Svět kuriozit na Zámku Kynžvart
Kam a jak jedeme?
Zámek Kynžvart vás zaujme nejen svým honosným vzhledem , ale především množstvím kuriózních předmětů, které se zde nachází. Spatříte zde, nejzajímavější exponáty, které můžete v České republice vidět. Nachází se zde tzv. kabinet kuriozit, kde můžete spatřit přes 3500 kuriozit z celého světa. Předměty v mnoha případech patřili významným historickým osobnostem. Mezi nejcennější exempláře patří pramen vlasů Napoleona I., modlitební knížku Marie Antoinetty, kterou u sebe měla než šla na popravu, lyru s kadeří Beethovena, hřeben Marie Terezie, rukopis Richarda Wagnera a to je jenom špetka toho co zde uvidíte. Nejedná se však o žádné povrchy, všechny vystavené předměty mají svůj certifikát pravosti. Ovšem toto není jediná zajímavá místnost, kterou na zámku uvidíte, protože se zde nachází také:
- pozdně gotické oltářní obrazy, které namaloval roku 1510 malíř Bernard Striegel. Oltářní obrazy pochází z kláštera v Ochsenhausenu.
- pokochat se můžeme i renesanční tapiserií z roku 1560, která zobrazuje typický lov tehdejší doby
- spatříme zde i velké množství mramorových plastik, které pocházejí od italských mistrů. Nejkrásnější plastika je Amor a Psyché.
- určitě vás též upoutá zrcadlový zlacený stolní servis z 18. století
- sbírka mučících nástrojů
- spatříte zde i egyptské mumie
Jak na zámek:
Autem – parkoviště se nachází před zámkem, platí se zde poplatek 20 Kč
Vlakem – železniční stanice Lázně Kynžvart, odtud pak po zelené cca. 1,5 km
Autobusem – linka č. 410320 Mariánské Lázně – Lázně Kynžvart – Mokřina nebo č.410330 Mariánské Lázně – Lázně Kynžvart – Stará Voda. Obě linky staví přímo u zámku
Za čím jedeme?
Co na zámku uvidíte:
Prohlídku začneme na hlavním schodišti, kde si prohlídneme historické portréty. Poté budeme pokračovat do kancléřovi pracovny, kde se spatříme rozkládací stůl, který byl použit při Vídeňském kongresu 1814 – 1815. Další místnost je Richardova knihovna, která čítá na 6000 svazků. Pokračujeme do Zeleného salónku, kde shlédneme portrétny Habsburků a Metternichů. Vydáme se do Kulečníkového sálu, kterému dominuje velký kulečníkový stůl, který dostal kancléř Metternich od Mikuláše I.. Postoupíme si do Velkého přijímacího sálu, ve kterém jsou vystaveny sochy italského sochaře Antonia Canovy. Nahlédneme do Zámecké jídelny, kde je vystaven unikátní zlacený servis Thomire. Následuje Kuřáčký salón, kde jsou vystaveny 4 obrazy Bernarda Striegela. Přejdeme do Hudebního salónu a po shlédnutí expozice budeme pokračovat Orientální chodbou, kde jsou vystaveny japonské šperkovnice až do zámecké Zbrojnice, která nám představí 220 exponátů zbraní. Pokračujeme do expozice Karla Husa – byl posledním chebských katem a zakladatelem zámeckého muzea, kde jsou vystaveny středověká léčiva a mučící zbraně. Naše prohlídka bude pokračovat do Oratoře a zámecké kaple, této místnosti dominuje mramorový oltář, ve kterém jsou uchovány ostatky sv. Bonifacia. Následuje předposlední místnost prohlídky Velká zámecká knihovna, kde spatříte největší obal na knihy. Poslední místností zámku je Kabinet kuriozit, kde se nachází spousty certifikovaných kuriozit, které kancléř Metternich nasbíral. Po této místnosti si ještě prohlédnete místnost, kde se nacházejí egyptské mumie.
Něco málo s historie:
Historie zámku sahá až do poloviny 16. století. Pánové z Cedvic si nechali postavit nedaleko svého hradu útulnou obranou tvrz. Z té se však těšili jen do stavovského povstání, za účast na tomto povstání jim byl majetek zabaven. V roce 1630 se dostal do rukou rodu Metternichů, kterým panství patřilo až do roku 1945.
První přestavba se uskutečnila na konci 19. století, kdy si Philipp Meternich nechal na místě tvrze postavit honosný barokní zámek. Meternichové na zámku pobývali jen občas.
Nejvýznamnější majitel zámku byl Klement Metternich, ten zámek nechal přebudovat ve stylu vídeňského klasicismu a využíval toto sídlo pro politické a diplomatické účely.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití lze zakoupit kousek od zámku. Nachází se zde restaurace.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Návštěva zámku je opravdový zážitek. Uvidíte zde exponáty, které nejsou ke shlédnutí nikde jinde na světě. Návštěvu doporučuji spojit s prohlídkou nedalekých Mariánských Lázní.
Ostatní informace
Otevírací doba:
leden: zavřeno
únor – březen: pro předem objednané skupiny (úhrnná cena 2 750 max. 25 návštěvníků)
duben: so, ne, sv., 09:00 – 12:00/ 12:30 – 16:00
květen – červen: úterý – neděle - 09:00 – 12:00/ 12:30 – 16:00
červenec – srpen: úterý – neděle - 09:00 – 12:00/ 13:00 – 17:00
září: úterý – neděle: 09:00 – 12:00/ 12:30 – 16:00
říjen so, ne a 28.10 - 09:00 – 12:00/ 12:30 – 16:00
listopad: předem objednané skupiny (úhrnná cena 2 750 max. 25 návštěvníků)
prosinec do 27.12 zavřeno; vánoční prohlídky od 28.12 do 31.12 (úhrnná cena 1 350, max. 15. návštěvníků)
Vstupné:
plné: 90 Kč
snížené: 55 Kč
rodinné (2+2 děti): 235 Kč
Na výlet vlakem
Lázně Kynžvart