Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Letohrad, městečko v podhůří Orlických hor leží na hlavní železniční trase z Hradce Králové do Hanušovic a dále do Polska. O Kyšperku, jak se Letohrad dříve jmenoval se můžeme dočíst již ve Zbraslavské kronice.Město v roce 2008 oslavilo 700 let od svého založení a je opravdu na co se dívat. Náše vycházka začala na letohradském Václavském náměstí.
Jako první jsem se zastavili Mariánského morového sloupu. Zasvěcen je Panně Marii, která z výšky patnácti metrů shlíží na město. O pár metrů dál se nachází barokní zámek a hned vedle něho největší dominanta Letohradu, chrám sv. Václava. Zámek je přesvaven z původní tvrze. V jeho expozici se nacházejí kresby Alfonse Muchy, terý zde pobýval i unikátní Napoleonovy sáně, na kterých prchal po prohrané bitvě v Rusku. Barokní kostel z let 1680-1685 je vyzdobenojedinělými štuky italského mistra Giovaniho Maderny. Ulicí okolo kostela projdeme do státem chráněného zámeckého parku, kde se nalézá mnoho vzácných rostlin a dřevin. V této uličce po bohu kostela je pochován národní buditel a hrdina románu A. Jiráska F.L. Hek. Při vstupu nás uvitá kašna, která byla přenesena z náměstí, kde původně stály dvě. Vlevo procházíme kolem oranžérie, kde byla pěstována nejstarší bonsaj v Evropě. V levém horním rohu parku je umístěna umělá jeskyně a nad ní vyhlídka. Pokračujeme dále okolo parku k empírovému glorietu, který je dnes zničen vandaly. Vyjdeme z parku a dále do kopce směřujeme k cíli. Pětiboká barokní Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena v letech 1734-1736 a uvnitř se nachází unikátní pětiboký oltář s příběhem sv. Jana Nepomuckého. Dále za kaplí stojí lipová alej z téhož období. Je odtud krásný výhled na město i na přilehlé obce. Na zpáteční cestě se vracíme do parku a pokračujeme v jeho prohlídce. Opět kolem oranžerie, ovšem na druhou stranu. Přes most pod nímž vede původní cesta do města se dostaneme na dádvoří zámku. Poslení zastavení jsme si udělali u pomníku českého velikána Járy Cimrmana, který zde byl odhalen v roce 2004 ku příležitosti návštěvy města roku 1904.
Po procházce je velmi příjemné posezení v restauraci v areálu zámku. Buď uvnitř anebo přímo na zámeckém nádvoří. Na zámku je možné se i ubytovat. Dále je v Letohradě možné navštívit nedaleké Muzeum řemesel, největší svého druhu v republice. V objektu se též nachází vynikající restaurace a terasa s výhledem na město.
Krásný je výhled na město od Kaple sv. Jana Nepomuckého, lae nejkrásnější je procházka parkem. Jen je škoda těch vandaly poničených památek.
Zámek je otevřen v červenci a srpnu. Po zbytek roku je nutné se objednat (min. 10 osob). Kaple sv. Jana Nepomuckého zatím bohužel není přístupná.