Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Putování (více dnů) • Za kulturou • Za sportem • Do přírody
Do slovinské Istrie se lze dostat autobusem, letadlem, autem nebo, podoně jako Karek Hynek Mácha, také pěšky.
Slovinsko je jihoevropská země, dříve byla součástí Jugoslávie. Náleží mu také severní část poloostrova Istrie a pro české turisty je zatím většinou neznámá. Jen po několika kilometrech prudkého spádu z okraje známé krasové oblasti Karstu fascinuje návštěvníky 43 kilometrů pobřeží slovinské Istrie s pozůstatky z období starého Říma, ale i ze středověkého a benátského období s přírodou dotýkající se Jaderského moře.
Piran, Portorož a Koper patří mezi nejvýznamnější turistické destinace slovinské Istrie. Města mají několikasetletou historii, leží přímo na pobřeží a nabízejí návštěvníkům nevšední zážitky u jadranského moře.
Piran se může pochlubit pláží dlouhou 18 kilometrů, nachází se na severozápadě istrijského poloostrova. Piran je starobylé osídlení založené již ve středověku, charakteristické malebnými úzkými uličkami, které mu dodávají typický středomořský vzhled. Městská architektura byla silně ovlivně Benátskou republikou, jež představovala od 10. století nejsilnější mořskou a obchodní mocnost na Jadranu. Bohatství města čerpalo také z nedalekých solných pánví a z rybolovu. Podobně je tomu i v současnosti, přidal se však ještě samozřejmě cestovní ruch.
Středobodem Piranu je Tartiniho náměstí pojmenované po slavném houslistovi a skladateli Giuseppe Tartinim (1692-1770), který své rodné město proslavil po celé Evropě.
Piran obepíná obranné opevnění. Z něj je krásný pohled na piranský záliv. Turisté mohou navštívit například akvárium s mořskými tvory nebo umělecké galerie.
Portorož je důležité turistické centrum slovinské Istrie, již od 13. století je ale zejména zdravotním a lázeňským střediskem. Mniši ze svatého Lórence léčili pacienty solenou vodou a účinky byly známy široko daleko. Jako léčivá terapie se zde užívá tzv. fango, což je bahno ze solných pánví a jejich horkých termálních pramenů, které se nanáší na tělo. Podobný je také acqua madre, což je speciální solný roztok, léčivá je i zdejší termominerální voda.
Pro návštěvníky tu jsou například lázně či sportovní centra, k využití jsou termální i plavecké bazény.
V Portoroži je přístav i letiště. Vývoj města v průběhu staletí výrazně ovlivňovali Římané, Benátčané, Rakušané a Francouzi.
Příjemné koupání v moři je na místních plážích nejčastěji mezi květnem a říjnem.
Pro milovníky hazardu Istrie nabízí také celou řadu kasin, první bylo v Portoroži založeno již v roce 1913.
Specialitami tamní kuchyně jsou například smažené krevety, jehněčí rizoto nebo rizoto z olihní, vaření hlemýždi, dušená kukuřice, istrijské těstoviny nebo lanýže na několik způsobů. Jako oblíbené istrijské koláče tu jsou tradiční hroštole a fritole. Nechybí samozřejmě ani slovinské víno, mezi známé odrůdy patří malvazija a refošk.
Koper je dalším turistickým a obchodním centrem slovinské Istrie, je také univerzitním městem a místem pro široké sportovní i kulturní vyžití. Víno je možné ochutnat ve Vinakoperu, což je největší vinný sklep Slovinska. Nachází se zde celá řada historických budov postavených v benátském stylu. Na Titově náměstí se tyčí Kostel nanebevzetí Panny Marie, Zvonová věž nebo tu lze navštívit pretoriánský palác.
Návštěvníci slovinské Istrie se mohou ubytovat v hotelech se čtyřmi nebo více hvězdičkami s vnitřními bazény, lázněmi a zdravotníci centry, ale i v hostelech, kempech nebo v rámci soukromého ubytování.
Tradiční pokrmy z istrijského vnitrozemí jsou připravovány z místních surovin, u pobřeží jsou hlavními součástmi menu ryby a mořském plody. Díky klimatickým zvláštnostem je olivový olej ze slovinské Istrie rozeznatelný pro svou osobitou vůni a oceňován pro své příznivé složení mastných kyselin.
Vína zrající ve slovinské Istrii představují spojení tradice a moderní výroby vína. Vedle již zavedených vinic se rodí také nové generace vinařů. Návštěvníci Istrie ocení také slovinskou regionální kuchyni.
Největší útes z usazenin na Jadranu
Originálním přírodním úkazem Istrie je strmá zeď až 80 metrů vysokých útesů skládajících se z jemných sedimentálních vrstev. Tento útes se tyčí ve Strunjanské přírodní rezervaci, která obklopuje čtyři kilometry dlouhé severní pobřeží poloostrova. Je to největší útes tohoto druhu na celém jadranském pobřeží.
Spodní vrstvy útesu procházejí stálou erozí vlivem moře, vrchní vrstvy jsou rozkládány vlivem měnícího se počasí. Výsledkem toho jsou zajímavé geologické a morfologické úkazy, jako skalní přístřešky, mikrotektonické spáry či částečně rozpadlé skalní bloky. Vrstvy pískovce zde tvoří dláždění mezi zemí a mořem.
Tyto jevy jsou charakteristické obzvláště pro mys Strunjan a Kane, kde se nacházejí úzké “postele” těsně nad vodní hladinou, doprovázené nezvyklými obrazci.
U nohou útesů se zformovala charakteristická oblázková terasa mezi strmým svahem a mořem. Někde je až sedm metrů široká, v oblasti mysů je naopak úzká a lze jí projít jen když je odliv.
Bažiny plné soli
Soline je malá vesnička, která dostalo své jméno podle salin, jež tu byly odpradávna a přispívaly k ekonomickému rozvoji. Původní mokřiny spojené s mořem se proměnily v solné pánve už ve středověku. Asi na 700 hektarech stále probíhá produkce soli, na zbylých opuštěných pánvích je muzeum, ve kterém je možné sledovat rozvoj této oblasti v průběhu dějin.
Přírodní park Sečovlje Salina pokrývá oblast 650 hektarů podél slovinsko-chorvatské hranice na jihu Slovinska u města Piran, někdy přezdívaného slovinské Benátky. Jižní část parku nazývaná Fontanigge je plná kotlin, ve kterých rostou halophyty, tedy rostliny milující sůl. Kotliny protíná systém starých ochranných hrází.
Ohrožené druhy ve Škocjanské zátoce
Škocjanská bažina je největší mokřad ve Slovinsku. Přírodní rezervace je velmi důležitá kvůli své unikátní fauně a flóře. Díky blízkosti města Koper je známá také jako “oáza na prahu Koperu” nebo “zelené srdce Koperu”.
Při procházkách v rámci vyznačených tras mohou návštěvníci poznat celou řadu neobvyklých a ohrožených druhů. V této oblasti žijí také rozličné druhy vzácných ptáků. Ornitologové v posledním desetiletí spočítali na 122 hektarech 234 chráněných druhů.
Několik kilometrů odtud směrem ke krasové oblasti Karstu leží světově známá vesnice Lipice, kde je chovná farma bílých koní – Lipicánů - s více než 430-tiletou tradicí. Název Lipice je odvozen od lípy, která v okolí roste. Odtud i název plemene lipicánů. V 16. století bylo rozhodnuto o koupi koní ve Španělsku, pro jejich chov byla zvolena právě Lipice díky podobnému klimatu jako je na Pyrenejském poloostrově. Koňské plemeno zde bylo vyšlechtěno za vlády Marie Terezie a elegantní bělouši začali dobývat svět.
V jeskyních žije lidská ryba
Poblíž Lipice jsou Škocjanské jeskyně, jedny z nejkrásnějších krasových jeskyní pod ochranou UNESCO. Jen pár kilometrů od pobřeží se nachází jeskyně Postojna s přírodními sochami. Je také jediným místem výskytu unikátního obojživelníka pojmenovaného proteus anguinus, jinak také známého jako “lidská ryba”.
Tento tajuplný živočich má oči potažené blánou, a protože žije pouze v tmavých zákoutích jeskyní, jeho zrak není vyvinutý. Měří až 30 centimetrů, má dlouhý ocas, který používá k plavání, ale pohybuje se také kroucením těla jako had. Jeho barva kůže připomíná lidskou pokožku. Lidé tohoto tvora v minulosti pokládali za dračí embryo. V 18. století mu bylo dáno latinské jméno a stal se světovou raritou. Dožívá se totiž až několika desítek let života, tedy mnohem déle než jiní obojživelníci, vědci ale nevědí přesně proč. Jedním z důvodů je možná to, že ve svém prostředí nemá přirozených predátorů.
Izola, Čechy nepoznaná perla Istrie
Izola je starobylé středomořské město nacházející se na na jihu Slovinska na Istrijském poloostrově, českými turisty dosud téměř neobjevené. Spojují se v něm rybářské a vinařské tradice spolu s architektonickými skvosty. Izola je protknuta duchem starých legend a romantikou.
Izola nabízí příjemné koupání v Jadranu, v létě je teplota vody mezi 22 - 26 °C. Městská pláž je dobře udržovaná a pro turisty bezplatná.
Informace lze najit na webech portoroz.si, izola.si, koper.si