Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Hrad Radyně se nachází asi 3km nad městečkem Starý Plzenec. Do Starého Plzence se dobře dostaneme autem z Plzně vzdálené asi 12km... auto se dá bezproblémů ve Starém Plzenci zaparkovat a vydat se na krátkou procházku - půl cesty vede mezi domy a půl cesty lesem...vlakem se do Starého Plzence nejlépe dostanete z Plzně - jízdní doba je asi 12minut...
Tento hrad založil před rokem 1361 Karel IV. Hrad má obdélný tvar se dvěma obytnými věžemi na kratších stranách...jedna z nich je dodnes dobře zachovalá. V této věži je otevřena audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi.
přímo na hradě není možné občerstvení ... občerstvit se můžeme ve Starém Plzenci nebo v nedaleké Plzni kde se dá i pohodlně ubytovat a podniknout řadu dalších zajímavých výletů po okolí.
pro děti je ve věži hradu hezky udělaná expozice tajemných bytostí, z věže hradu je krásný výhled po okolí...
Otevírací doba:
duben a květen: víkedny a státní svátky 10.00 - 18.00 hod.
červen, červenec a srpen: každý den - kromě pondělí 10.00 - 18.00 hod.
září a říjen: víkendy a státní svátky 10.00 - 17.00 hod.
Nejlepší výchozí místo na Hrad Radyně je žst. Starý Plzenec která se nachází asi 12minut jízdy od žst. Plzeň hl.n více o spojích na: www.cd.cz
Zříceninu Hradu Radyně najdeme v západních Čechách, kousek od Starého Plzence.
Hrad byl postaven za vlády Karla IV. a původně se jmenoval Karlskrone (Karlova Koruna), ale tento název se neujal. Byl a dodnes je nazýván podle buližníkového kopce, na němž stojí.
Podle legendy žil kdysi na Radyni zlý rytíř Radouš, jehož duch prý zde dodnes straší. Podle něj je pojmenována i restaurace, která se nachází přímo pod hradem.
Hrad zpustl jako mnohé jiné již za husitských válek. Byl původně obdélníkového půdorysu se dvěma věžemi, přičemž okrouhlá věž v průběhu času vzala za své, zatímco čtvercová je doposud dobře zachovalá. S talíři satelitů nahoře na střeše působí ovšem poněkud absurdně.
Jak již bylo zmíněno, hned pod hradem je restaurace U Radouše, které však dáváme z deseti bodů maximálně čtyři. Nijak ohromující nejsou prostředí (kromě posezení na terase a pohledu do lesa), obsluha ani klobása s hranolkami kvalitou ceně neodpovídající. Návštěvu doporučujeme pouze v případě, kdy naznáte, že hlad je nejlepší kuchař...
Unešeni jsme byli okolím hradu, nádherným lesem s vcelku nedotčenou přírodou. Za zmínku též stojí výhled z hradní věže do širokého okolí. V létě tu kvete nepřeberné množství květin a poletují otakárci fenykloví, které již kupříkladu v Čechách středních moc nepotkáte.
Ač je teď v říjnu otevřeno již o jen o státním svátku a o víkendech, stojí za to dojet si prohlédnout Radyni a její okolí i mimo otevírací dobu či mimo sezónu. Jak zřícenina sama tak i okolní příroda jsou okouzlující a procházka nezapomenutelná.
Dnešní výlet mě zavede na hrad Radyně ,který se nachází u Starého Plzence a je dominantou okoli Plzně.Cestu uskutečnim autem.Z parkoviště pokračuji pěšky na hrad je to asi 200 metru k pokladně.
Karlskrone dnes Radyně to je puvodní německý název hradu,který založil před rokem 1361 český král řimský císař Karel IV.Staveništěm Hradu Radyně se stal výrazný vrchol osamělého kopce Radyně po niž je hrad pojmenován.Hlavní stavbou hradu byl obdélný palác srostlý na kratších stranách se dvěma obytnými věžemi.jedna z nich doposud dobře dochovaná ,byla čtverhranná a druhá polookrouhlá .Ve věži hradu je otevřena pohádková audiovizuální expozice s tajemnými bytostmi o hradu Radyně.
občerstvil jsem se u parkoviště v kiosku dal jsem si klobasu a točenou limonadu
libil se mi hrad a okolni krajina z věže hradu Radyně.A expozice tajemných bytosti.
Oteviraci doba 1.4-31.5 sobota,neděle 10-18 hodin. 1.6-31.8 uterý-neděle 10-18 hodin.. 1.9-31.10 sobota,neděle 10-17 hodin.Vstupný je 40 kč,snižene děti 6-15 let,duchodci,invalidé 20 kč.Volný vstup děti do 6let.