Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
První zprávy o Trutnově jsou z doby vlády Přemysla Otakara II. V roce 1260 tady již stála při cestě do Slezska trhová osada. Ta byla v roce 1340 povýšena na městečko, které se stalo věnným městem českých královen a to až do roku 1599. V době třicetileté války bylo město dvakrát vypleněno Švédy. V 18. století tady propukl mor. Město postihlo i několik velkých požárů. Ten poslední byl v roce 1861. Po tomto požáru byly ve městě zbořeny hradby V červnu roku 1866 došlo v okolí města ke střetu pruských a rakouských vojsk. Bitva skončila rakouským vítězstvím. V současné době žije ve městě přes 30 000 obyvatel a je významným silničním a železničním uzlem. Stará část města byla v roce1990 vyhlášena městskou památkovou zónou. Zajímavá minulost i současnost přímo vyzývají k návštěvě města. Navíc jsem tady ještě nikdy nebyl. Naše poznávání města začíná na parkovišti u supermarketu Billa na náměstí Republiky.
Na okraji náměstí nás vítá skupina velkých koček. Pokračujeme Horskou ulicí, která je pěší zónou na Svatojánské náměstí. Stojí tady sousoší se sv. Janem Nepomuckým. Středem náměstí protéká stružka, která je rájem dětí. Odtud po krátkém stoupání docházíme na Krakonošovo náměstí. Velká čtvercová plocha je parkově upravena. Prvním objektem, který zaujme, je původně renesanční radnice, která prošla v roce 1826 novogotickou přestavbou. Štíhlá radniční věž je dominantou náměstí a je tady i městské informační centrum. S mapkou města jdeme obdivovat Krakonošovo náměstí. Domy jsou z větší části renesanční a barokní s podloubím. Navíc je tady plno otevřených obchůdků. Skoro pohádka, která se jen tak nevidí. Ve středu náměstí je Krakonošova kašna, další lákadlo pro děti. Při východní straně náměstí je sloup Nejsvětější Trojice, na straně opačné socha císaře Josefa II. Lavičky pod stromy lákají k posezení. Ale čas je neúprosný. Uličkou U Branky procházíme mezi domy k silnici s dosti hustým provozem. Za ní je to opět hodně zajímavé.
Zastavuje nás tabulka, která označuje místo, kde stávala synagoga. Pokračujeme Lesnickou ulicí a po chvilce jsme v parku. Míjíme bazén se sloupem, na kterém leží na zádech drak. Je tady několik pomníků, zřejmě se jedné o osobnosti spojené s městem. Pomník obětem padlým ve světové válce je unikátem. Jmenuje se Tanec smrti a vystihuje krutost války a nutí k zamyšlení. Městský park je fantastický. Procházíme kolem mnoha pomníků a stoupáme na návrší. Zastavuje nás vyhlídka na město a Krkonoše. Parkem procházejí naučné stezky zaměřené především na již zmíněnou bitvu. Docházíme na vrchol ke kostelíku sv. Jana Křtitele (Jánská kaple). V okolí kaple jsou pomníky padlých, které sem byly přemístěny mezi roky1879 – 1880. Vracíme se k městu kolem bývalého evangelického kostela. Novogotická stavba byla postavena na konci 19. století. Opět jdeme na náměstí a Jihoslovanskou ulicí jdeme na Slovanské náměstí. Velký stříbrný lev je nepřehlédnutelný. K náměstí se vracíme Bulharskou ulicí. Obdiv patří podloubí a malým obchůdkům. Bylo by na škodu minout místní pozdně barokní kostel Narození Panny Marie. Jeho 63 metrů vysoká věž je zdaleka viditelná. Do kostela lze nahlédnout jen přes mříž. U kostela je zajímavé sousoší Svaté rodiny. Školní ulicí jdeme na náměstí a je třeba navštívit druhou stranu za náměstím. Po projití Palackého ulice se k náměstí vracíme ulicí Havlíčkovou, Opět podloubí, navíc všude doplněné květinami. Nachozeno je toho dost a je čas něco zakousnout.
Najít dobrou a levnou restauraci nebo jídelnu je v neznámém městě problém. Dobrého výsledku se dosáhne dotazem u místních obyvatel. Nám byla doporučena jídelna v Bulharské ulici. Vstup sice byl přinejmenším prapodivný, ale uvnitř nás čekal dobrý oběd včetně pití. Jinak jsme při pobytu v oblasti východních Krkonoš bydleli a stravovali se v hotelu Atlas ve Velké Úpě. Můžeme jen doporučit.
Jak jsme uvedl v nadpisu, město Trutnov skutečně okouzlí. Jak město samotné tak i městský park prostě nemají chybu. Nám se tady líbilo a pokud se do těchto končin zase někdy dostaneme, Trutnov určitě navštívíme.
Moc jsme toho nenachodili, ale mnoho jsme toho viděli. Park mohou Trutnovu závidět i mnohem větší města. Stromy a keře jsou tady opatřeny jmenovkami. Okolí soch je upravené a je tady i dost informací. Stará část města je hodně vyzdobená květinami a zdejší podloubí s obchůdky nemají chybu. Platili jsme tady pouze parkování, které je podle hodin. Dalo by se toho napsat daleko více, ale něco je vhodné nechat fotkám.