Toulky povodím Bystřice-1.Pramen řeky a Rýžoviště s okolím
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Seznámení s řekou Bystřicí a jejím povodí
V turistickém průvodci Klubu československých turistů v Praze z roku 1930,byly nejdůležitějšími turistickými cíly v oblasti Nízkého Jeseníku: Mariánské Udolí,Hlubočky,Hrubá Voda,Svatý Kopeček,prameny Odry, lázně Ondrášov a další, již vzdálenější cíle. Jsou to turistické cíle, jejichž tepnou je říčka Bystřice,která se hluboko zařezává do masivu Nízkého Jeseníku a tvoří krásné údolí,kterému se v minulosti říkalo „České Švýcarsko“.Řek a vodních toků jménem Bystřice je v České republice několik,z nich „Jesenická“ Bystřice je co do délky toku 56 km druhá za „Podkrkonošskou“ Bystřicí,která pramení nedaleko Lázní Bělohrad a po 63 km vtéká do řeky Cidliny u Chlumce nad Cidlinou. Další toky Bystřice máme v Krušných horách,Beskydech a dvě na Českomoravské vysočině.
Kdysi jeden ctitel Moravy a Hané napsal o říčce Bystřici:Bystřice-říčka, která teče jako životodárná tepna z horských svahů Nízkého Jeseníku. Obtéká západní svahy Slunečné,nejvyšší hory Nízkého Jeseníku,protéká dvanácti obcemi,sbírá vodu z horských strání a svou pouť končí v náručí řeky Moravy v Olomouci,srdci úrodné Hané,řece,které dodává další sílu na její pouti Moravou.
Při návštěvě „Jesenícké“ řeky Bystřice, která pramení v jižní části bývalého okresu Bruntál ve výšce 665 m, a věrna svému jménu po 56 km klesne o 453 m a ve výšce 212 m se u vysokoškolských kolejí v Olomouci spojí s řekou Moravou.Ze Slunečné vrchoviny protéká Domašovskou vrchovinou,Oderskými vrchy a Tršickou pahorkatinou, aby se uklidnila v rovině Hornomoravského úvalu v Olomouci. Poznáte kraj sopek,lesnaté i holé kopce s nádhernými výhledy na masiv Hrubého Jeseníku,Beskydy,Drahanskou a Zábřežskou vrchovinu, malebná zákoutí,desítky chatových osad,horolezecké stěny i „Kamenné proudy“,otevřené lomy i bývalé břidlicové lomy a dokonce i staré štoly po těžbě nerostů-železa,mědi,stříbra i zlata.Malebná městečka a obce, ve kterých se narodilo mnoho občanů,kteří měli vliv na kulturní, hospodářské i politické dění v minulosti i dnes. Zdejším krajemprošlo mnoho lidí,kteří ovlivnili i světové dějiny,vědu a kulturu. Zpestřením je návštěva několika zámků,zbytků několika hradů,poutních míst i sportovních a relaxačních zařízení. Tato oblast je prohlášena přírodním parkem„Údolí Bystřice“. Celá oblast je protkána značenými cyklistickými stezkami, je dostupná pro pěší turistiku, autem i železnicí. Zážitkem je cesta železnicí,která vede tímto údolím z Olomouce do Opavy, takže se lze do bezprostřední blízkosti turistického cíle dostat pohodlně vlakem a dále vyrážet k určenému cíly pěšky nebo na kole. Zajímavá je skutečnost, že trať, kterou projektoval mimo jiné i inženýr František Křižík (elektrotechnik a vynálezce) dlouhou 116 km z Olomouce přes Bruntál a Krnov do Opavy, zahájenou v květnu 1871 dokončili a uvedli do provozu 1.11.1872 tj. za 18 měsíců. Porovnejme si to s podobnými stavbami dneška a k tomu s dnešnítechnikou v tak náročném terénu jako údolí Bystřice je. Jen do Domašova nad Bystřicí trať vede čtyřmi tunely v délce od 107 do 150 m a po mnoha značně vysokých železničních mostů.
Místo kde pramení řeka Bystřice, které Olomoučané důvěrně říkají Binda, nesprávně také Bystřička, je známo již na počátku novověku, kdy v r. 170 nakreslil slavný římský astronom a zeměpisec Klaudius Ptolemaios pohoří Askiburgionské v místech, kde se na novějších mapách nachází Hrubý a Nízký Jeseník. Na řadě starých středověkých mapách je uveden jako pramen Bystřice 13 km dlouhý přítok Důlní potok, který pramení za Novými Valteřicemi mezi vrcholky Slunečné(800 m) a Malého Roudného(772 m) a vtéká do Bystřice v Sedmi Dvorech.
Pramen Bystřice a její okolí
Řeka Bystřice pramenív Horním lese asi 1 km jihovýchodně od bývalého významného městečka Rýžoviště a asi 2 km severozápadně od nádraží Dětřichov nad Bystřicí. Nedaleko pramene vede silnice z Dětřichova do Rýžoviště.Z kopce nad pramenem a nad Rýžovištěm je nádherný výhled na Nízký Jeseník,ale především krásné panorama Hrubého Jeseníku, které je nejkrásnější počátkem jara,kdy již vše zelená a v dálce svítí zasněžený Praděd. V bývalém hornickém městečku Rýžovišti založeném na počátku 13 stol. olomouckým biskupem Brunem je několik kulturních památek,z nichž nelze vynechat Lafayettův dům(bývalá rychta),postavený v 18.stol. ve stylu doby francouzského krále Ludvíka XVI. Nese název podle francouzského generála de Lafayette ,markýze Motiera,který byl v blízkosti Rýžoviště chycen na útěku a v domě vězněn,než byl předán do olomoucké věznice. Lafayette byl významnou vojenskou a politickou postavou 18. a 19.stol.V bojích za americkou samostatnost získal hodnost generála.Po pádu Bastily 15.7.1789 byl jmenován velitelem pařížských gard a podílel se na přípravě Deklarace práv občana a člověka.Ve válce Francie s Rakouskem a Pruskem velel jedné z francouzských armád.Při útěku před Jakobíny byl v r.1792 v Holandsku zatčen a 19.5.1794 umístěn ve věznici v Olomouci.Po třech letech se dostal do Ameriky.Později byl za Napoleona místopředsedou vlády,po bitvě u Waterloo byl v čele francouzské komise o vzdání se Napoleonově se zástupci spojenců. Pomohl na trůn vévodovi Orleánskému jako opětovný velitel národních gard.Umírá v květnu 1834.V Olomouci byla instalována r.1928 pamětní deska připomínající jeho olomoucké zajetí na budově kasáren Jiřího z Poděbrad.Za nacistické okupace byla zničena,ale v r.1997 byla deska znovu osazena.Z Rýžoviště lze udělat výlet do 4,5 km vzdálené Břidličné s krytým bazénem nebo 10 km vzdáleného Rýmařova s celou řadou kulturních památek(zbytkem tvrze, hradu Strálku, radnicí, pranýřem, kostelem,farou,muzeem,kaplí v Lipkách,která je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb na severní Moravě a v místní části Janovice zámek.Po silnici 5 km jihozápadně z Rýmařova odbočkou v levo se dostanete do malé obce Rešov,ze které vede asi 1,5 km dlouhá pěšinka k největším vodopádům v Jeseníkách.2 km od Rýžoviště směrem na Dětřichovodbočuje napravo silnička, po které se dostanete do 11 km vzdálené Pradědovi galerie vJiříkově s obřím vyřezávaným Betlémem zapsaným do Guinnessovi knihy rekordů a reliéfním vyobrazení Pradědovy říše.Po 3 km se dostanete do bývalého městečka a k hradu Sovinci,kde se pořádají historické souboje, divadelní představení, výstavy, sokolnické slavnosti a další události.
Za čím jedeme?
Přírodní i Kulturní památky,zajímavosti a poznání historie,sport,plavání, rybaření, oddech i lezení po skalách.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování i jídlo najdeme v motorestu" Slunečná" v Dětřichově nad Bystřicí,v restauracích v Břidličné,Rýžovišti,Rýmařově,Rešově i na Sovinci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné výhledy po okolní krajině i vzdálené krajině,nedotčená příroda.Návštěva Hradu Sovince s akcemi zde pořádanými i Pradědova galerie v Jiříkově.Romantická je také soutěska Huntavy s Rešovskými vodopády,Čertovou skálou a zbytky hradu.
Ostatní informace
Cestovat lze všemi dopravními prostředky i pěšky, podle konkrétního místa,které si k návštěvě vyberete.Stravování i ubytování je jak pro běžné turisty tak i náročnější.