Tunisko na konci září
Kam a jak jedeme?
Let z Prahy do Tunisu trvá zhruba 2,5 hodiny. My jsme letěli s TunisAir a z letiště v Tunisu pokračovali autem asi 1,5 hodiny do Sousse. Toto 3. největší město Tuniska je ideální zvolit jako základnu. Leží přímo na pobřeží, čili si užijete koupání a zároveň je relativně blízko k výletním cílům, kam jsme měli namířeno.
Za čím jedeme?
Bohužel základní otázkou při cestě do Tuniska, se po útocích v roce 2015 stala bezpečnost. Je cestování do této země bezpečné? My jsme v Tunisku na konci září strávili týden a ani jednou za pobyt jsem neměl nepříjemný pocit, že by se něco nekalého mělo přihodit. Turistický ruch je pro tuniské hospodářství značným zdrojem příjmů, proto se snaží bezpečnost svých návštěvníků maximálně zajistit. Skoro na každém kruhovém objezdu stojí hlídka policistů nebo vojáků. Ve městě i u turistických cílů je situace obdobná. Na plážích jsou plavčíci a některé hotely mají i bójkami „regulovaný“ přístup od moře. Na letišti, v lepších hotelech, v muzeích, ale i v nákupních centrech procházíte bezpečnostními rámy. A to jsou jen viditelná opatření. Na situaci ještě dohlíží mraky policistů v civilu. Jasně, všechno se uhlídat nedá nikdy - ale jak píšu, obava o vlastní bezpečnost se u mne za celý pobyt nedostavila (pominu-li nerozvážnou ochutnávku pálivé harisy).
Ač je Tunisko arabskou zemí, výklad islámu je zde umírněný a atmosféra země je částečně evropská. Svoji roli na tom má určitě poloha (od Itálie Tunisko dělí jen 140 km Středozemního moře) a také historický vliv Francie (1881 – 1956) se na Tunisku odráží do dnešních dní. Postavení žen (ve srovnání s ostatním arabským světem) je v Tunisku „luxusní“. Volební právo mají ženy už od šedesátých let, nemusí chodit zahalené, mohou studovat a dělat práci, kterou chtějí. Mnohoženství není povoleno a dojde-li k rozvodu, manžel platí výživné nejen na děti, ale i manželce.
Hlavním lákadlem pro turisty, směřující do Tuniska, je teplé Středozemní moře a pěkné pláže. Turistická (koupací) sezóna trvá až do konce října. Čili, kdo si chce levně prodloužit léto, může zamířit právě sem. Pokles počtu turistů po výše zmíněných útocích byl značný, proto se aktuálně dá sehnat zájezd na 8 dní do **** hotelu s All Inclusive pod 8.000,- Kč. Počasí koncem září je stále příjemně teplé. Přes den teplota vyšplhá i k 30°C, v noci bylo kolem 20°C – na delší večerní posezení venku stačí svetr nebo mikina. Jen vás může překvapit déšť. Pokud jste v hotelu nebo „u vody“ asi to nebudete řešit. Ale když se ocitnete v centru města, může to dopadnout takto – ale nebojte, podobná velká voda se městem prožene zhruba 4x do roka. Nás déšť zastihl v centru (medině) Sousse a jak je na pořízených záběrech patrné, vody bylo dost. Než začalo pršet, stihli jsme si projít trhy a obchůdky. Ryby, zelenina, pečivo, koření, ale i (pohledem Evropana) nevšední masna s kravskou či ovčí hlavou místo poutače, stojí minimálně za prohlídku. Zároveň je ale příjemné, že vás nikdo „netahá za ruku“, aby vás odtáhl právě ke svému stánku. „Marketing“ se omezuje na odhad národnosti a hlasité „ahóóój“ pokud vás prodejce identifikuje jako Čecha, nebo častěji „привет“ nebo „добрый день“ – protože Rusů je všude jak máku…
Když už budete v Tunisku, určitě doporučuji vyrazit do města El Jem a navštívit tamní koloseum. Pochází ze 3. století a na svůj věk je pěkně zachovalé. Jeho kapacita byla kolem 35.000 diváků a šlo o třetí největší amfitátr tohoto druhu. Můžete se projít po Ochozech všech 4 nadzemních pater, nebo zamířit do patra podzemního. Gladiátorské souboje (pro zúčastněné) jistě nebyly nic příjemného, ubytování v podzemí také nestálo za moc, a když na vás z podzemí do arény vypustili ještě lva, byla obava o život poměrně racionální úvahou. Asi nepřekvapí, že film Gladiátor byl částečně natáčen i zde. V dnešní době je amfiteátr využíván již mírumilovnějším způsobem (ke koncertům), což musí být určitě nádherný zážitek.
V El Jemu jsme také navštívili muzeum mozaiky. Najdete je v muzeu nejen na podlaze, ale i na stěnách. Stojí za vidění a tvůrci mozajek si zaslouží můj obdiv, protože já bych na to skládání opravdu trpělivost neměl.
Dalším naším výletním cílem bylo město Monastir. Rodiště 1. tuniského prezidenta Habiba Bourguiby (1903 - 2000) a zároveň místo jeho posledního odpočinku. Bourguiba je pochován v honosném mauzoleu (na rozdíl od soudruha Lenina, není jeho rakev prosklená).
Kousek od mauzolea najdete mešitu a hlavně opevněný klášter Ribat. Působivá, členitá stavba s věží, ze které je krásný výhled na okolní moře, mešitu i mauzoleum původně sloužila jako ochrana před křižáky.
Vojenský hřbitov severně od Kartága, uctívá památku amerických vojáků padlých za 2. světové války. Na hřbitově je 2841 pohřbených vojáků a dalších 3724 jmen těch, jejichž těla nebyla identifikována, nebo nikdy nalezena.
Abychom naši cestu po Tunisku nekončili smutně, přesunuli jsme se do nedalekého Sidi Bou Said. Domky v kombinaci bílé a modré barvy, v záři tuniského slunce, vyloženě svítí a navozují příjemnou středomořskou atmosféru, připomínající Řecko…
Video z naší cesty:
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Většina zájezdů od CK do Tuniska je formou All Inclusive. Valná část turistů tedy ani stravování mimo hotel neřeší a spokojí se s podávanou mezinárodní kuchyní. Pokud vyrazíte do restaurace mimo hotel a máte rádi ryby, nebo plody moře – přijdete si na své. Ceny v Tunisku jsou stejné, nebo nižší, než u nás – návštěva běžné restaurace by tak neměla nikoho finančně zruinovat. Tradiční tuniská kuchyně využívá v hojné míře kuskus, harisu (pasta z červených sušených paprik, česneku, soli a olivového oleje), tuňáka, vejce, zeleninu, skopové a hovězí maso. Na vepřové a alkohol z náboženských důvodů pochopitelně zapomeňte. Ač to v tomto kontextu bude možná vypadat nepravděpodobně, v Tunisku se produkují velmi slušná vína – pozůstatek francouzského a částečně italského vlivu se v tomto projevil pozitivně. Vína můžete ochutnat běžně v hotelu – za ta kvalitnější si ale budete muset trochu připlatit.
U ubytování bych jednoznačně doporučil vybírat hotely 4 a 5* s dovětkem, že jsme v Africe – a počet hvězdiček tím pádem nemusí tak úplně odpovídat evropskému měřítku. Vyplatí se na internetu sledovat aktuální recenze hotelů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tunisko je zajímavá země plná historie, krásných pláží, nádherných východů a západů slunce. Rozsáhlé olivové háje, rozdělují malá políčka, ohraničená ploty z opuncií. Cesty často lemují eukalypty. Bohužel trochu jiná mentalita obyvatelstva v oblasti nakládání s odpady, často tyto nádherné scenérie hyzdí neskutečným množstvím odpadků – což je obrovská škoda. U hotelů je situace lepší, tam bývá uklizeno. To je opravdu jediné mínus, které jsem za naši krátkou cestu po Tunisku na této zemi našel. A koupání v čistém a vyhřátém Středozemním moři na konci září i toto mínus do značné části vymaže…
Ostatní informace
Tuniský dinár není volně směnitelná měna - eura, nebo dolary si snadno vyměníte na recepci hotelu. Kurz je všude stejný, ale schovejte si doklad o výměně. Neutracené dináry si na základě tohoto dokladu můžete před odjezdem zase vyměnit zpět. Měna by se neměla vyvážet do zahraničí, ale při odletu nám peněženku nikdo neprohlížel !