Loading...

Prácheň – dávnověk českého státu.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

V dobách počátku českého státu již v 10. století zde stával hrad, ze kterého byl až do vymření Přemyslovců spravován celý Prácheňský kraj. Hrad je cílem naší dnešní cesty a protože se chceme i trošku projít, jedeme vlakem do Velkých Hydčic, kde naše cesta začíná. Odtud po zelené značce jdeme z počátku po silnici, ze které asi po 2 km odbočujeme vlevo, přes louku, k lesu. Okolí hradu je zároveň národní přírodní rezervací, kde se nachází spousta druhů chráněných rostlin. V podhradí je, na malém hřbitůvku, kostel sv. Klimenta a samotný hrad je ještě hodně rozlehlá zřícenina. Dochovaly se mohutné zbytky věže, hradeb a čtyř bašt. Od hradu pokračujeme po zelené nejprve lesem a poté mezi loukami, kolem velké zemědělské usedlosti do Horažďovic. V městě je co obdivovat a tak začínáme hned za řekou s Městským opevněním. Následuje náměstí, několik církevních staveb a zámek. Zacházíme i na židovský hřbitov. Odpočíváme v malé hospůdce na náměstí a následuje cesta na nádraží, kde naše putování končí

Za čím jedeme?

Jedeme poznat místo z dávné minulosti a jeho okolí. Za pozornost stojí kaplička ve Velkých Hydčicích. Další hezká kaplička je asi 0,5 km za vsí. Přírodní rezervace Prácheň byla vyhlášena již v roce 1953 a dnes má rozlohu 27 ha. Roste zde několik druhů orchidejí, lilie zlatohlavá, velké množství jaterníků a další rostliny. Nás zaujaly velké trsy kvetoucích sněženek. Kostel sv. Klimenta stojí na místě, kde stál v pořadí devátý postavený kostel na území Čech. Byl údajně vysvěcen sv. Metodějem. Dnešní úprava je novogotická z roku 1859. Hrad zde stál již v 10. století a byl sídlem rodu Bavorů ze Strakonic. Později byl přestavěn Půtou Švihovským a v roce 1558 je uváděn jako pustý. U statku pod hradem jsou zajímavé sochy z balíků slámy. V roce 2008 byla kolem cesty obnovena alej jabloní. Horažďovice jsou od roku 1992 městskou památkovou zónou. Město má velmi zachovalé raně gotické opevnění a nejpůsobivější je Červená brána. Zámek je barokní s prvky renesance a byl přestavěn v 16. a 17. století z původního hradu. Nejhezčí v něm je sál se zrcadlovým stropem a s vyobrazením bitvy u Vyšehradu. Církevní památky reprezentuje raně gotický Kostel Sv. Petra a Pavla, z let 1260 až 73. Klášterní Kostel Nanebevzetí P.Marie je z roku 1504. Kostelík sv.Jana Křtitele zde stojí od roku 1598 a je v renesančním slohu. Masné krámy jsou v uličce nedaleko kostela. Město má mnoho dalších památek, je zde hodně zajímavých domů. Na náměstí stojí mariánský sloup zroku 1723 a gotická kašna, která zde je od roku 1503. Na kopci severně od města je židovský hřbitov a nádherný výhled do všech stran. Popis není zdaleka vyčerpaný, ale něco si každý turista musí objevit sám.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hospod má město několik. Jedna malá, která za návštěvu stojí je přímo na náměstí. Posezení je příjemné a pan majitel o městě hodně ví. Možností k občerstvení je ale daleko víc. Pokud by někdo chtěl najít ubytování, není to problém a ve městě je v hotelu Prácheň informační centrum.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zřícenina hradu a její okolí patří mezi skvosty naší země. Líbilo se nám toho moc. Trsy kvetoucích sněženek v lese pod hradem. Horažďovický zámek má zdi směrem k řece porostlé břečťanem, prostě nádhera. Čistá řeka a její rameno s kačenami a labutí. Slaměné sochy při cestě u statku. Několik nádherných starých hrušní u cesty a mohli bychom pokračovat ještě hodně dlouho.

Nelíbil se nám příšerný nepořádek kolem silnice od V.Hydčic. Dokonce sem lidé vozí odpad v pytlích a házejí po příkopech. Nepořádek u hřbitova pod hradem by se také měl řešit. Staré hrušně už dávno měly být prohlášeny za chráněné stromy.

Ostatní informace

Vycházka je to velmi krátká. Ušli jsme se okolo 6 km. Mimo jiné při cestě objevíte několik kouzelných výhledů na Otavu a Hrad Rabí. Zámek je otevřen až od května. Hrad je přístupný bez omezení po celý rok

Na výlet vlakem

Na výlet jsme jeli vlakem. Jedná se o trať č. 185 Horažďovice - předměstí - Domažlice. Vlaky zde jezdí v dvouhodinových intervalech. Dobré vlakové spojení je z Plzně i Českých Budějovic, trať č.190. Z Klatov se sem dostanete bez přestupování.

Poslední aktualizace: 15.3.2009
Prácheň – dávnověk českého státu. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu