Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Putování za architekturou má vždycky svoje kouzlo - v tomto případě o to zajímavější, že vycházku zvládneme během hodiny či dvou a přitom uvidíme celou řadu zajímavostí. Vyrážíme do jedné z ostravských městských částí, do Poruby. Zůstaneme tedy ve městě - ovšem pokud vyrazíme s dětmi, najdeme ve zdejších vnitroblocích spoustu míst, kde se mohou vyřádit.
Vyrážíme za kouzlem socialistického realismu (zkráceně sorela nebo socrel), architektonického stylu, ve kterém měla být vystavěna Nová Ostrava. Byla pro ni vybrána "zelená louka" u původní vsi Poruba a mělo zde vzniknout ucelené sídliště až pro 150 tisíc obyvatel.
Socialistický realismus přitom nevtiskl svou tvář jen podobě jednotlivých domů, ale celé čtvrti. Na návrhu pracovaly čtyři stovky architektů, přičemž šlo o promyšlenou urbanistickou koncepci, která zahrnovala nejen prostor pro bydlení, ale také pro odpočinek. Hlavní vizitkou jsou tak klidné vnitrobloky, ve kterých dnes najdeme například malé parky nebo dětská hřiště.
Výstavba měla být vskutku monumentální - bohužel se ale zdaleka nerealizovala celá. Přesto ty části, které byly vystavěny, zaslouží obdiv. Asi nejznámnější budouvou, u které také začneme naši vycházku, je Oblouk - do oblouku vystavěný obytný dům s charakteristickou věží, která je vidět zdaleka.
Od Oblouku pokračujeme po nábřeží Svazu protifašistických bojovníků - zde se nacházejí jak klasické obytné domy, tak i domy, v jejichž přízemí je prostor pro obchody, kavárny a restaurace. Na domech najdeme sgrafitovou výzdobu, která odkazuje na renesanční vzory, jimiž se sorela velmi hojně inspirovala.
Po schodech mezi domy, kolem jedné z řady soch, projdeme do Budovatelské ulice a poté po ulici Československého exilu, mezi dvěma gymnázii, která jsou zdobena budovatelskou tématikou, do parku vedle Domu kultury Poklad. Ten byl nedávno znovu otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. Původně byla zvažována demolice této budovy, ale město nakonec zvolilo cestu kompletní - a velmi zdařilé - rekonstrukce.
Od Pokladu se Alšovou ulicí vydáme na Hlavní třídu, čímž dostaneme se k jedné z dominant této části města. Velkoryse pojatá třída ukazuje monumentálnost původního plánu. Široký chodník, dva pruhy pro auta a autobusy v jednom směru, středový parkový pás se stromy, květinami, trávníky, cyklostezkou i prostorem pro chodce, opět dva pruhy pro auta a autobusy a znovu široký chodník. To vše vede mezi obytnými domy, které mají v přízemí prodejní prostory - takto to bylo navrženo už v 50. letech a takto to dodnes slouží.
Po Hlavní třídě se vydáme "dolů", ke kruhovému objezdu. Zde se nachází soubor domů zvaný Věžičky - silně inspirovaný renesanční architekturou. Název tento obytný blok získal podle věží, které mu dominují. Na budovách pak najdeme sgrafita s dělnickou tématikou.
Od Věžiček se můžeme vydat po Porubské ulici zpět k Oblouku. Projdeme původní dělnickou kolonií, která nebyla vystavěna tak zdobně jako oblast od Oblouku k Pokladu a pak kolem Hlavní třídy, přesto poskytovala dostatek prostoru pro život, a to i co se týká zeleně. Na Oblouku se můžeme kochat nově opravenou výzdobou - její rekonstrukce byla dokončena v roce 2022.
Možností, kde se najíst, je v Porubě dost a dost. Najdete zde jak kavárny, tak rychlá občerstvení, restaurace nebo pivní bary, záleží jen na vašich preferencích.
Je výhodou, že při procházení porubskou sorelou nemusíme následovat jen popsanou trasu, ale můžeme využít průchozích vnitrobloků a proplétat se zástavbou dle libosti. Můžeme hledat jednotlivé sochy, které jsou rozmístěny v zeleni, můžeme se kochat tím, jak zelená tato část Ostravy díky velkorysému architektonickému plánu je.
Doporučuji do Poruby vyrazit z centra Ostravy tramvají a užít si následnou procházku celou trasou, jen se začátkem na zastávce Hlavní třída.