Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody • Na hory • Na kole
Co takhle šplhat po skalách a při tom nemusíme být v Adršpachu,osvěžit se pod padajícím vodopádem,obdivovat mohutnost a divotvornost říční toků,nechat se unést romantickými rozhledy a nestát ani na Sněžce nebo Šeráku,nebo se koupat v zatopených lomech a přitom koukat na malebné zříceniny hradů?? To vše se u nás dá ZAŽÍT.Najdeme tady tisíce romantických místeček o kterých se nemluví a nebo pokud se onich mluví,jsou bokem zájmů drtivé většiny turistů.Přitom mnohdy omoc přicházíme.Jsou to místa malebná,s vůní zátiší a romantiky a především místa kde nalezneme skutečně klid.
Vemu Vás teď na několik zajímavých turistických přírodních cílů v naší malebné vlasti.Do jednoho článku je zdaleka nevměstnám a ani do článků pěti,ale ono to nevadí,protože každý znás si najde to své a každý také u nás zná kouteček o který se rád podělí.Já Vám nabízím místa která jsem navštívil osobně a nebo s přáteli a doufám že Vás budu inspirovat.
Začneme na Severu naší země v oblasti Lužických hor.Zde nalezneme pěkné a pozoruhodné vodopády u městečka Chřibská.Nedaleko Chřibské se také zvedá několik dominantních vrcholů a vrcholových skal a my zavítáme zatím na jeden-Pětikostelní kámen.Národní park České Švýcarsko je chloubou naší vlasti,pozvu Vás do jeho méně navštěvovaných míst,při toku řeky Křinice,kde se zde vlévá do Křinice Červený potok a vytvořil zajímavé skalní útvary a rokle.Vyšplháme spolu na nejvyšší vrchol Šluknovska-Hrazený,abychom se porozhlédli a dozvěděli se něco zajímavého o vzniku této dominantní Hory.
Poté přeletíme o stovky kilometrů jižně do oblasti Vysočiny,kde uprostřed romantických Ždárských Vrchů se zdvihá několik vrcholu s dominantními skalisky,navštívíme jeden znich-Čtyři Palice.Vemu Vás na koupání do pěkných zatopených lomů v obci Žumberk nad níž se zdvihá romantická zřícenina hradu.Na českotřebovsku vystupuje z táhnutého hřebene několik masivních skalisek a stěn a zde se místo nazývá Třebovské stěny.Jako v pralese si budeme připadatkdyž vstoupíme do rezervace Rohová na Českomoravském POMEZÍ.Na Vysočině pramení několik slavných řek,pojďmě nalézt pramen jedné znich-řeky Svitavy.
Na severu Moravy,v srdci Rychlebských hor můžeme obdivovat pohádkové Nyznerovské vodopády.Na svazých kralického sněžníku zase kaskády a vodopády v údolí Prudkého Potoka.které nás může inspirovat jako jeden z možných výstupů na Kraličák.
I na Hané nalezneme zajímavá místečka.Hanácké Mont Blanc má svého menšího bratříčk,který láká romantickými místy,stepní oblastí a klidem.V neposlední řade se odtud otvírají překrásné rozhledy na Hanou.Na Hané ještě zůstaneme a mezi obcí Konice a Chornice navštívíme romantické Nectavské údolí s rybníky zajímavou florou a faunou.
Od Olomouce se můžeme vydat podél toku říčky Bytřičky do Nízkého Jeseníku a tam kde řeka hloubí hluboká údolí nalezneme několik skalních útvarů,jednou z dominant je Malý Rabštejn.Naše putování protentokrát ukončíme u pramene slavné řeky Odry.
CHŘIBSKÉ VODOPÁDY(Lužické hory) jsou v závěru nevelkého údolí za bývalou Střelnicí asi 1,5 km východně od středu Chřibské. Dostat se sem z Chřibské můžeme po modré značce a nedaleko Švédské Šance,uhneme vlevo do údolí podél toku potůčku.Mezi dvěma zalesněnými výběžky Plešivce tu vzniklo přibližně 700 m dlouhé tiché údolí, přístupné po pohodlné lesní pěšině. Protéká jím malý potůček, u něhož je v jednom místě upravená studánka. Údolí končí poměrně strmým srázem se dvěma skalními stupni, na nichž stékající potůček vytvořil dvojici vodopádů, vysokých asi 1,5-2 metry. Od nich stezka pokračuje po dřevěných schodech vzhůru k rozcestí nad údolím, odkud vedou cesty po jižním okraji údolí zpět do Chřibské.
VODOPÁD LUČNÍHO POTOKA pod Javorem(Lužické hory)-mimo všem turistickým trasám se nalézá pěkný 5metrů vysoký vodpád v údolí Lučního potoka na jednom z jeho přítoků.Padá ze skalní plošiny do malé roklinky a vytváří pěknou scenerii.Z Chřibské pojedeme po hlavní směr Česká Kamenice a na křižovatce u Křížového buku odpočíme směr mlýny.Sledujeme levou stranu silnice.asi po cca 1.5 km nás na vodopád upozorní cedule.Od silnice je to pěšinou 5minut.
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN(Luické hory)- čedičová skála na úpatí Pěnkavčího vrchu.Vede sem modrá značka od silnice Rumburk -Česká Lípa .Z úpatí skalky je pěkný výhled přes údolí Lesenského potoka na Jelení kameny, Jedlovou a Tolštejn, do okolí Jiřetína pod Jedlovou a dále směrem k Rumburku. Jméno skály naznačuje, že by odtud měly být vidět věže pěti kostelů nebo kapliček v okolí. Normálně jsou však vidět jen čtyři: ve Studánce, Dolním Podluží, Jiřetíně pod Jedlovou a na Křížové hoře.
Černá Brána(České Švýcarsko)-Zajímavý sk.útvar nalezneme v neobydlené a méně frekventované části českého švýcarska na modré tur.značce z Tokáně na Zadní Doubici.Přes červený potok se zde klene veliká skalní klenba.Velice romantické místo ve bizarní roklině. Jejím otvorem, širokým u paty asi 5 metrů a vysokým 3 metry, protéká potok. Po zbytcích strženého mostku a naplaveného dříví můžeme branou projít a pokračovat ještě několik desítek metrů k místu, kde se Červený potok vlévá do říčky Křinice.
HRAZENÝ(Šluknovsko)-Nachází se zhruba 4 kilometry jihozápadně od Šluknova a 3 km severoseverozápa.dně od Brtníků. Svahy a srázy jsou jsou tvořeny navrstveným čedičem - odtud název. Výhledy jsou omezeny vzrostlým bukovým lesem. Pouze na severu je tzv. Volský kámen, kde je i vrcholová kniha. K samotnému kopci se váže několik pověstí - o pokladu, či jezeře se zlatou kachnou uprostřed Hory.vedou sem tur.trasy.Vrcholová kniha.
ČTYŘI PALICE(Ždárské vrchy)-Unikátní skalní útvar- skupina tří hlavních skalních útvarů (Děvín, Paličatá, Tvrz) a nízkého skalnatého hřebene (Opomenutá). Zvedají se na jihovýchodním okraji lesnatého hřbetu na východ od obce Křižánky. Složeny jsou z pevné dvojslídné ortoruly. V současnosti jsou skály vyhledávány jako cvičný horolezecký terén pro registrované horolezce.Přístup ke skalám je možný po turistických značkách směrem od Milovy, PR byla vyhlášena pro ochranu rulových skalních útvarů modelovaných mrazovým zvětráváním a obklopených balvanitými sutěmi se zachovalými původními lesními porosty Žďárských vrchů.
TŘEBOVSKÉ STĚNY(Českomoravské Pomezí)-pískovcové skály a stěny s pův.porostem buků nedaleko České Třebové.Unikátní skalnaté stráně.Nejvyšší vrchol Palice(613m).
PRAMENY ŘEKY SVITAVY(Svitavsko)-Pramenná oblast řeky Svitavy (neboť řeka nemá jediný pramen) leží ve Svitavské pahorkatině, na hranici rozvodí Černého a Severního moře. Nejvýznamnějšími prameny jsou Javornický a Lačnovský. Řeka Svitava protéká městy Svitavy, Letovice, Blansko a Brno. Jedním z jejích přítoků je řeka Punkva, vznikající v podzemí Moravského krasu. Svitava je 98 km dlouhá, zaniká za Brnem soutokem s řekou Svratkou.Naučná stezka vede kolem dvou rybníků zbudovaných na horním toku Svitavy – Dolního rybníka (též Svitavského) a Horního (též Rosnička). Oba rybníky jsou pozůstatkem původních jedenácti v okolí Svitav. Horní rybník byl založen již v roce 1538 zatopením městských luk, zatímco Dolní vznikl až v roce 1953 na místě původního malého rybníčku nebo mokřiny. Obě vodní plochy dnes slouží k chovu ryb, Horní rybník navíc i ke sportovním a rekreačním účelům. Oba zároveň plní i další funkce: přispívají k čištění říčního toku, slouží městu jako zásobárna vody např. pro údržbu komunikací a městské zeleně, zmírňují povodně, a především poskytují vhodné podmínky pro život rostlinám (zejména vodním, mokřadním a typickým druhům podmáčených luk a lužních lesů) a živočichům (hlavně ptákům).Vede sem ze Svitav také modrá značka.
ROHOVÁ,prales(Českomoravaské Pomezí)-Rezervace chrání rozsáhlé přirozené květnaté bučiny a suťové porosty s výskytem řady chráněných a ohroženýc druhů rostlin a živočichů. Vede jí naučná stezka seznamující na 6 zastávkách návštěvníky s důlní těžbou na Hřebči, místní geologií a hydrologií, rostlinstvem, živočišstvem a historií Hřebečska.Přístup od obce Boršov,po lesnické stezce nebo od obce Křenov.
Žumberk,lomy(Chrudimsko)-překrásné zatopené lomy nalezneme na návsi v malé vísce nedaleko města Chrudim.Lomy jsou ke koupání jako stvořené a nemusíme se bát o zvídavce z návsi.Panuje tu skutečně klid a pohoda.Dominantou je zde potom zřícenina hradu přístupná celoročně.Hrad založen snad koncem 13. století, v roce 1318 zmiňován jako Zunberg, následně přestavován, zpustl během 18. století. Dochovány výrazné zříceniny hradeb a paláce, část hradu byla zničena stavbou zemního vodojemu. Hrad obklopují zbytky parkánu. Vyjma příkré západní strany je opevněn příkopem a zčásti valem. Ze severního příkopu vede tajemná chodba do sklepů.
Nyznerovské vodopády nebo také vodopády Stříbrného potoka(Rychlebské hory)-Vodopády na Stříbrném potoce vznikly v místě, kde voda naráží na skalnaté prahy tvořené horninou odolávající erozi (amfibolickým gabrem). Voda padá po jednotlivých stupních do hlouby 14 metrů a přitahuje svou divokostí pozornost všech návštěvníků.Dostupné z městečka Žulová a nebo z obce Nyznerov.Velice vděčné okolí na tůry na hřeben Rychlebskch hor.
PRUDKÝ POTOK(Kralický Sněník)-Prudký potok pramení v údolí mezi horami Podbělka, Sušina a Tetřeví hora v pohoří Králický Sněžník ve výšce asi 1250 m n. m. Záhy přibírá několik dalších zdrojnic a teče strmým údolím k jihovýchdu až k jihu. Pro Prudký potok jsou typické četné přírodní kaskády a menší vodopády.Vytváří skutečně překrásné scenerie. Po asi 4,5 km toku opouští masív pohoří a dostává se do podhůří. Protéká údolím, které je často zalesněné, dostává se k severovýchodnímu konci vsi Vysoké Žibřidovice a nakonec se zprava vlévá do říčky Krupá (což je přítok Moravy) ve výšce asi 450 m. Délka toku je přibližně 9 km.Přístupné po tur.trase z obce Vys.Žibřidovice a možná varianta výstupu Na Kralický Sněžník.
MALÝ KOSÍŘ(Haná)-POd vrcholem Velkého Kosíře.Jižní a JV svahy a úpatí kopce Malý Kosíř (316 m n. m.) v rozloze asi 11 ha a vzdálené cca 4 km SV od obce Čechy pod Košířem. Lokalita rezervace se částečně prolíná s evropsky významnou lokalitou. Předmětem jejíž ochrany jsou polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích s význačnými porosty vstavačovitých - prioritní stanoviště, evropská suchá vřesoviště. Významná je tato lokalita také výskytem přástevníka kostivalového a skupin denních motýlů rodu Lepidoptera, Rhopalocera a Zygaenidae.Tur.trasa sem nevede,ale výstup možný od obce Slatinky nebo Slatinice(zde také lázně).Kousek od vrcholu zatopený lom s jezírkem a na svazích místy sutová pole,sady a porosty trnky.Četné skalky.
NECTAVSKÉ ÚDOLÍ(Haná)-romantické údolí s chráněnou florou a faunou(Čáp Černý).četné tůně,rybníky,sklaní Ochozy.Naučná stezka a oblast rozsáhlích luk a lesů zvaná Přírodní park Kladecko.Četné Cyklotrasy a tur.trasy.
MALÝ RABŠTEJN a ÚDOLÍ BYSTŘIČKY(Nízký Jeseník)-V údolí řeky Bystřice, na rozhraní Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, mezi žel. stanicemi Domašov nad Bystřicí a Jívová na tratí Olomouc-Opava, se nad bystřinou vl. po směru toku, před prvním tunelem železnice (ve směru od Dobešova n. B.) zvedá asi 40 m vysoká okrajová skála (pro odlišení od Rabštejna u Bedřichova nazývaná horolezci Malý Rabštejn.Přístup z Domašova po značené modré a nebo doporučuji průchod udolím Bystřičky.Skutečná romantika.Přírodní park Údolí Bystřice se rozkládá v jihozápadním okraji Domašovské vrchoviny v okolí údolí řeky Bystřice. Řeka zde vytvořila hluboké skalnaté údolí s kaňony, skalními ostrohy, sutěmi a kamennými moři. V místech, kde pramení přítoky, se zachovaly zbytky rašelinných luk, v údolích pak návštěvníka okouzlují vlhké louky. Na příkrých zalesněných svazích se prosadily kvalitní lesní porosty místy velmi připomínající prales.Na území přírodního parku nechybí chráněná území. V přírodní rezervaci Hrubovodské sutě rostouspolečenstva bučin, jedlobučin a suťových lesů, mezi nimiž se skrývají ohrožené druhy rostlin a živočichů. Přírodní památka Kamenné proudy u Domašova u Města Libavá a Domašova nad Bystřicí se může pochlubit ukázkou mrazových srubů, kamenných moří a sutí.K zajímavostem, které dotvářejí osobité kouzlo údolí řeky Bystřice, patří i vysoké mosty a tunely železniční tratě Olomouc – Krnov, která se vine vysoko nad řekou, aniž by jakkoliv narušovala přírodní krásy KRAJINY.Nejvíce však turisty láká čtyřkilometrový úsek mezi železničními zastávkami Jívová – Hrubá Voda - Smilov. Údolí řeky zde překvapí svou divokostí. Ze svahů porostlých lesy trčí četné skalní výchozy a kolem hučící vody musíte procházet jen po úzké lesní cestě.
PRAMEN ODRY-Pramen Odry se nachází v nadmořské výšce 633 metrů pod nejvyšším vrcholem Oderských vrchů, Fidlovým kopcem. Turisté mohou využít k odpočinku altánek.Pěšky se sem dostaneme z obce Kozlov(od Olomouce po dálnici směr Hranice a sjezd exit směr Potštát,Odry) po značené trase.Okolní lesy jsou vojenským prostorem.Dbejte opatrnosti.
V oblastech najdeme penziony i restaurace.Já jen na oko doporučím..kdo se vydá na Chřibské vdp., občerstvit se může dobře v hospůdce Na Křižovatce v H.Chřibsko.Kdo půjde na Černou bránu ať neopomene chatu Na Tokáni.Ubytováni je zde okolo 5ookč,noc a dobře vaří.U Nyznerovských vdp. si nemusíme moc lámat hlavu,u parkoviště v Nyznerově je veřejné tábořiště a ohniště.V údolí Bytřičky především v létě doporučuji trampskou hospůdku U Supa.Pod Malým Kosířem leží Lázně Slatinice s restauracemi a penzionem.
Vše popsané v článku perlí!!,Možná jen, že k Chřibským vodopádům by mohla z modré značky vést odbočka.Už jsem se setkal s kritikou na tohle místo právě pro hledání lokality.I když pěšiny jsou vyšlapané,ukazatel zde chybí.V mapách značeny jsou a v nejhorším... místní poradí..
Vstupy se neplatí nikde.Některá místa jsou nedostupná a nebo s těžkostí v zimě(Malý rabštejn,Chřibské vdp.,Třebovské stěny např.).