Loading...

skalní města LUŽICKÝCH HOR

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Kam a jak jedeme?

Na severu naší země se krom velkých pohoří(Krkonoše,Jizerské hory),rozkládá i poměrně staré pohoří,které láká návštěvníky především svými skalními vrcholky a nebo přímo městy.Řeč bude o Lužických horách.Zasahují od nás i částí do německa(Žitavské hory) a právě tam(téměř pohraniční pásmo),nalezneme překrásné scenerie a skalní velikány.Tato malebná oblast je poblíž měst Kurt Jonsdorf a okolo městečka Oybin.Výchozím místem pro naše tůry je Chata pod Luží(nejvyšším vrcholem-Luž) a nebo v obci Krompach(pod vrcholem Hvozd).Hraniční přechod je také v obci Petrovice(odtud je to na Oybin o něco dále).

Foto: radimm

Od chaty Luž po zelné na tur.přechod a po červené okolo skalního hradu Falkenstein,dojdeme až do skalního města u města Kurt Jonsdorf.Vede tady také několik okružních cest.Odtud by nás červená dovedla až na Oybin,kde krom skalních měst najdeme také unikátní zříceninu hradu a kláštěra.Trasa je dlouhá cca 15km.Od Krompachu přes vrchol Hvozd cca 8km.

Na našem území taková rozsáhlá skalní města nenajdeme,ale zaujmou nás vrcholové skály.A těch je zde několik.Od Luže můžeme hřebenovkou na skály Ptáčinec.Vděčná oblast sklaních vrcholů je potom okolo Stožeckého sedla(Pětikostelní kámen,Jelení skály).nedaleko odtud se zdvyhá dominantní vrchol Jedlová a pod ní krásná zřícenina Tolštejn.Směrem na západ je ještě masív skal Velká Tisová,Malý stožec,Srní hora.

Falkenstein
Falkenstein  •  Foto: radimm

V jižní části Luž.Hor je nejnaštěvovanější přírodní památka Bílé Skály(nebo také Sloní).Skalní město u Cvikova(Dutý kámen) s jedinečnou odlučností horniny.Pod skalnatým Suchým vrchem nalezneme jedinečnou Ledovou jeskyni Naděje(v ní se led téměř celé léto).Západně od Hrádku nad Nisou jsou potom skalní města Krkavčí skála,Popová skála a romantický Krásný Důl.

Za čím jedeme?

Lužické hory jsou geomorfologický celek a nevelké pohoří na severu Česka, vymezené ve směru od západu Děčínskou vrchovinou a Ještědsko-kozákovským hřbetem na východě. Na jihu ohraničuje Lužické hory Ralská pahorkatina a České středohoří, na severu Žitavská pánev a Šluknovská pahorkatina. Německá část se nazývá Zittauer Gebirge (Žitavské hory).

Hlavní hřeben Lužických hor - Lužický hřbet - probíhá jižně od Lužické poruchy od vrchu Spravedlnost po Horní Sedlo. tvoří jej jednotlivé znělcové a trachytové, vzácně i čedičové kupy spojené do zřetelného hřebene.

Geologicky jsou Lužické hory tvořeny hlavně svrchněkřídovýmí pískovci, kterými v třetihorách na četných místech proniklo žhavé magma, které utuhlo ve formě znělcových a čedičových hornin.

Foto: radimm

Nejvyšší horou je Luž (Lausche) (793 m n. m.). Celkem deset hor přesahuje hranici 700 m n. m. Kromě Luže to jsou Pěnkavčí vrch (792 m n. m.), známá Jedlová (774 m n. m.), výrazný Klíč (760 m n. m.), Hvozd (Hochwald) (749 m n. m.), Studenec (736 m n. m.), Velký Buk (736 m n. m.), Malý Buk (712 m n. m.), Weberberg (711 m n. m.) a Bouřný (703 m n. m.).

JONSDORF -Lázeňské městečko pět kilometrů od Oybina. Turistickou atrakcí je Nonnenfelsen Klettersteig, což je asi dvousetmetrový skalní hřbítek s fixními ocelovými lany a úžasnou expozicí. Překrásné je celé skalní město.Prochází tudy dvě nauční trasy.

Romantická zřícenina hradu Oybin, stojící na temeni pískovcové stolové hory, je jednou z největších turistických zajímavostí Žitavského pohoří. Hrad byl postaven v místech, kudy již v dávných dobách procházela významná obchodní stezka z Čech do Lužice.
Celému hradu dominuje torzo klášterní katedrály s typickými štíhlými okny v obvodových stěnách. Kostel, vybudovaný za vlády Karla IV. si i po staletích uchovává svou fascinující atmosféru. V letní sezóně se zde často konají koncerty vážné hudby. Klenutá chodba s vyhlídkovými okny, ve které byla umístěna křížová cesta, vede do prostoru hradního hřbitova s renesančními náhrobky, který je dodnes využíván. V nejsevernější části zříceniny je stylová restaurace s občerstvením.
V pískovci vytesané schodiště vede na hlásku - nejvyšší místo hradu, z něhož je nádherný výhled na vrch Töpfer, Hvozd s kamennou rozhlednou, nedalekou Žitavu nebo městečko Oybin v údolí.

Na našem území zmíním skalní město u Cvikova,nazývané také Dutý Kámen je to přibližně 600 m dlouhý zalesněný hřbítek, vybíhající jižním směrem od silnice ze Cvikova do Kunratic asi 0,5 km od Drnovce. Hřbet vystupuje asi 20-30 m nad okolní terén a je tvořen lokálně zpevněným křídovým pískovcem, proťatým po celé délce asi 3-4 m mocnou žílou třetihorní vyvřelé horniny, zvané polzenit. Tato žíla ale nikde nevystupuje až na povrch, takže její existence byla potvrzena teprve při hloubení silničního zářezu v 70. letech 20. století. Dutý kámen je pozoruhodný především sloupkovým rozpadem pískovce.

Foto: radimm

Bílé skály(kameny), tzv. Sloní kameny jsou izolovaná, morfologicky výrazná skupina asi 20 m vysokých skal 1 km severně od Jitravy na úpatí vrchu Vysoká. Díky příměsi kaolinitu má skalní útvar nápadně bílou barvu a oblé tvary, čímž připomíná hřbety obřích, odpočívajících slonů. Proto jsou tyto skály někdy označovány také jako Sloní skály. Tato ukázka zvětrávání křídových turonských pískovců je od roku 1955 státem chráněna jako přírodní památka .

Přírodní památka Naděje je puklinová pseudokrasová jeskyně v suťovém poli na severní návětrné straně Suchého vrchu v CHKO Lužické hory na severu České republiky nedaleko osady Hamr u Naděje (katastrální území Naděje, část města Cvikov). Vchod jeskyně je v nadmořské výšce 580 m mezi velkými skalními bloky. Vlastní jeskyně je 30 metrů dlouhá puklina orientovaná ve směru východ–západ. Vchod je umístěn v polovině jeskyně, asi šest metrů vysoko nad jejím dnem. V prostorách jeskyně se celoročně hromadí chladný vzduch, který umožňuje tvorbu a přetrvání ledové výzdoby. Nejrozsáhlejší je na jaře v době tání sněhu, kdy puklinami proniká nejvíce povrchové vody a vzduch v jeskyni je dostatečně chladný. Na podzim je v nejnižších polohách jeskyně již většinou jen podlahový led.Jeskyně je významným sociálním místem pro některé druhy netopýrů. Na podzim, po rozpadu kolonií, seznamují samice mláďata s okolními přechodnými úkryty a vhodnými zimovišti. V jeskyni je hojně zastoupen netopýr velkouchý, který je vázán na okolní bukové lesy. Byl zaznamenán i výskyt netopýra velkého, netopýra severního, netopýra vousatého a netopýra řasnatého.Jeskyně Naděje byla dlouhá léta zdrojem ledu. Turistům ji zpřístupnil v sedmdesátých letech 19. století Německý horský spolek ze Cvikova. Její vchod do konce 19. století chránily mříže. Po druhé světové válce se stala volné přístupnou. Odlamování krápníků a zakládání ohňů mělo za následek poškozování ledové výzdoby. Od roku 1980 je proto uzavřena, aby se zabránilo dalšímu poškozování jeskyně.

Pěnkavčí vrch je mohutná znělcová hora (792 m), ležící asi 3,5 km jižně od Dolního Podluží. Její protáhlý masiv je druhým nejvyšším vrcholem Lužických hor a táhne se v délce asi 2,5 km od Ptačince k jihu. Po temeni kopce probíhá rozvodí mezi Severním a Baltským mořem a také hranice děčínského a českolipského okresu, která sleduje dávné rozmezí zákupského a rumburského panství, vyznačené dodnes místy dochovanými kamennými mezníky z let 1704 a 1750. Jejich velká část je však již zničená nebo vyvrácená.Na jihozápadním svahu kopce, asi 0,5 km nad Stožeckým Sedlem je ještě jedna nevelká kupa se starým lomem, z jejíhož vrcholku vyčnívá čedičová skalka, zvaná Pětikostelní kámen (689 m). Z úpatí skalky je pěkný výhled přes údolí Lesenského potoka na Jelení kameny, Jedlovou a Tolštejn, do okolí Jiřetína pod Jedlovou a dále směrem k Rumburku. Jméno skály naznačuje, že by odtud měly být vidět věže pěti kostelů nebo kapliček v okolí. Normálně jsou však vidět jen čtyři: ve Studánce, Dolním Podluží, Jiřetíně pod Jedlovou a na Křížové hoře.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

jak jinak než navštivte chatu pod Luží,jě zde i několik dalších penzionů.Na vrcholu Hvozdu je také restaurace.V německu je několik pěkných vyhlídkových retaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Panoramatické výhledy jsou skutečnou porcí romantiky

Ostatní informace

V oblasti Luž.Hor nemusíte putovat jen po sk.městech,Navštivte rozhlednu na Jedlové nebo na Hvozdu.Štoly v Jiřetíne.Sklářské muzeum v Novém Boru a nebo zř.hr Tolštějn.

Poslední aktualizace: 14.6.2010
skalní města LUŽICKÝCH HOR na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí skalní města LUŽICKÝCH HOR

Turistická známka č. 2367 - Petrovický kostel sv. Mikuláše a muzeum
Turistická známka č. 2367 - Petrovický kostel sv. Mikuláše a muzeum
Turistická známka
Barokní kostel sv. Mikuláše se nachází ve starobylé příhraniční obci Petrovice. Barokní kostel s oltářem netypi…
0.4km
více »
Přes Špičák a Mordovou rokli do Petrovic.
Přes Špičák a Mordovou rokli do Petrovic.
Trasa
  Výšlap do nejvýchodnější části Krušných hor po naučné stezce Zapomenuté…
0.4km
více »
Na skalní vyhlídky v západní části Saského Švýcarska.
Na skalní vyhlídky v západní části Saského Švýcarska.
Trasa
    Vycházím z konečné autobusu v Petrovicích. Petrovice se…
2.2km
více »
Poštovní milník Bahratal.
Poštovní milník Bahratal.
Drobné památky
S rozmachem přepravy pošty a osob nechal v první polovině 18. století saský kurfiřt Fridrich August II. postavit v celém Sasku…
2.8km
více »
Olympijský památník.
Olympijský památník.
Památník
Hned za hraničním přechodem v Petrovicích stojí olympijský památník, který připomíná předání olympijské pochodně, kterou zde v roce…
2.9km
více »
Z Rájce u Tisé na vyhlídku Zeisigstein
Z Rájce u Tisé na vyhlídku Zeisigstein
Trasy
Oblast Labských pískovců táhnoucích se po obou stranách hranice České…
3.2km
více »
Do Tiských stěn pro energii
Do Tiských stěn pro energii
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu do Tiských stěn,kde jak jsem na vlastní kůži zjistil, vyzařuje ze skal…
3.4km
více »
Tiské stěny
Tiské stěny
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny,…
3.4km
více »
Okouzlující část Labských pískovců – Tiské stěny
Okouzlující část Labských pískovců – Tiské stěny
Tipy na výlet
Tiské stěny nalezneme v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Dle…
3.4km
více »
Tisá- Labské pískovce
Tisá- Labské pískovce
Tipy na výlet
My jsme jeli z Chlumce rekreační linkou číslo 21 v 11:20h (jezdí jestě v 15:20, ale asi bude problém se dostat zpět, je to poslední spoj do Tisí) na místě jsme byli v 11:50h. Ce…
3.4km
více »
Pomník padlým ve světové válce Tisá
Pomník padlým ve světové válce Tisá
Památník
Pomník padlým ve světové válce Tisá Pomník padlým a pohřešovaným ve…
3.5km
více »
Kostel sv. Anny v Tisé
Kostel sv. Anny v Tisé
Kostel
Kostel svaté Anny v Tisé Kostel sv. Anny se nachází na hlavní silnici v Tisé, vedoucí z Libouchce do Petrovic. Jde o barokní…
3.5km
více »
Tiské stěny - jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás
Tiské stěny - jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás
Skalní útvar
Prohlížím si tu neskutečnou krásu kolem sebe. Tiské Stěny. Procházka male…
3.7km
více »
Jak jsme na Tisé nezmrzli..
Jak jsme na Tisé nezmrzli..
Cestopisy
..aneb,  jak jsme se alespoň v Děčíně trochu ohřáli. Jak už nadpis hlásá,…
3.7km
více »
Týden ve znamení-skály kam se podíváš
Týden ve znamení-skály kam se podíváš
Cestopisy
V týdnu od 11.7.2009 do 17.7.2009,jsem se svou  ženou,dcerou a 5 cm velkým…
3.7km
více »
Tiské stěny (okres Ústí nad Labem)
Tiské stěny (okres Ústí nad Labem)
Tipy na výlet
Na severu Čech severně od Ústí nad Labem nedaleko od Národního parku České Švýcarsko najdeme s…
3.8km
více »
Ze Sněžníku přes Německo do Tiských stěn.
Ze Sněžníku přes Německo do Tiských stěn.
Tipy na výlet
Výlet do západní části Saského Švýcarska a do pískovcových skal v Tisé.…
3.8km
více »
Zeisigstein a Mordspitze.
Zeisigstein a Mordspitze.
Hora
Pískovcové skály na západním okraji Saského Švýcarska, poblíž české hrani…
3.9km
více »
Hraniční cesta.
Hraniční cesta.
Turistická trasa
Část staré obchodní cesty, která vedla z Rosenthalu přes Sněžník, Ostrov,…
4km
více »
Tiské stěny
Tiské stěny
Trasy
Severně od obce Tisá, na okraji pískovcové tabule se zvedá do výš…
4.2km
více »
Dolní Žleb -Čertova Voda
Dolní Žleb -Čertova Voda
Tipy na výlet
Vyrazíme na pěší výlet okolo Dolního Žlebu,kolem pískovcových skal a přes…
4.2km
více »
Špičák
Špičák
Vrchol
Výrazný vrchol zvedající se severně od Krásného Lesa. Od roku 1997 chráně…
4.3km
více »
Nakléřov
Nakléřov
Vesnice
Vesnice na hřebeni Krušných hor nad Nakléřovským průsmykem, jenž odděluje…
5km
více »
Tiské stěny z Ostrova
Tiské stěny z Ostrova
Trasa
Tiské stěny je nejjednodušší navštívit z parkoviště v Tisé. Popisovaná…
5.1km
více »
2. Krušné hory, deštěm z Děčína do Mostu, září 2015. Den třetí, sobota.
2. Krušné hory, deštěm z Děčína do Mostu, září 2015. Den třetí, sobota.
Cestopisy
Ráno vstáváme Pod Rájcem ze spacáků v pohodě, všechna vlhkost z první noci…
5.3km
více »
Tiské a Ostrovské skály
Tiské a Ostrovské skály
Tipy na výlet
Nádherná oblast v Českém Švýcarsku - CHKO Labské pískovce. Zde se…
5.3km
více »
Nejkrásnější rozhledna u nás – Děčínský Sněžník
Nejkrásnější rozhledna u nás – Děčínský Sněžník
Tipy na výlet
Děčínský Sněžník se řadí mezi jednu z nejkrásnějších rozhleden u nás. Při vystoupání na vrchol rozhledny se vám naskytne pohled na…
7.3km
více »
Děčínský Sněžník
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Děčínský Sněžník
Vrchol
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž …
8.8km
více »
Rozhledna na Děčínském Sněžníku
Rozhledna na Děčínském Sněžníku
Rozhledna
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena…
9km
více »
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem
Město
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice…
15.1km
více »
zavřít reklamu