Tetín, obec kostelů a vyhlídek
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tetín, obec nad tokem řeky Berounky, která je úzce svázaná s dějinami českého národa jako málokteré místo. Od 8. století zde stával hrad, který si zde měla podle pověsti nechat vystavět jedna z Krokových dcer a sestra kněžny Libuše Teta. V 10. století pak zde měl pobývat sv. Václav a zde také došlo k vraždě jeho babičky, sv. Ludmily, první světice z rodu Přemyslovců.
Za čím jedeme?
Na cestu se vydáme od vlakového nádraží v Berouně. Modrá značka nás po necelých dvou kilometrech zavede až na tetínské náměstí. Tomu vévodí tetínský zámek, který je bohužel veřejnosti nepřístupný. V jeho průčelí je však zabudován hodinový stroj, který je opatřen zvonkohrou, která každou celou hodinu spustí píseň Nad Berounkou pod Tetínem. Na náměstí je možno také navštívit místní muzeum, které návštěvníka seznámí s bohatou historií Tetína. V protilehlém rohu náměstí se pak nacházejí první dva tetínské kostely. Jedná se o kostel sv. Kateřiny a kostel sv. Ludmily. Kostel sv. Kateřiny je prostou románskou stavbou, která zde mohla stát již v době pobytu sv. Ludmily na Tetíně. Vedle stojící kostel sv. Ludmily byl postaven v barokním slohu na konci 17. století. Poslední z trojice tetínských kostelů, tj. kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na skále nad řekou Berounkou a zde v těchto místech měl probíhat pohřeb sv. Ludmily. Kostel zde byl vystavěn v polovině 14. století.
Právě od kostela sv. Jana Nepomuckého se nám naskýtá první krásná vyhlídka do údolí řeky Berounky, i když prvním místem pro daleký výhled byla již silnice, po které jsme do Tetína dorazili. Dalším krásným vyhlídkovým místem je i torzo tetínského hradu, kam nás bez problémů zavedou místní ukazatele. Když pak opouštíme Tetín po modré turistické značce směrem na Kodu, naskytne se nám od lesa krásný výhled na Tetín samotný.
Naše cesta tedy pokračuje po modré na Kodu. odkud se vydáme po žluté značce směrem na Srbsko. Z mostu přes Berounku je pak krásný pohled na přírodní scenérii toku řeky samotné. V Srbsku náš výlet končí a vlakem se pohodlně dopravíme do výchozího místa, tj. do Berouna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, v Srbsku jsme se pak občerstvili v hotelu U Berounky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tetín, jako celek nás okouzlil. Krásné místo nad Berounkou s bohatou historií, prostě paráda.
Ostatní informace
Muzeum v Tetíně je pro veřejnost přístupno od března do října o víkendech, vstupné 10,- a 5,- Kč.
Tetínské kostely jsou přístupné pouze s průvodcem, kontakty na ně jsou na oficiálních stránkách obce www.tetin.cz. Naším štěstím bylo, že jakmile jsme si začali číst info tabule u kostelů, hned se z fary objevila slečna a za 80,- Kč nám prohlídku nabídla, čehož jsme určitě nelitovali.