ŠLUKNOVSKÉ POHRANIČÍ-Třipanský kámen a Liščí vrch
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Putujeme po nejsevernějších místech Česka,přesněji na Šluknovsku.Spojuje je unikátní pohraniční trasa dlouhá cca 30km.Jednotlivé úseky se daji procházet po okružních spojkách a zaberou nám, ani ne, celý den.
Naše cesta začíná v obci Lipová u Šluknova.Dáme se silničkou k hraničnímu přechodu Lipova-Neudorf,na tzv. Staré Solaňské cestě.
.Na hranicích vybudovali turisté z německa a česka unikátní putovní dálkovou trasu,která spojuje spousty zajímavých míst.Vede hlubokými lesy,přes krásné louky a Pastviny,okolo zajímavých skalisek a kulturních památek.Jsou značeny směrovkami s nápisy Grenzwanderweg(pohraniční turistický chodník).Lemují je hraniční kameny,lesní studánky,naučné tabule,odpočívadla,lesní salaše a přístřešky.Na některých úsecích jsou vybudované naučné stezky(Mravenčí,Mys Severu,Žabí stezka atd..)
Od turistického přechodu se dáme pohraniční cestou vlevo, směrem k Třipanskému kameni.Stezka vede po okraji lesa pomalu vzhúru, až po Liščí vrch(480m.nm.),kde je odpočivadlo Neudorfhutte.Je zde výhled na obci Neudorf,k hraničnímu přechodu a na protější vrchol Špičák.Pokračujeme dále cca 1km a pěšina nás dovede lesem k přístřešku u Třípanského kamene-Dreiherrenstein.Místo je také důležitou německou turistickou křižovatkou.Po odpočinku a prohlídce zajímavostí, nás čeká ještě zhruba necelé 2km cesty k lesní salaši se studánkou Almhutte.Dále se dá pokračovat v pohraniční stezce,my však se dáme vpravo do lesa po šipce směr Skilift a dále směr Wehrsdorfer bank.Křižovatka turistických cest nad Wehrsdorfem je naše poslední zastávka a vracíme se po německé modré značce zpet k Třípanskému kameni a pohraniční trasou do Lipové.Tenhle malý okruh má zhruba okolo 7km a hravě se dá procházkou za odpoledne zvládnout.Na německé straně je velice dobré turistické značení a není vůbec třeba se obávat žebychom sešli z cesty.
Za čím jedeme?
Třípanský kámen je starý hraniční kámen, na kterém jsou znaky majitelů přilehlých panství – Sohlandu, Lipové a Wehrsdorfu z r. 1750.Trojhranný pískovcový sloupek označuje místo, kde se stýkaly hranice tří panství-jsou zde znaky hrabat ze Salm-Reifferscheidu vlastníků Lipové, pánů ze Saly vlastníků Sohlandu a znak budyšínské kapituly sv. Petra.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Samozřejmně na tohle pohraniční putování je ideální pořádná svačina a špekáčky....Nic méně, pokud stejně chceme zavítat někam na jídlo,tak nad Lipovou je hospoda U PYTLÁKA.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pohraniční stezka,zajímavé a naučné tabule o lese,přírodě a historii.
Ostatní informace
ZAJÍMAVOSTI:Nad Neudorfem stojí rozhledna s restaurací.
V Lipové najdeme barokní zámek z let l. 1737–39. R. 1891 se stal majetkem rodu Thun-Hohensteinů, r. 1924 JUDr. J. A. Růžičky. R. 1948 byl zestátněn (domov důchodců). Od r. 1970 chátral. R. 2011 odkoupen spol. Via Tempora Nova o.s. a byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce.Pod zámkem je Velký rybník.
Další rybník tzv. Solánský r. má obec Lipová, nedaleko hraničního přechodu.
Doporučuji ještě následující články:
https://www.turistika.cz/mista/toulky-sluknovskem-solanska-cesta
https://www.turistika.cz/mista/toulky-sluknovskem-hranicni-prechod-lipova
https://www.turistika.cz/trasy/sluknovsko-nejsevernejsi-mista-nasi-vlasti
http://www.lipova.cz/