Loading...
Přemýšlíte, kam se vypravit na výlet v okolí Vsetína? Už nemusíte a vydejte se s námi na dominantu Hostýnských vrchů, kde se kromě majestátní rozhledny nachází i významné křesťanské poutní místo s nádhernou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie nebo třeba křížová cesta z dílny nejslavnějšího slovenského architekta. Nezapomeňte si také přibalit na cestu nějakou chutnou svačinku k posilnění! Co třeba sýr Président Svěží?
Svatý Hostýn se nachází přibližně 40 km cesty autem severozápadně od Vsetína. S nadmořskou výškou 735 metrů představuje druhý nejvyšší vrchol (Kelčský Javorník leží 864 metrů nad mořem) této části Západních Beskyd zvané Rusavská hornatina. Barvitá a především velmi dlouhá historie Hostýnu se začala psát již v pravěku, kdy zde vyrostlo hradiště. Důvod byl nasnadě – Hostýn byl nejen na spojnici mezi Moravou a Slezkem, ale hlavně se také nacházel na tzv. Jantarové cestě, významné starověké obchodní trase, která spojovala Jaderské moře s Baltem.
Legenda o prameni
Zda byla první legenda, nebo kaple, to už se asi s jistotou nikdy nedozvíme. Jisté však je, že přibližně kolem roku 1544 zde na vrcholu rukama havířů, které povolal pan Burian Žabka z Limberka, vznikla kaple Panny Marie. A jisté je také to, že významný jezuita Bohuslav Balbín zapsal v roce 1665 příběh o tom, jak se na Hostýnu během vpádu Mongolů v roce 1241 ukrývala skupina bezbranných obyvatel. Na hoře trpěli velkým nedostatkem vody, ale záchrana přišla shůry, když po usilovném modlení začala řádit silná bouře, která nejen že dala vytrysknout zázračnému, léčivému prameni, ale dokonce i zahnala mongolské hordy na ústup od hory. Hostýnský pramen se tak stává významným křesťanským poutním místem. Velký chrám se začíná na Hostýně stavět v roce 1721 a dokončen je roku 1748. Dále zde je postaven i hostinec pro potřeby poutníků a ubytování pro kněze a varhaníka. Ránu pro Hostýn znamenal rok 1779, kdy byly v rámci josefínských reforem poutě zakázány a chrám byl vyklizen a opuštěn. Obnovení se dočkal až po roce 1840, o 43 let později zde vznikly také nové ubytovací prostory pro řeholníky a velký hostinec. A v roce 1897 konečně započala i stavba kamenné rozhledny.
Rozhledna, které se dotkl císař
Úřad v té době na Hostýnu zastává podnikavý kněz Cibulka, kterému zvelebování vrcholu leželo velmi na srdci. Odradit se nenechal ani gigantickou vichřicí, která částečně rozestavěnou věž kompletně pobořila. U příležitosti čtyřdenních manévrů rakousko-uherské armády navštívil Hostýn dokonce samotný císař František Josef I., který podepsal zakládající listinu rozhledny a dotkl se základního kamene, jenž byl ještě téhož dne posvěcen a vsazen do struktury kaple. Dvacet sedm metrů vysoká Rozhledna byla finálně dokončena o pouhý rok později. V této podobě však vydržela pouze do roku 1915, kdy byla vrchní, patnáctimetrová dřevěná konstrukce zakončená křížem deinstalována, neboť rozmary hostýnského počasí na ní zanechávaly pravidelně svoji stopu.
Jak už jsme se přesvědčili v předchozím díle naší rozhlednové série, tak období komunismu Rozhlednám příliš nepřálo. V letech 1957 až 1971 byla rozhledna využívána jako retranslační stanice pro přenos televizního signálu a byla turistům zcela nepřístupna. První noha výletníka zde tak znovu spočinula až 18. července 1987, tehdy také došlo k jedné z mnoha rekonstrukcí rozhledny (poslední proběhla v letech 2002/2003).
Kromě samotné rozhledny nalezneme na vrcholu Hostýnu mnoho dalších zajímavostí – za zmínku rozhodně stojí například křížová cesta slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1903, hřbitov jezuitských mnichů a pomník skautů, kteří zahynuli v důsledku věznění během komunistické totality, Svatohostýnské muzeum nebo masivní, 32 metrů vysoká větrná elektrárna vybudovaná v roce 1994.
Kudy na Svatý Hostýn
Z Bystřice pod Hostýnem takřka až k chrámu zajíždějí pravidelné autobusové spoje, které o víkendech navazují na příjezdy hlavních vlaků. Pešky se na vrchol dostanete po červené turistické značce z Bystřice (pozor, jde o docela hutný 3,5 km dlouhý výšlap s převýšením až 400 m). Méně náročnou alternativou je žlutá značka kolem řeky Bystřičky a následné napojení na červenou.
Tuto skvělou příležitost k výletu můžete navíc spojit se soutěžením o praktické ceny! Díky soutěži Svěží s věží vám stačí pořídit originální fotografii, jak si užíváte na Rozhledně sýr Svěží v jedné ze čtyř originálních příchutí a následně se s výsledkem pochlubit na webových stránkách www.presidentsvezi.cz. Tak s chutí do toho!