Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Při tomto výletě se podíváme do míst, kde panoval v druhé polovině třicátých let čilý pracovní ruch, a kde se naši předci připravovali na obranu naší republiky před rozpívající se hitlerovskou mocí. Projdeme se po pevnostních opevněních, která díky Mnichovské dohodě nikdy nesloužila svému účelu, a která naši dědové opouštěli se slzami v očích.
Naše cesta začne u náchodského nádraží, odkud se po zelené značce vydáme směrem na Dobrošov. Po vystoupání k restauraci Vyhlídka se nám naskytne krásný výhled na Náchod a hlavně na jeho dominantu, Náchodský zámek. Pokračujeme dále po zelené a dojdeme k Jiráskově chatě. Tato chata KČT s rozhlednou je dobrým místem na občerstvení po výstupu z Náchoda a je od ní krásný výhled směrem na Vodní nádrž Rozkoš. Z Jiráskovy chaty je to již jen kousek k první pevnosti.
Pevnost Dobrošov zůstala nedostavěna. V podzemí si můžeme prohlédnout obrovské prostory, které nikdy nesloužily svému účelu. O velikosti objektu svědčí i to, že v něm měla být umístěna posádka čítající 570 vojáků. Součástí dobrošovské dělostřelecké tvrze jsou dělostřelecký srub Zelený a pěchotní sruby Můstkem a Jeřáb.
Od tvrzi v Dobrošově pokračujeme dál po naučné stezce. Další zastávkou na ní, je pevnost V sedle, později nazývaná Kahan III. Tento objekt je také přístupný a nachází se v něm muzeum studené války. Tato pevnost byla v osmdesátých letech minulého století přestavěna ministerstvem vnitra a měla sloužit jako radiokomunikační základna.
Od pevnosti V sedle nás pak naučná stezka zavede k dalším třem pěchotním srubům, které nejsou zpřístupněny. Postupně projdeme kolem pevností Polsko, Hrobka a Jirásek.
Dalším srubem na cestě je Lom, který je běžně přístupněný, ale v době naší návštěvy byl bohužel uzavřen. Kousek od Lomu se nachází pevnost Březinka. Tento objekt byl v době mobilizace plně vybaven a vyzbrojen. Dnes je díky Klubu vojenské historie z Náchoda vlastně v tomtéž stavu. Zde si návštěvník může udělat ucelený obrázek o tom, jak to v dělostřeleckých pevnostech mělo vypadat. Mají zde i jedinou dochovalou originální zbraň z předválečného období a to tankové dělo, které členové místního klubu náhodou objevili na jedné norské pevnosti a po složitých jednáních se jim ho podařilo dostat na místo, kde bylo před více jak sedmdesáti lety.
Od Březinky pokračujeme dále po zelené značce a začínáme klesat k Náchodu. V Bělovsi odbočíme ze zelené značky, přejdeme Metuji a zahneme doprava. Za Kauflandem pak najdeme pěchotní srub Voda. Ten je také přístupný a nachází se v něm expozice věnovaná předválečnému četnictvu.
Od Vody se pak vrátíme zpět na značenou cestu a po zelené a poté po modré značce se dostaneme k poslednímu pěchotnímu srubu na této cestě. Jedná se o pěchotní srub Montace, který leží úplně bokem celého opevnění a jeho hlavním úkolem bylo střežit železniční trať a silnici do vnitrozemí.
Od Montace je to již jen kousek na náchodské nádraží, kde putování po opevněních zakončíme.
Výborně jsme se občerstvili na Jiráskově chatě, další z možností pak je stánek z občerstvením u tvrze Dobrošov.
Každý z navštívených objektů je něčím zvláštní a výjimečný. Nejvíce na mě zapůsobilo kouzlo místa, kudy kráčely naše předválečné dějiny.
Pevnost Dobrošov: otevřeno od dubna do října, vstupné 60 a 30 Kč.
Pevnost V sedle - Kahan III. : otevřeno o víkendech od května do října, vstupné 60 a 30 Kč.
Pěchotní sruby Lom, Březinka a Voda od dubna do října každou sobotu, o prázdninách denně mimo pondělí, vstupné Březinka 50 a 30 Kč, Voda 40 a 20 Kč, Lom 40 a 20 Kč.