Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet
Že je Egypt zemí mnoha tváří, je zřejmé. Při našem malém výletě z Hurghady do Luxoru jsme viděli několik stránek. Od luxusních resortů, moře s jachtami až po nádherné památky, životadárný Nil a chudobu místních obyvatel.
Po opuštění turisticky atraktivních přímořských letovisek jsme projížděli pouští. Nejdříve byla plná vysokých "hor", sem tam se objevily skupinky hubených koz. Pak už byla jen rovina. zajímavostí bylo panelákové sídliště v poušti několik kilometrů před prvním městem Qena. Policejní hlídky jsou velmi časté, ale turisty moc nekontrolují.
Jako mávnutím kouzelného proutku se změnila krajina, když jsme dojeli o Qeny. Město leží na Nilu. Jeli jsme směrem na jih podél jednoho z kanálů Nilu. Všude byly políčka s kukuřicí, pšenicí nebo cukrovou třtinou. Sklizeň sváželi místní na malých vozících taženými osly. Cestu souběžnou s kanálem lemovaly nádherně rozkvetlé keře. Nutno říct, že kanál byl hlavně u měst zanesený odpadky a přesto, že se jedná určitě o jednu z nejúrodnějších oblastí Egypta, dýchala na nás chudoba místních.
Zajímavá byla zastávka na jedné z mála benzínových stanic. Na obchodníky jsme byli připraveni. To je jedna z věcí, která se mi na Egyptě nelíbí. Na každém místě čekají prodejci, aby vám něco prodali za každou cenu. Překvapily nás místní zahalené
ženy s malými dětmi na rukách s osly a na oslících s malými kůzlaty, které obklopily náš autobus.
Podél kanálu jsme jeli velmi dlouhou dobu. Obrázek místního venkova se stále opakoval. Vysedávající muži u cesty, osli s úrodou, čerpadla na zavlažování, rozestavěné nebo polorozbořené domy. Naší první zastávkou po příjezdu do Luxoru byl obrovský polorozbořený chrámový komplex Karnak z doby kolem 2000 př. n. l. Vedro v létě je tu obrovské a pro netrénované jedince téměř nesnesitelné. Mnohem větší dojem na nás proto udělal Nil samotný. Je to nádherná řeka asi půl kilometru široká se spoustou malých převozných, ale i velkých výletních lodí.
Přejeli jsme na druhý břeh Nilu, kde se nachází velká většina památek. Navštívili jsme Údolí královen i Údolí králů. V Údolí králů je už několik let zakázáno fotografovat jak v hrobkách tak i venku. Je zde téměř sedmdesát hrobek číslovaných podle jejich
nálezů. První byla KV 1. Všechny hrobky kromě Tutanchamovy byly vykradeny. V rámci prohlídky jsme navštívili tři hrobky. Nedaleko od Údolí byly také alabastrovy dílny s ukázkou zpracování tohoto kamene.
Ceny vstupného od 80 egypských liber za Karnak po 100 e.l. za Údolí králů. Při odchodu z jakékoli památky musíte projít uličkou prodejců. Smlouvání je na místě. Z jednácti dolarů dokáží jít až na čtyři. Ale lepší je nezastavovat se a koupit si suvenýry na nějakém klidnějším místě.