a obranou věží, zvanou Barborka na skalnatém ostrohu nad řekou Svratkou. Byla vybudována na místě, kde byla velká pravděpodobnost, že se ubrání příp. nájezdům.
V 15. a 16. století se Pernštejnové pustili do větší přestavby, kdy chtěli hrádek proměnit na obytné opevněné sídlo, reprezentační a správní centrum. Rozšířili palác, postavili nové nádvoří, přistavěli obytné budovy, vybudovali vnější hradební zeď s obrannými věžemi, zastřešili věž Barborku. Uvnitř postavili reprezentativní stavbu s největší hradní místností Rytířským sálem.
Pernštejnům hrad patřil až do roku 1596, kdy ho museli prodat. Majitelé se pak měnili. Přestavby a úpravy pokračovaly. Vstupní prostor překlenula sklípková klenba, byly dostavěny další obytné místnosti a knihovna, která dodnes existuje a čítá okolo 13 000 svazků a listin. Po obvodu původní stavby přibyly krakorce různých tvarů, které drží arkýře a Ochozy. Středověký hrad byl tak přeměněn v barokní pevnost. Při přestavbě bylo použito mramoru z nedvědického dolu, takže se hradu také říká mramorový.
Při dobývání Švédy, přišel hrad o dvě patra hranolové věže, které už pak nebyly dostavěny.
Z 18. století je vnitřní výzdoba. Počátkem 18. století byl vyzdoben Rytířský sál štukovými reliéfy, z r. 1716 je výzdoba hradní kaple, z 60. let 18. století jsou nástěnné malby v ložnici, dětském pokoji i pokoji vychovatelky.
Od r. 1818 až do roku 1945 hrad vlastnili Mittrowští. Sice plánovali romantizující přestavbu hradu, naštěstí pro nás jim chyběly finanční prostředky, takže hrad se zachoval v té nádherné současné goticko-renesanční podobě. Patří tak k nejvýznamnějším moravským hradům. V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku. Hrad je majetkem České republiky, je přístupný veřejnosti.
Katastrofa postihla hrad 15. dubna 2005, kdy začalo hořet v bývalé sýpce. Začalo hořet ráno, požár se zjistil poměrně brzy, ale hasiči se nemohli s technikou dostat na třetí nádvoří. Shořelo tam stovky vzácných exponátů - převážně obrazy a nábytek z 18. a 19. století. Naštěstí řada cenných předmětů byla vystavena v prohlídkových trasách, k těm se požár nedostal.
Ubytovali jsme se v hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě, kde jsme se i stravovali. Zde na hradě na prvním nádvoří je restaurace, za hezkého počasí se nechá posedět i venku.
Hrad vypadá nádherně z venku, ještě líp vypadá zevnitř. Je to skutečný skvost. Jen obsluha v restauraci byla dost špatná. A to tam zdaleka nebylo plno.
Na hradě jsou celkem 4 prohlídkové trasy:
Trasa A – základní okruh Od gotiky do 20. století – návštěvník uvidí všechny důležité prostory, pozná všechna období vývoje hradu. Hned na začátku se prochází úzkými chodbičkami, jejich zdi jsou popsány nikoli nevychovanými návštěvníky, ale jsou to středověké nápisy. Skoro každá místnost v hradu má jinou klenbu - křížovou, valenou nebo sklípkovou, je tedy nutno dívat se i na stropy. Nejhonosnější místností je Rytířský sál. Až do prvního patra sahá skála, na které je hrad postaven. I o tom se při prohlídce přesvědčíte. Ve vyšších patrech jsou novější sály, které byly obývány ještě v minulém století. Mají spíš charakter zámeckých pokojů. Je v nich víc nábytku a působí útulněji. Prohlídka trvá zhruba 80 minut. Pokud nechcete čekat na volný termín prohlídky, je možná předem rezervace na určitou hodinu. Dospělý 180,- Kč/zlevněné vstupné 125,- Kč.
Trasa B - Z věže do knihovny – je to levnější varianta trasy A. Je vhodná pro toho, kde nemá moc času nebo má s sebou děti, které nevydrží delší prohlídku. Návštěvník neuvidí 2. a 3. patro, ale přesto uvidí to nejdůležitější od vyhlídkové věže přes 1. patro do hradní knihovny. Prohlídka trvá zhruba 50 minut. Pokud nechcete čekat na volný termín prohlídky, je možná předem rezervace na určitou hodinu. Dospělý 120,- Kč/zlevněné vstupné 80,- Kč.
Trasa C - Ztratila se bílá paní – tato prohlídka je vhodná pro dětské kolektivy – mateřské školky nebo školní výlety – pro děti od 4 do 8 let. Proto jsou tyto prohlídky pouze v květnu a v červnu, a to o víkendech a svátcích v 11:15 a 14:00 hod. Další termíny je možno si předem domluvit. V průběhu prohlídky děti hledají různé indicie a plní jednoduché úkoly, na konci prohlídky se jim zjeví hradní bílá paní. Prohlídka trvá zhruba 50 minut. Dospělý 120,- Kč/děti (i předškolního věku) 80,- Kč.
Trasa D - Hradní nádvoří – tato prohlídka je bez průvodce. Kdo si zakoupil některou z předcházejících prohlídek, má tuto prohlídku v ceně. Návštěvník si může projít všechna čtyři nádvoří, zvenku uvidí nádhernou architekturu. Má možnost současně navštívit i příležitostné výstavy a některé menší interiéry, vč. nádherné hradní kaple a hladomorny. Dospělý 50,- Kč/děti 30,- Kč.