Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Do Týnce nad Sázavou můžeme jet samozřejmě autem nebo autobusem, ale kdo má rád romantiku, nemůže si nechat ujít cestu posázavským pacifikem - buď z Prahy nebo z Čerčan, viz níže. A nebo na kanoi.
Hrad v Týnci se dnes skládá z románské rotundy a k ní přistavěné gotické věže. O jeho historii se lze hodne dozvědět např. na http://www.mestotynec.cz/muzeum/hrad.htm .
V přilehlé faře lze zakoupit vstupenku, která platí jak do věže (lze nahlédnout do interiéru rotundy a vystoupat několik pater věže až do podkroví), tak do muzea v přilehlé faře. Obojí stojí za to.
Ve věži potkáváme pohádkové bytosti, ale zlatým hřebem nejen pro děti je určitě společenství netopýrů velkých, které sídlí v předposledním patře. Vidět zblízka takový počet netopýrů se málokdy podaří.
Výhled na město z podkroví věže je rovněž moc pěkný.
Muzeum obsahuje jednak velmi zajímavou sbírku týneckého kameninového nádobí (včetně informací o historii a postupu výroby) - nejsem fanouškem výstav nádobí, ale tohle mě velice zaujalo - a jednak muzeum starých rozličných předmětů. Obojí je velice vkusně naaranžováno a na poměrně malé ploše lze strávit několik desítek minut, aniž by se člověk nudil.
Otvírací doba
Vstupné
Zatímco cesta z Čerčan posázavským pacifikem je pěkná, z Prahy se jedná vysloveně o zážitek, který pohladí na duši. Už za Braníkem je na co koukat a celá cesta podél Vltavy je nádherná. Často vede těsně podél vody a zahrnuje průjezd třemi tunely. Za Davlí pak trať zahýbá do údolí Sázavy. Až k Pikovicím se jede v podstatě podél vody (vzdutí vranské nádrže), ale potom je trať zasekána do vysokého skalnatého srázu. Mezi Luky pod Medníkem a Jílovým se přejíždí údolí po krásném žampašském viaduktu.