Sladká odměna
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Na tento výlet jsme vyšli z Nýdku, z penzionu Ovečka. Je ale možné přijet autobusem do Nýdku (zastávka náměstí) a odsud pokračovat po červené až na vrcholek Čantoryje. My jsme se ale vydali po místní naučné stezce, která nahoru vedla souběžně s červenou trasou. Už jako školačka jsem na Čantoryji byla, proto jsem tušila, že mě čeká náročný výstup a také náročný sestup. Celkem jsme ušli asi 10 km s převýšením cca. 580 m. Jde se občas po asfaltce, která je místy rozbitá. Kousek se jde lesní cestou, která je někdy i kamenitá. Celkově se šlo docela dobře. Vím, že to ale zvládnou i 3 leté děti, ale je to opravdu dost náročný výstup. Pokud nechodíte po horách pravidelně, pocítí to hlavně vaše lýtka a kolena. Trasa je vhodná i pro cyklisty, ale vřele doporučuji přilbu, jinak riskujete úraz, a to hlavně při cestě dolů.
Za čím jedeme?
Jak už jsem uvedla, vydali jsme se po naučné stezce "Rytířská stezka", na které jsme se dozvěděli např. o tom, jak místní lidé žili, co jedli, jaké byli jejich zvyky a také to, že podle legendy jsou v Čantoryji ukryti rytíři, kteří stále čekají, až nadejde jejich čas. Jeden z rozcestníků nás upozornil na památník J. Třanovského - básníka, hudebníka a evangelického kazatele, který tam na místě zvaném "Zakamen" sloužil tehdy zakázané bohoslužby. Doporučujeme se vydat odbočkou asi 100 m dle šipek směřujícím k památníku lesní pěšinou až k zastavení NS, a pak kousek dolů pod skálu po jakýchsi schodech. Až tam je totiž ono zmiňované místo i s cedulkou připomínající jeho osudy. Ne všichni turisté, kteří tam měli namířeno, dorazili až sem. Po návratu na stezku jsme stále stoupali až k turistické chatě, a pak dál asi 1 km po hřebenu k rozhledně. Z té je krásný výhled do širého kraje. Je odsud vidět území jak ČR, tak SR, ale i Polska. Rozhledna zde stojí od roku 2002, měří 29 m, má 5 podlaží a 118 schodů a jejím kmotrem je bývalý výborný třinecký hokejista Richard Král.
Po občerstvení jsme se pak vydali lesní kamennou cestou na další zastavení Rytířské stezky. Upozorňuji, že se musíte dát směrem dolů Doprava. Nebylo to moc dobře značené, chyběla jakákoli značka, která se objevila náhle po asi 10 min sestupu. Tam jsme opět odbočili Doprava. Další trasa, stejně jako cesta nahoru, už byla značená dobře. Cestou zpět jsme šli i kolem nýdeckých skokanských můstků zpět do penzionu, kde jsme byli ubytováni.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nahoře jsme si dali v místním bufetu u rozhledny bramboráčky. Byly sice z polotovaru, ale dali jsme si s manželem každý 2 porce, tj. 6 bramboráčků. Možná i proto, že nám vyhládlo, možná i proto, že nám opravdu chutnaly. Byly výborné. Pivo dle manžela bylo taky dobré, ale jelikož tam opravdu foukalo a začínala mi být zima, navrhla jsem medovinu. Ta se prodávala ve stánku naproti vstupu do rozhledny. Prodávající slečna nám nalila a mohli jsme okoštovat i jiné druhy, kterých tam měla požehnaně. Nakonec jsme odcházeli s 2 lahvinkami medoviny. Doporučuju ale jít nejdřív na rozhlednu, a pak si dát medovinu. Naopak by to nemuselo dobře dopadnout.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zaujala nás jak samotná Rytířská stezka, tak zdejší příroda. Z rozhledny jsem byla taky nadšená, byla jsem tam poprvé. Byl opravdu dobrý výhled. My jsme viděli např. Lysou horu nebo i malou Fatru. Nepříjemný byl akorát vítr, který tam foukal opravdu silně a po schodech dolů i pohled pod nohy. Ne každému je milé vidět skrze mříž až dolů. Jedinou výtku k provozovatelům bych měla - k popisu kopců a míst, která jsou z rozhledny vidět. Byla to opravdu bída. Ještě že jsme měli možnost si koupit panorama s popisem nejenom české a slovenské strany, ale i té polské. Už mám zase větší přehled o okolních kopcích.
A taky mi tam chybělo více Čechů. Poláků tam totiž bylo o hodně víc. Je to určitě způsobeno i tím, že z té jejich strany vede lanovka, kdežto my si to musíme odšlapat. Stojí to ale za tu námahu, proto Češi vzhůru na Čantoryji.
Ostatní informace
Rozhledna je otevřena dle ročních období. V létě je např. otevřena od 9 hod do 17.30 hod. V zimním období se ale tato doba zkracuje - je otevřeno jen od 10 hod do 15 hod. Na jaře a na podzim je provozní doba zase trochu jinak, co ale zůstává stejné, je polední pauza mezi 13.30 a 14 hod. Ve dny státních svátků v ČR nebo Polsku je taktéž otevřeno. Vstupné je 30 kč, důchodci a studenti mají za 20 kč, děti do 12 let za 10 kč. (Mimochodem - záchod v rozhledně stojí také 10 kč.)