Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Z
Třebíče do Štěměch je to zhruba 14 km na západ. První písemná zmínka o této obci je z r. 1279. V té době zde již stála
tvrz. Majitelů se zde vystřídala celá řada. R. 1408 byla tvrz úmyslně pobořena Hynkem z Valdštejna. Od té doby se už uvádí jako pustá. Ves pod tvrzí vlastnili i nadále různí majitelé až do 20. století.
Tvrz se nacházela na východ od současné obce. Ještě dnes tam jsou viditelné dva vodní příkopy. Uprostřed je kulaté tvrziště o průměru 45 metrů se zbytky kamenného zdiva. Dnes je tento prostor upraven a slouží jako výletní místo, ale také pro pořádání společenských akcí pod širým nebem.
Zhruba 4 km na jih od obce – je
vrchol Mařenka (711 m). Je to nejvyšší kopec jihovýchodně od
Třebíče. Kopec připomíná tragédii z r. 1689, kdy zde Mařenku z nedalekého dašovského mlýna zabili loupežníci. Na úpatí kopce má být i smírčí kámen s křížem.
Na kopci byla r. 1941 postavena dřevěná
trigonometrická věž, která se využívala i jako
rozhledna. Bývalo vidět až do sousedního Rakouska. Při silné bouři r. 1957 se však zřítila. Konečně r. 2003 se začalo uvažovat o stavbě nové rozhledny, ale až r. 2012 se podařilo získat peníze. Rozhledna stojí na 9 metrů vysokém kamenném podstavci, na který navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky ve tvaru sférického trojúhelníku. Celá rozhledna měří 32,5 metru. Na zastřešenou plošinu ve výšce 28,2 metru vede 157 schodů.
Z rozhledny je kruhový výhled. Je vidět celá Českomoravská vrchovina s jejímy vrcholy - Javořice (837 m), Křemešník (765 m) a Devět skal (836 m), Železné hory, Drahanská vrchovina, Pálava s Děvínem, komíny v Třebíči, věže v Dukovanech. Za výborné viditelnosti jsou vidět Malé Karpaty, Novohradské hory i alpské vrcholy Hochschwab a Schneeberg. Panoramatické fotografie jsou na vrcholu, takže se můžete podívat, co přesně vidíte.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny žádná možnost občerstvení není, nejblíž je hospůdka ve Štěměchách. Nejvíc možností je samozřejmě v
Třebíči.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je zajímavá, výhledy jsou skutečně daleké.
Ostatní informace
Rozhledna je celoročně volně přístupná. Od mlýna v Dašově z r. 1536, kde je Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu, vede k rozhledně modrá turistická trasa a také naučná stezka. Protože jsme na parkoviště dorazili dlouho a chtěli jsme tam být co nejdřív, zvolili jsme pro cestu tam kratší neznačenou cestu – rovně po místní komunikaci a pak šikmo vpravo a obloukem k rozhledně. V lese se už stmívalo, chvíli jsme měli strach, že ji ani nenajdeme, ale povedlo se. Zpátky jsme šli už po značené naučné stezce okolo Dašovské studánky. Rybník Pančák jen kousek za ní jsme už neviděli.
Poslední aktualizace: 18.5.2018
Štěměchy - rozhledna Mařenka na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Štěměchy - rozhledna Mařenka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!