Velikonoční jarmark v Úštěku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Staročeské jarmarky v malebném městečku Úštěku, nacházejícího se na okraji Českého středohoří, má svou dlouholetou tradici a není téměř rok, abychom si tuto zajímavou kulturní údálost nechali ujít. I když město Úštěk pořádá během roku několik atraktivních kulturních akcí, staročeské jarmarky, konající se vždy před vánocemi, velikonocemi a o letní sezóně, zůstávají vždy hlavní pozorností tisíců příznivců z blízkého i dalekého okolí.
My jsme jako vždy přijeli přeplněnou lokálkou z České Lípy, cestou jsme se mohli kochat výhledy z vlaku na sněhem pokryté svahy Ronova či Vlhoště. V Úštěku to již vřelo, jindy poklidné městečko praskalo ve švech pod náporem návštěvníků, parkoviště a přilehlé ulice a silnice byly beznadějně přeplněné zaparkovanými vozy. Přesto bylo znát, že nebývalé Studené velikonoční počasí, přeci jenom některé návštěvníky odradilo, v létě zde bývá doslova hlava na hlavě.
Pomalu jsme se proplétali davy návštěvníků a kochali se vystaveným zbožím na pultech mnoha stánků. Většinou se zde setkáváte s úměleckou a řemeslnou výrobou všeho druhu, ale koupit si zde můžete i různé mlsky a potravinové výrobky o občerstvení všeho druhu ani nemluvě.
Stánky zaplňují obě strany půvabného náměstí s přilehlou hlavní ulicí. Na náměstí můžeme obdivovat původní městskou zástavbu,kterou tvoří měšťanské domy většinou pocházející z 18.století. Náměstí bylo vyhlášeno městskou památkou v rámci projektu UNESCA. Na náměstí nás zaujme i dominantní stavba barokního kostela sv.Petra a Pavla, s bohatými unikátními sbírkami, jejiž zhlídnutí bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Za zmínku stojí i barokní stavba děkanství, nacházející se naproti kostelu. Z dalších historických památek se návštěvníkům nabízí původně gotický hrad, později účelově přestavěn na městský pivovar, který prochází dlouhodobou rekonstrukcí. V blízkosti hradu se nachází i tzv.Pikardská věž, kdysi nedílná součást Městského opevnění, dnes se v jejich prostorách nachází unikátní Čertovské muzeum, které láká hlavně nejmenší návštěvníky.
Z terasy pod věží se naskýtá lákavý pohled do údolí Českého předměstí, v dálce nás opoutají dvě věžičky kostelíčku na vrchu Ostré, které kdysi bývaly vyhledávaným poutním místem. V blízkostí náměstí narazíme na renovovanou budovu synagogy. Ujít bychom si určitě neměli zapomenout také na tzv. Ptačí domky, romantické domečky přilepené na skalní stěnu, které si zde vystavěli v 19.století italští dělníci, pracující na výstavbě liberecko-teplické železniční trati.
Projdeme-li dále okolo zahrádkařských kolonií k silničce na Lhotu, dostaneme se k původnímu židovskému hřbitovu, nacházející se na svahu bývalého Šibeničního vrchu. Můžeme tak spatřit přes 200 nejrůznějších náhrobků, z nichž nejstarší pocházejí až ze 17.století. Hřbitov byl v nedávné minulosti téměř zcela zničen, postupně prochází rozsáhlou renovací zásluhou Židovské obce.
V okolí Úštěka se nachází množství turisticky lákavých cílů, v létě se nám naskytuje koupání v rybníku Chmelař, máme-li dostatek času, neměli bychom zapomenout na návštěvu romantického hradu Helfenburku, a mnoha další zajímavých památek.
Za čím jedeme?
Tradiční staročeské jarmarky v Úštěku, určitě upoutají každého milovníka lidových uměleckých řemesel, ale uspokojení zde naleznou i labužníci a mlsouni všech věkových kategorií. K doplnění programu patří i vystoupení mnoha hudebních a divadelních skupin.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K občerstvení, ukojení hladu a žízně, nám poslouží množství stánků, kde můžeme okusit některé z nabízených produktů a nejrůznějších laskomin všeho druhů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Úštěk svým návštěvníkům poskytuje nejenom vyhledávaný stánkový prodej řemeslných a uměleckých výrobků, ale můžeme zároveň navštívit mnoho zajímavých turistických památek a míst.
Ostatní informace
Vstup na jarmark činí 40 Kč pro dospělé a 20Kč pro děti.