Sloupsko - šošůvské jeskyně a jeskyně Blanických rytířů
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při toulkách Moravským krasem jsme se zastavili v městyse Sloupu. Ten je severní vstupní branou do této chráněné krajinné oblasti a také významným poutním místem. Auto jsme zaparkovali poblíž barokního kostelu Panny Marie Bolestné a vydali se k jeskyni. Šli jsme asi 500m po červené turistické značce. Po prohlídce jeskyně jsme se vrátili zpět k autu a odjeli do obce Rudka u Kunštátu. Zde jsme navštívili jeskyní Blanických rytířů a Burianovu rozhlednu. V obci Rudka jsme zůstali ubytováni.
Za čím jedeme?
Vstupnímu areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní vévodí osamělé skalisko Hřebenáč. Podle sloupovitého tvaru této skály je odvozen název městyse Sloup. Sloup byl založen už v 11. století i když nejstarší věrohodný doklad o existenci je z roku 1373. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Nalezneme zde rozsáhlý komplex dómů, chodeb a podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s 60m výškovým rozdílem. Trasa vede horním patrem a krátký okruh, který vede sloupskou částí jeskyně je dlouhý 890m. Dlouhý okruh prochází slopskou i šošůvskou částí a měří 1760m. Oba okruhy končí v jeskyni Kůlna, zde je archeologická expozice a byly tady nalezeny kostry jeskynních medvědů a dalších živočichů. Při prohlídce uvidíme Eliščinu jeskyni s bohatou krápníkovou výzdobou a výbornou akustikou (příležitostně se zde konají komorní koncerty). Dále uvidíme Nagelovu propast hlubokou 80m, ta je největší podzemní propastí svého druhu v ČR a je zpřístupněna dvěma vyhlídkovými můstky. Unikátní je též krápník zvaný Svícen. Šošůvská část byla objevena roku 1889 a je charakteristická křehkou a barevnou krápníkovou výzdobou. V jeskyní Kůlna, která je součástí prohlídky byly nalezeny části lebky člověka neandrtálského staré asi 45 000 let. Od východu z jeskyně Kůlna se vrátíme zpět po naučné stezce k pokladně a dál až k zaparkovanému autu. Autem se přesuneme do obce Rudka a zaparkujeme před penzionem „U sochy“. Odtud se vydáme ke vchodu do areálu jeskyní Blanických rytířů. Toto unikátní dílo inspirované českou historií se nachází v již zmíněné obci Rudka u Kunštátu v samém nitru kopce zvaného Milenka. Toto jedineční dílo vytvořil nadaný sochař samouk Stanislav Rolinek. Jeho prvním dílem byly zdařilé sochy husitských bojovníků vytesané do skal. O talentu Rolinka se dozvěděl Kunštátský občan František Burian a pozval ho do Kunštátu, aby zde vytvořil něco podobného a vrátil do zapomenutého městečka návštěvníky. Rolinkovo první dílo které zde vytvořil, byla 13m vysoká socha našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Tato socha byla za druhé světové války na udání zničena nacisty, zůstaly po ní pouze obrovské boty. Do pískovcové skály byla vyhloubena jeskyně a zde sochař vytvořil bájné blanické rytíře. Vůdčí postavou je jezdecká socha svatého Václava stojící uprostřed spícího vojska. Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev. Nemocný Rolinek dílo na kterém pracoval už nikdy nedokončil, zemřel na tuberkulózu. Okolí jeskyně je upraveno jako park a v areálu na kopci Milenka (579 m.n.m.) stojí kamenná Burianova rozhledna. Byla postavena roku 1928 a je 18m vysoká. Z tohoto areálu jsme se vrátili do penzionu U sochy, kde jsme byli ubytováni.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení u Sloupsko-šošůvské jeskyně.
Ubytování v penzionu U sochy v Rudce – dvoulůžkový pokoj se snídaní za 600 kč.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krása Sloupsko-šošůvské jeskyně a dobrý výklad od příjemné průvodkyně.
Celý areál Jeskyně blanických rytířů moc pěkný .
Ostatní informace
Vstupné do Sloupsko-šošůvské jeskyně je 120 kč za dlouhý okruh a 90 kč za krátký okruh.
Návštěvní hodiny duben út – ne 9 – 16 ( pouze krátký okruh)
květen - srpen po – ne 8,20 – 16 (dlouhý okruh)
září po – ne 9 – 16 (pouze krátký okruh)
Areál Jeskyně blanických rytířů je otevřen od listopadu do března pouze o víkendech a svátcích od 9 -12 , 13 – 15 hodin. Od dubna – října v úterý – neděle 9 – 12, 13 – 16,30 hodin.
Vstupné do jeskyně je 60 kč a na rozhlednu 15 kč.