Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Skalní města mají zvláštní přitažlivost a Loupensko není výjimkou. Dnes je toto místo přírodní památkou, která byla vyhlášena v roce 1976 a má rozlohu 6 ha. Zároveň chceme navštívit hrad Skálu. Ta je velmi vzácným typem dvojhradu. Jedeme vlakem do stanice Borovy a odtud se k našim cílům lze dostat jen pěšky. Vlak zmizel v mlze a my jdeme k řece Úhlavě. Není zde turistické značení a tak vítáme, když se z mlhy vynoří okraj lesa. Jdeme podle něho k severu až do vsi Nezdice. Prochází tudy zelená, kterou využíváme k lesu za vsí.Mlha začíná ustupovat, obrysy lesa jsou zřetelnější. Značka mizí v lese. Odbočujeme vlevo na cestu při kraji lesa. Po sladší půlhodince jsme v místech, kde les vytváří oblouk a jeho okraj se stáčí k severu. Dáváme se lesem k západu a po deseti minutách jsme na lesní silničce, na které nacházíme červenou značku. Mlha je zcela pryč a vlevo se objevuje první vysoká skála. Procházíme Pod Skalami a je také čas na horké kafe. Odtud pokračujeme po červené až na hrad Skálu. Hradní zřícenina za poznání určitě stojí. Zbývá poslední úsek, po červené přes Radkovice a Příchovice dorážíme do Přeštic. Ještě je nutné vybrat hospůdku a dostat se na nádraží.
Skalní město je vlastně buližníkovým hřebenem. Skály a skalní suky jsou poměrně vysoké a byly vytvořeny zvětráváním velmi odolné horniny. Většina kamenů v dolních patrech má mechové čepice. Vegetace je zde chudší a tvoří ji smíšený různorodý porost. Hnízdí zde i naše největší sova, výr velký. Na jižním svahu se nachází archeologická lokalita. Hrad Skála je gotická zřícenina vystavěná na buližníkovém hřebeni. Její stavitel mistrně využil skal a začlenil je jak do hradních staveb, tak i do opevnění. Zachovaly se mohutné valy a příkopy. Z dolního hradu zůstaly hradby a zdi paláce. Na skále horního hradu jsou zbytky několika zdí. Hrad dal vybudovat Vilém z Rýzmberka a první zmínka je z roku 1318. Zajímavostí je, že zde v roce 1399 bylo poprvé v Čechách využito při dobývání hradu královským vojskem dělo. Po roce 1427 na hradě sídlí husita Bohuslav z Vlčí. Poté nastává éra loupežníků, proto je hrad v roce 1441 dobyt, loupežníci pověšeni a hrad pobořen. Po opravách se zde ještě bydlelo do roku 1505. K zastavení nás ještě vybídnul zámek v Příchovcích, který postavil v letech 1718-19 J. Auguston v barokním slohu. V Přešticích je významná stavba barokního kostela Nanebevzetí P.Marie z let 1750 - 75, který byl postaven podle návrhu K.I. Dientzenhofera.
V každém případě jídlo a pití, včetně kávinky v termosce, je dobré mít v batohu. Kromě Přeštic není občerstvení možné. Přeštice ale nabízejí slušný výběr. Ubytování je také bez problému
Pokud hledáte klid, tak skalní město je tím správným místem. Cesta je to sice delší, ale velká část vede velmi hezkým lesem a každý, kdo vnímá přírodu, si tuto oblast oblíbí. Nelíbila se nám jen hustá mlha, ráno bylo studené, ale zbytek dne vše napravil.
Hrad Skála je volně přístupný celoročně, zámek v Příchovcích je nepřístupný. Cesta je trochu delší, ušli jsme přibližně 12 až 15 km. Nám to trvalo sedm hodin, ale hodně času jsme „ prokoukali". Musíte mít i trochu štěstí, chcete-li se podívat do kostela v Přešticích. Většinou bývá uzavřený.
K cestě je dobré využít vlak. Jedná se o trať č.183 Plzeň - Klatovy - Železná Ruda-Alžbětín. Vlaky tudy jezdí každou hodinu, oběma směry. Ve stanici Borovy staví i většina spěšných vlaků a rychlíků. Pro tuto cestu lze využít i zastávku Lužany.