Putování Hornoleskem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet na Hornolesko lze uskutečnit v kteroukoliv roční dobu. Nachází se na pomezí tří krajů a to Jihomoravského, Pardubicka a Vysočiny. Pod ten poslední dnes administrativně patří. Přijet sem se dá od Olešnice, Bystrého a Víru.
Za čím jedeme?
Hornolesko je rázovitá krajina v okolí dominanty zdejšího širokého okolí, nejvyššího bodu Svratecké hornatiny - Horního lesa (774 m) a obcí Sulkovec, Polom, Nyklovice, Rovečné, Velké Tresné, Malé Tresné, Věstín a Věstínek. Území je charakteristické velkým množstvím menších i větších lesíků, rozlehlých luk a pastvin, drobných kamenitých polí a zarostlých remízů. Jako na dlani pak celé území můžete mít z vyhlídkového ochozu rozhledny na vrcholu Horního lesa, která je volně přístupná od poloviny dubna do konce listopadu. Centrem oblasti je bývalá středisková obec Rovečné.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tiché Hornolesko neoplývá bohatstvím ubytovacích a stravovacích zařízení. V Rovečném je rodinný pension Pod lípou, další zařízení jsou pak až ve vzdálenější Olešnici, Víru, Bystrém a Svojanově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jedinečnost Hornoleska je v jeho zachovalosti a rázovitosti zdejší krajiny. Drsnější podnebí blížící se svým klimatem centrální části Žďárských vrchů oplývá již v zimě bohatstvím sněhu a chladnějšími léty. Je dostupné několika značenými pěšími trasami i cyklotrasami.
Ostatní informace
Hornoleskem se dá toulat i křížem krážem. Z horních okrajů polí a luk a remízů se otevírají jedinečné rozhledy či úzké průhledy po okolní krajině. Více napoví obrazový doprovod. Území leží na turistických mapách KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko a č.48 Žďárské vrchy. Zasahuje sem i podrobná turistická mapa GOL 1:25 000 Olešnicko.