Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Jen málokdo nezná krásnou „Romanci o Karlu IV." od Jana Nerudy, jak „ král Karel s Buškem z Vilhartic, teď zasedli si k dubovému stolu...". A jistě také není turisty, který by při návštěvě Pošumaví tento hrad nenavštívil. Ten byl postaven na skále, na levém břehu řeky Ostružné, nad kterou se, na protilehlém břehu, vypíná hora Borek ( 859 m.n.m.). Stavba byla provedena v letech 1290 - 1318 Buškem z Velhartic. Ten byl komorníkem kralevice Karla a doprovázel ho na jeho italské výpravě v roce 1337. Jeho syn Bušek velmi často pobýval v družině krále Karla IV. jako mistr komory. Po roce 1395 byly na hradě ukryty, po několik let, české korunovační klenoty. Dalším významným majitelem byl Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí, který se chtěl spolu s Oldřichem z Rožmberka zmocnit vlády v Čechách. Pány z Hradce vystřídali Švihovští z Rýzmberka a Zdeněk Lev z Rožmitálu. V roce 1628 koupil hrad Martin Huerta, který poškozený hrad přestavěl. Vystřídalo se zde několik dalších majitelů. Poslední byli Windischgrätzové, kteří hrad vlastnili do roku 1945. V současnosti je hrad vzorně opraven a přístupný veřejnosti. A tak jednoho nedělního odpoledne necháváme auto na blízkém parkovišti a míříme na hrad a i do jeho zajímavého okolí.
Jádrem gotického hradu byl věžovitý palác - Rajský dům, který byl okolo roku 1430 spojen mohutným mostem o čtyřech obloucích s novou hranolovou věží, které se jmenuje Putna. Most byl ve své době výjimečným dílem české hradní architektury a je jím vlastně dodnes. Vstup do věže byl po padacím můstku ve výši prvního patra a byl jediný. Na východní straně byl ke hradu přistavěn v letech 1628 - 33 raně barokní zámek s přízemní arkádou - Huertův palác. Jeho empírové průčelí je z roku 1843 a vše je ukončeno nad skalním ostrohem gotickou válcovou věží. V areálu hradu se také nachází budova renesančního pivovaru ze 16. století. Hrad lze částečně obejít z venkovní strany kolem hradeb. Od roku 2001 je hrad národní kulturní památkou. Obec Velhartice je ještě starší než hrad. Byla založena rýžovníky zlata na řece Ostružné. Nejstarší památkou je původně románský kostel Nanebevzetí P. Marie, který byl postaven kolem roku 1240. V roce 1500 byl goticky přestavěn. Roku 1444 osada obdržela městská práva. U kostela je kašna v klasicistním slohu a za prohlídku stojí i několik domů s bedněním ve štítech a roubené chalupy z 18. - 19. století. Asi 1 km od města je na hřbitově starý gotický kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1373. Byl zde gotický oltář zvaný Velhartická archa, který je nyní umístěn v Národní galerii v Praze. Židovský hřbitov je z roku 1858 a je zde postaven památník obětí fašismu. V okolí hradu vzniká skanzen šumavské roubené architektury. Nedaleko od hradu je u řeky domek, ve kterém od roku 1946 až do své smrti v roce 1980 občas pobýval J. Werich. Domek byl postaven podle návrhu J.Trnky. Hora Borek je od roku 1993 přírodní rezervací reliktního boru. Má rozlohu 11,2 ha. Najdeme zde i stopy po těžbě nerostů v podobě důlních chodeb.
Ve Velharticích je několik hospod, ve kterých se dobře najíte, stačí si vybrat. S ubytováním v této oblasti také nejsou potíže.
Hrad je opravdu krásný a zajímavý. Překvapí perfektní čistota i v okolí hradu. Objekty ve skanzenu jsou vzpomínkou na staré časy. Nelíbil se nám stav hřbitovního kostela, je ve velmi špatném stavu a je ostudou jinak velmi zajímavého koutu naší země.
Velhartice najdete na mapě KČT č.64 - Šumava, Železnorudsko.Informace o otevírací době, cenách vstupného a další zajímavosti, včetně akcí, které se na hradě konají najdete na www.hradvelhartice.cz. Pěkná je i zdejší naučná stezka, která vás provede opravdu zajímavými místy.
Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem, tak nejbližší železniční stanicí je Nemilkov na trati č. 183 z Horažďovic předměstí do Klatov. Odtud se vydáte po žluté a dále po červené dojdete po pěti kilometrech do Velhartic.