Údolím Ostružné na tvrz do Čachrova.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Šumavská řeka Ostružná pramení na jižním svahu Javorné ( 1090 m.n.m.). Na své cestě, v několika místech, vytvořila nádherné údolní partie a jedna z nejhezčích se nachází mezi Nemilkovem a Čachrovem. Tato část Svatoborské vrchoviny turisty zrovna neoplývá, ale na druhé straně, kdo hledá ještě málo narušenou přírodu, tak je na správném místě. A není to jen krásné údolí, co zde turista najde. Je zde mnoho starých stromů a dub v Nemilkově, kde cesta kolem řeky začíná, tu roste již 350 let. Bohužel místní původně renesanční zámek s arkýřem a arkádami má svá nejlepší léta zřejmě za sebou. Prošel dvěma úpravami, a to v roce 1798 a 1962. Dnes je sice na prodej, ale zda najde nového majitele, je ve hvězdách. Na malé rozčarování se zapomene vstupem do údolí. Čistá řeka je domovem mnoha živočichů a při hodně velkém štěstí je možné setkání s vydrou či ledňáčkem. V místě, nazývaném Na skále ( 695 m.n.m.), začíná úsek několika jedinečných skal s výškou mezi 30 a 50 m. Následuje bývalý hamr a posléze Rajský mlýn. Městys Čachrov přivítá kostelem sv. Václava z doby kolem roku 1360. Nádherná gotika a původní malby, v presbytáři i lodi, jsou okouzlující. Věž kostela byla přistavěna až v roce 1804. Další zajímavostí je skutečnost, že zde je jedna z prvních družstevních elektráren z roku 1901. Byla zařízena podle návrhu Františka Křižíka. Hitem je zdejší soukromé muzeum železničních drezin, drážních doplňků a uniforem železničářů. Ale památkou č.1 je tvrz, sídlo rytířů z Čachrova, kteří si ji postavili v letech 1380-90. Z tvrze se dochovala mohutná hranolová věž s gotickými okny a portály. I když se v posledních letech hodně psalo o jejím znovuzrození, bylo to zřejmě jen přání. Tvrz je v dobrém stavu, ale její okolí je velké smetiště a ostuda městečka, bohužel. Další cesta s mnoha výhledy zase vše napraví a průchod Bruskovským lesem se mění v neplánované houbařské žně. Za lesem se otevírá půvabný pohled na Běšiny, kde cesta na nádraží končí.
Za čím jedeme?
Vycházíme z nádraží v Nemilkově po silnici do stejnojmenné vsi. Od nádraží začíná táhlé stoupání. Přicházíme ke dvoru Chrástov. V okolí je několik starých chráněných dubů. Hezké jsou pohledy k severu do údolí Drnového potoka a na okolní vršky. K západu jsou osady Rajské a Tvrdoslav. Stoupání končí a scházíme do vsi. Míříme ke zdejšímu zámku, odtud jdeme po modré proti proudu řeky. U Rajského mlýna řeku opouštíme a po silnici jdeme k Čachrovu. U rozcestí se žlutou je nádherný výhled k severu. Jsou odtud vidět i Klatovy. Silnice prochází převážně lesem a provoz je zde minimální. Prohlídka Čachrova je sice zajímavá, ale pořádkumilovní občané zde určitě nežijí. S něčím podobným jsme se již dlouho nesetkali. Dále se vydáváme polní cestou k severu pod Pavlův vrch ( 762 m.n.m.). K jihu je výhled na Hory Šumavy. Mimo jiné je vidět Jedlová ( 1177 m.n.m.) a Velký Prenet ( 1071 m.n.m.). Poté jdeme stále k severu lesní cestou a houbaříme. Nevedou tudy žádné značky, ale zabloudit se nedá. Docházíme do Běšin a mezi domky míříme na nádraží.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K zastávce na jídlo jsme si vybrali hospodu u kostela v Čachrově a můžeme ji doporučit. V oblasti je jak v Nemilkově tak v Čachrově i v Běšinách možné najít ubytování různého typu bez problému.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Údolí Ostružné nemá chybu. Vysoké skály, zpívající řeka, nádherné a staré stromy, co si více přát. Květena na podzim byla v podobě zvonků a dokvétající mateřídoušky vzpomínkou na léto. Výhledy především k severu a jihu jsou mimořádné. Čachrovská tvrz patří mezi největší na Šumavě. Hezké jsou kresby ve zdejším kostelíku. Nelíbil se nám stav zámečku v Nemilkově a hrozný nepořádek v Čachrově.
Ostatní informace
Zámek v Nemilkově je zavřený. Železniční muzeum v Čachrově je otevřeno celoročně o sobotách a nedělích. Tvrz není přístupná. Celá cesta je okolo 14 km a vše najdete na mapě KČT č. 64 Šumava - Železnorudsko.
Na výlet vlakem
Nádraží Nemilkov i Běšiny jsou na trati č. 185 Horažďovice předměstí - Domažlice. I když se to tu vlaky nehemží dá se najít vhodný spoj v obou směrech.