Loading...

Strážov, městečko v podhůří Šumavy.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

První písemná zmínka o tomto městečku je z roku 1352, ale místo je daleko staršího data. Původně zde stála strážní tvrz a k současnému názvu místa již nebylo daleko. Hlavním úkolem bylo udržování obchodní stezky z Bavorska do Čech a vybírání cla. Strážov ve středověku patřil k panství hradu Opálky. Význam osady stoupl až v polovině 15. století, kdy se zde začalo těžit stříbro a olovo. V roce 1524 udělil obci král Ludvík Jagellonský městská práva a znak. Černým datem byl rok 1641, kdy město bylo vypleněno a vypáleno Švédy. V 18. století se zde rozšířilo paličkování a od roku 1896 zde byla založena krajkářská škola. Přetrvala až do roku 1953, kdy ji komunisté zrušili. A o rok později přišel Strážov i o statut města. Přesto se zde zachovalo dosti památek a v roce 2003 tady byla vyhlášena městská památková zóna. Opět městem se Strážov stal až v roce 2007. Mají zde i městskou část Hradčany, krásné staré domečky a nově vydlážděné náměstí, na kterém začíná naše cesta městem a okolím.

Za čím jedeme?

Náměstí vévodí radnice z roku 1858. Před radnicí stojí socha sv. Jana z Nepomuku z 19. století a nedaleko ní objevujeme „kámen doteků“. V malém parčíku v severní části náměstí je pomník padlým v I. a II. světové válce. Pokračujeme ke zdejší nejstarší památce, kostelu sv. Jiří. Ten byl postaven v raně gotickém slohu ke konci 13. století. Věž byla přistavěna až ve století 19. Zajímavou budovou je fara, ale poté se již těšíme z krásných domečků a uliček na svahu pod kostelem. Z opačné strany se vracíme na náměstí a vycházíme po silnici do Běšin z města, s cílem najít zdejší židovský hřbitov. Ze silnice odbočujeme asi 200 m za benzínovou pumpou vpravo, na lesní cestu. Objevujeme malý rybníček a vychutnáváme si barvy podzimu. U rozlehlé louky, opět odbočujeme vpravo, kde je na svahu Smrkové hory stará, lípová alej. Jdeme podle ní k okraji lesa. Při lepší viditelnosti to musí být místo dalekého výhledu. Ke konci aleje odbočujeme vlevo a o kus dál je již vidět brána hřbitova. Podle náhrobních kamenů se jistě jedná o velmi starý hřbitov, možná že byl založen již před 500 až 600 léty. Stejnou cestou se vracíme do města a ještě zacházíme na hřbitov. Vyhlídku na Vinném vrchu s výhledem na Šumavu si musíme nechat, z důvodu špatné viditelnosti, na příště. Čeká nás ještě druhé náměstí, kde jsou hezké budovy škol a kašna z roku 1863. Zde naše vycházka končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení jsme ve městě sice nehledali, ale hospoda na náměstí byla zavřená. Pití většinou nosíme sebou. Ubytování se zde nebo v blízkém okolí zcela jistě najde.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Strážov je mimořádně hezké městečko. Hlavně část za kostelem je jako z pohádky. Domky a úzké uličky jsou prostě kouzelné. Hezký je pohled od kostela k severu, kde je vidět hrad Klenová. Les pod Smrkovou horou je místo pro romantické duše. Na židovském hřbitově se nachází jakási vyrovnanost a klid duše. Krásné místo, které postupně ovládají šlahouny břečťanu. Na této vycházce prostě převládla spokojenost, snad jen ty výhledy mohly být lepší.

Ostatní informace

Strážov je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Celá cesta je kolem 5 km a pouze stoupání po svahu Smrkové hory je náročnější. Pod městem jsou staré štoly, do kterých je přístup pouze ze sklepů některých domů. Na radnici je pamětní deska akademického malíře Václava Souška. Jeho některé obrazy lze vidět v budově radnice. Do města vedou silnice z Janovic nad Úhlavou a Běšin. Parkování je na náměstí. Nejbližší vlakovou stanicí jsou Běšiny na trati č. 185 z Klatov do Horažďovic předměstí. Kámen doteků je v podstatě prostředníkem mezi člověkem a zdejším krajem.

Poslední aktualizace: 1.11.2011
Strážov, městečko v podhůří Šumavy. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Strážov, městečko v podhůří Šumavy.

Socha sv. Jana z Nepomuku ve Strážově.
Socha sv. Jana z Nepomuku ve Strážově.
Socha
Strážov je menší město v Šumavském podhůří, o kterém je první pís…
1.5km
více »
Pohádka a hora Plošina.
Pohádka a hora Plošina.
Tipy na výlet
Výlet do těchto končin tak trochu vyvolává mrazení po těle. Jedeme do…
3.1km
více »
Svatý Vít u Čachrova
Svatý Vít u Čachrova
Kopec
Když se z Čachrova vydáme po cestě směrem severovýchodním,…
4.5km
více »
Běšiny
Běšiny
Vesnice
Obec Běšiny leží 11 km jižně od Klatov při Drnovém potoce, ve v…
4.6km
více »
Čachrov - muzeum železničních drezín
Čachrov - muzeum železničních drezín
Muzeum
Čachrov, obec na úpatí Šumavy, přes kterou projede každý, kdo míří od…
4.7km
více »
Výlet do Běšin.
Výlet do Běšin.
Tipy na výlet
Mnohého čtenáře jistě napadne, kdeže ty Běšiny vlastně jsou. Nach…
4.7km
více »
Čachrov (zřícenina)
Čachrov (zřícenina)
Zřícenina
Mohutná gotická tvrz je výraznou dominantou vsi Čachrov na Klatovsku…
4.7km
více »
Klenová hrad a zámek
Klenová hrad a zámek
Zřícenina
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou…
4.9km
více »
Obrázky ze Šumavy – Dešenice – Datelov a kaple svaté Britty
Obrázky ze Šumavy – Dešenice – Datelov a kaple svaté Britty
Kaple
Osada Datelov patří pod obec Děpoltice a společně spadají pod městys…
4.9km
více »
Obrázky z Pošumaví – klenoty v Klenové – zřícenina hradu, zámek, věž či rodinná kaple
Obrázky z Pošumaví – klenoty v Klenové – zřícenina hradu, zámek, věž či rodinná kaple
Zajímavost
Kombinaci historické architektury, moderního umění a úžasné vyhlídky na…
4.9km
více »
zavřít reklamu