Šumperk - Ledovou cestou k lomu Ostředek
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
V rámci nutnosti nenechat během vánočního nicnedělání rychle naskakovat - přes léto těžce shazovaná - kila, vyrazili jsme dnes, tedy 29.12.2012, alespoň na chvíli do přírody. Rozhodli jsme se pro "zelenou trasu", tedy nejprve se po Reissově ulici dostaneme k bývalému sanatoriu a pokračujeme po neznačené cestě kolem jedné z městských studánek k Rozcestí "Tulinka". Odsud již po zelené turistické značce pokračujeme k Rozcestí "Pod lomem", kde se oddělíme od trasy vedené - naší dosavadní - modrou souputnicí a zelená má sólo.
Pokračujeme mírným stoupáním - kolem ruiny někdejší trafostanice a další z městských studánek - k bývalému lomu na amfibolickou rulu. Lom se nachází v městském lese a přesto, že jsme samotným lesem šli k lomu jen něco přes dva kilometry, byl to chvílemi celkem náročný výstup. Ve čtvrtek totiž v Šumperku a okolí silně zapršelo a ze sněhu v lese vznikla vrstva mokré kašovité hmoty. V pátek šly teploty prudce dolů, a tak jsme téměř celou cestu mírně stoupali po souvislé ledové ploše.
Za čím jedeme?
Každá cesta by měla mít nějaký cíl, tak jsme si za něj stanovili - v současnosti již opuštěný - lom Ostředek u Šumperka (dříve Mittelberg). Jméno lomu je totožné s kopcem (593 m.n.m.) nad ním. Místní mu ovšem říkají Kokrháč.
V lomu se těžila amfibolická rula (mylonitická ortorula ke stavebním účelům). V hornině se nacháží pegmatitové žíly, tedy hornina složená z křemene, živců a malého množství další zajímavých minerálů. Jedná se například o arzenopyrit, bavenit, beryl, kolumbinit nebo triplit.
Lom - nebo jeho někdejší těžební prostor - má půlkruhový až podkovovitý půdorys a stěny lomu svou výškou přesahují dvě desítky metrů. Rychle pár fotek a chystáme se "bruslit" zpátky. Na "Tulince" měníme trasu a odbočíme k Novým Domkům.
Těším se na hrubojesenické panorama, osvícené zapadajícím sluncem, bohužel je ale mírný opar. I tak se chvíli "pokocháme" a kolem pískovcových božích muk a zahrádkářské osady se vracíme do Šumperka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nejblíže uvedené trase se nachází - šumperskými oblíbená - výletní restaurace a penzion "Na Domkách" v části Nové Domky. Samotné město Šumperk pak nabízí mnoho možností k nasycení i napojení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Za běžných klimatických podmínek se jedná o příjemnou a oblíbenou odpolední procházku mnohých obyvatel Šumperka. Přes současnou ledovku jsme jich i dnes potkávali hodně, většinou - jako obvykle - se jednalo o pejskaře. Jistý druh sebevražedných sklonů však předvedlo i několik seniorů s holemi a maminek s kočárky.
Ostatní informace
Zmíněný lom je z Tulinky dosažitelný i přes skály Kokeš, a to po žluté TZ. trasa vede z nadmořské výšky cca 325 m do necelých pěti set. A pokud neodbočíte na Domky, musíte se spokojit s potravinami a pitivem z vlastních zásob.
Uvedená trasa bývá součástí oblíbeného pochodu Hanušovická čtvrtka.