poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře (památka UNESCO)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při návštěvě Žďáru nad Sázavou jsme se rozhodli navštívit poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Auto jsme zaparkovali na parkovišti u silnice č.37 poblíž zámku. Ke kostelu jsme se vydali pěšky.
Za čím jedeme?
Jdeme navštívit okresní město Žďár nad Sázavou a kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl v roce 1994 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Žďár nad Sázavou leží na řece Sázavě a jeho vznik sahá do roku 1252, kdy byla při cisterciáckém klášteře založena Bočkem z Obřan osada Žďár. Jako o městečku se poprvé zmiňuje listina z roku 1293. V roce 1607 bylo městečko povýšeno na město kardinálem Františkem z Ditrichštejna a byla mu přidělena nová privilegia a nový znak. Roku 1647 bylo město vydrancováno Švédy. Roku 1704 potvrdil císař Leopold I. městu Žďár jeho výsady a rozmnožil jeho znak. Do znaku z roku 1607 byl přidán znak opatský a znak žďárského kláštera, tento znak se užívá dodnes. Po zrušení kláštera císařem Josefem II. přešlo panství do správy Moravského náboženského fondu a po jeho prodeji se měnili i majitelé. V roce 1949 došlo ke sloučení Žďáru s obcí Zámek Žďár a byl zvolen nový název města – Žďár nad Sázavou.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého byl vystavěn v letech 1719 – 1722 ve slohu barokní gotiky architektem Janem Blažejem Santinim-Aichlou. Vrch, na kterém se nachází kostel, dostal název Zelená Hora podle vrchu u Nepomuku, kde se narodil světec Jan Nepomucký. Půdorys má tvar pěticípé hvězdy a symbol pěti se vyskytuje v celé stavbě. Pět oltářů v kostele, hlavní oltář zdobí pět andělů, pět kaplí a do areálu vede pět vchodů. Tato symbolika vychází z legendy, ve které se praví, že na místě utonutí Jana Nepomuckého se objevila koruna z pěti hvězd. Ambit obklopující stavbu kostela a přilehlý hřbitov má tvar deseticípé hvězdy. Dominantou kopule kostela je velký červený jazyk, atribut sv. Jana Nepomuckého, obklopený kruhem plamenů, z kterého prosvítají paprsky.
Mezi další památky ve městě patří např. cisterciácký klášter, barokní most, kaple sv. Markéty nebo zámek, v kterém je i muzeum knihy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo jsme měli z vlastních zásob ale ve městě je mnoho míst kde se dobře najíst.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel sv. Jana Nepomuckého je nádherný, mě se nejvíce líbil hlavní oltář.
Ostatní informace
Plné vstupné do kostela je 80 kč. Otevřeno v dubnu a říjnu – so, ne a svátky 9 – 17 hodin, Květen – září mimo pondělí 9 – 17 hodin. Parkovné bylo zdarma.