Středeční toulání okrajem Vysočiny. Po červené pod hradem Kámen.
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Krásný slunný den byl jako stvořený k výšlapu. Z Černovic do Pacova přes hrad Kámen byl mpříjemný výšlap. Cestou krásnými lesy jsem si uvařil na pařezu a šlapal až k cíli. Na konci jsem se občerstvil Kozlíkem a završil tak podařený vandr. Krásná příroda, majestátní hrad a malebné městečko tvořily středobody mého toulání.
Za čím jedeme?
Hrad Kámen
Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců.
V polovině 16. století dosáhlo panství Kámen největšího rozmachu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí. Z maloveckých držitelů se do historie Kámenu nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec z Malovic (držel hrad od roku 1640). Za něho byl hrad znovu přestavován, bylo vystavěno jižní obytné křídlo a vstupní věž (1673). Na západním okraji vsi dal vystavět ranně barokní kapli Panny Marie Bolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku.
V průběhu 18. a 19. století se držitelé hradu a panství často střídali a hrad ztrácel na svém významu.
Po roce 1948 byl hrad poslednímu soukromému majiteli Antonínu Fleissigovi vyvlastněn. Státním kulturním majetkem byl Kámen prohlášen v roce 1953. V letech 1964 až 2002 byl hrad Kámen zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově.
Od 1. 1. 2003 byl hrad Kámen samostatnou příspěvkovou organizací Kraje Vysočina a od roku 2011 se hrad Kámen stal pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití z vlastních zásob, navíc osvěžení v bufetu
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pěkný den, pěkná krajina, pěkný výšlap
Ostatní informace
Platilo se za vlak a za občerstvení