Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem
Pod mandloňovými vrchy
Hustopeče - atraktivní zastavení na toulce Jižní Moravou
Přibližně v polovině cesty mezi Brnem a státní hranicí, jedeme-li po dálnici D2 směr Bratislava, „lízneme“ katastr města Hustopeče. Vyplatí se – máme-li čas - ono líznutí nedokončit a do města z dálnice odbočit. Má totiž návštěvníkům opravdu co nabídnout do jejich turistického zápisníku. Už sama poloha – ve zvlněném, zelení protkaném terénu, na dohled od Novomlýnské nádrže a vinicemi obklopené Pálavy – je dostatečně atraktivní. A to ještě nepadlo ani slovo o památkách, zajímavostech a zážitcích, se kterými se tu můžeme setkat…
Zaparkovat je možné v samém středu města, na Dukelském náměstí. Přímo zde se setkáme s prvními pozoruhodnostmi. Svým stylovým provedením naše oko zaujme nejdříve budova Radnice v novorenesančním slohu z roku 1906. Její fasáda nese zajímavé pískovcově dekorativní detaily – městský znak, letopočet a bustu Bakcha – nejspíš vyjadřující vinařskou přináležitost. Veřejnosti tu slouží - kromě úřadu - obřadní síň s původním trámovým stropem. Uprostřed náměstí stojí kostel sv. Václava a sv. Anežky, vyznačující se pozoruhodnou historií. Na jeho místě původně stál mnohem starší kostel gotický, který v důsledku silného poškození byl v roce 1961 stržen a nahrazen moderní dvoupodlažní stavbou, dokončenou v roce 1994. Nový kostel, s věží dosahující výšky 52 m, ukrývá v suterénu kapli sv. Anežky České a v kryptě renesanční náhrobky. Kostel uchovává také památky, dochované z původního chrámu. Za návštěvu stojí rovněž renesanční měšťanský dům U Synků, se jménem po posledním majiteli. Jeho nádvoří dominují patrové arkádové lodžie, zachovala se i původní studna a k vidění je originální zajímavost – pomník kvasinky vinné. Rekonstrukcí v roce 2001 tu město získalo obdivuhodné klenuté prostory a historické sklepení. V současné době objekt slouží jako kulturně společenské středisko. Najdeme tu turistické informační středisko, Městské Muzeum, galerii a expozici tradičního vinařství. Z památek si ještě všimneme morového sloupu z první poloviny 18. století a kašny zvané Žumberák z konce 16. století.
Hustopeče však mají navíc něco, co nenalezneme nikde jinde v České republice. To samozřejmě nelze opomenout. Nevíte? Ano, jsou to mandloňové sady, jejichž popularita se velmi rychle šíří, takže v sezoně se tu hromadí zástupy zvědavých návštěvníků. Město přirozeně brzy pochopilo, o jaké lákadlo tu jde a vytvořilo ucelenou atraktivitu, nazvanou Mandloňová stezka. Pokud jste se nepřipravili předem prostřednictvím internetu, zaskočte na náměstí do informačního střediska (již zmíněný Synkův dům v horní části náměstí) a získáte vše potřebné – informační letáky i mapku stezek pro pěší i cyklisty, která vás k cíli bezpečně dovede. Pěstování mandloní na našem území se může chlubit pestrou historií. Ta sahá až do 17. století, avšak vrcholného rozmachu bylo dosaženo ve snaze o soběstačnost státu v této komoditě až v šedesátých letech minulého století. Tou dobou kolem Hustopečí rostlo kolem 50.000 stromů na ploše 185 hektarů. S léty však zájem o mandloně upadal, až teprve ve dvou etapách – r. 2004 a 2008 zbylé sady získalo město a počalo se starat. Dnes existují dva sady - Kamenec (cca 400 stromů na ploše 1,7 ha) a Hustopečský starý vrch (cca 530 na 2,7 ha), kde navíc v roce 2012 byla otevřena rozhledna, umožňující z výšky necelých 13 m rozhled do širokého okolí, ale především na celý mandloňový sad. Poslední léta pak zde znamenají soustředěnou péči a rozvíjení popularity a kondice této ojedinělé atraktivity. A tak si jako suvenýr z Hustopečí můžeme odvézt mandlový likér, či jiné produkty z tohoto plodu, nebo alespoň ochutnat rozmanité výrobky Hustopečské mandlárny, kterou nalezneme poblíž náměstí.
Trendem poslední doby v cestovním ruchu je stále více tzv. turistika zážitková. Ani v tomto směru si Hustopeče nezadají. Na celý rok mají připraven program akcí, ze kterých si může vybrat opravdu každý. Ještě v červnu se uskuteční např. Agrotec Rally, Hustopečský slunovrat, Otevřené sklepy, či toulka Krajem André. Jsme ve vinařském kraji – a tak sklepy se do konce roku otevřou ještě několikrát. Kromě toho se chystá ještě Divadelní festival pod širým nebem, Krojované hody, Národní soutěž vín, Burčákové slavnosti, Slavnost svatomartinských vín a husí, Světový duel vín a koncem roku Adventní punčování a Adventní koncerty. Neříkejte, že si nevyberete…
Á propos - letošní rok se v naší zemi odehrává ve znamení oslav stého výročí vzniku Československa. Nabízí se tedy – v kraji, celou řadou lokalit spojeném s životem prvního prezidenta ČSR T.G. Masaryka – možnost navštívit některou z nich. Radnice v Hustopečích má na fasádě pamětní desku TGM. Nu a necelých 40 km z Hustopečí to máme do Hodonína, kde tamní Masarykovo Muzeum nabízí expozici, zachycující celou životní dráhu osobnosti, bez které by náš stát patrně nevznikl a která si u národa získala obliby a lásky, vyjádřené přizviskem „tatíček“. Neuděláme chybu, když si zde připomeneme fakta, která posílí pocit jistého vlastenectví, kterého se poslední dobou našincům poněkud nedostává – zvláště budeme-li na Jižní Moravě v doprovodu svých dětí…
Miroslav Navara
přírodní unikát nad atraktivním městem
Měst Hustopeče má řadu atraktivních památek a na pahorcích nad ním přírodní unikát - dva sady se stovkami mandloňí.
Příjemná atmosféra, pohostinnost a vinné sklepy.
Ceny přijatelné.