Velká Rača (Veľká Rača) 1236m.n.m. v zimě.
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Kam a jak jedeme?
Pojedeme se podívat na nejvyšší horu Kysuckých Beskyd - Velkou Raču 1236m.n.m. Leží na Slovensko - polském pomezí a na Moravu to je odsud taky jenom kousek. Jak se jí ale dostat pod kůži?
Autem - ze silnice Čadca - Žilina odbočit v Oščadnici a pokračovat přes celou předlouhou obec až na její konec (asi 8 km), nechat se vést směrovkami ke spodním stanicím lanovek buď na Dedovku nebo Ľalíky. Od obou jsou nástupní místa na zamýšlenou trasu, my dnes dáme přednost té od Ľalíků. Poslední parkoviště s poměrně malou kapacitou se nachází asi 0,5 km za točnou autobusu, vede k němu příjezdová cesta mírně vpravo. Abychom ji nezdolávali zbytečně, je hned na začátku opatřena závorou, je - li zvednutá, není co dodat.
Železnice sem nevede žádná, nejbližší nádražíčko Oščadnica je 8 km vzdálené. Má sice jméno po obci, ale tu asi jakživ nikdy nespatří, protože je od ní daleko a navíc nezdolatelnou bariéru tvoří místní dřevařský podnik, ležící hned za řekou Kysuca. Na nejbližší autobusový spoj je to odsud zhruba 0,5 km, po vystoupení z vlaku projdeme můstkem přes řeku Kysuci, pak doleva a rovně po místní komunikaci na starou hlavní silnici Čadca - Žilina. Spojů tam jezdí, na místní kysucké zvyklosti, poměrně dost a „v raze bídy" , když se nám bude zdát dlouhé čekání na autobus na Ľalíky, nic nezkazíme, když využijeme spoje na Dedovku, leží sice jinde, ale cíl je od ní přibližně stejně vzdálený.(trasa z Dedovky viz níže)
Autobusem - částečně je to popsané výše, ale info si vyžaduje uvést jako docela vhodnou možnost nastoupit na bus už v Čadci na vlakovém nádraží. Stojí tam i mezinárodní rychlíky, takže dostat se sem i odsud není problém. A odpadá nutnost ukončit túru v místě nástupu, což se nám v případě V. Rače snadno může stát.
Pěšky - tak právě tuhle libůstku jsem si nechal na závěr. Z točny Ľalíky se vydávám na začátku popsanou příjezdovou cestou k lanovce. U lanovky mám dvě možnosti : buď se nechat vyvézt za 200 Sk ( teď už 6 EUR) a být za něco přes 5 min. nahoře a nebo si to vyšlapat po svých přes 1600m dlouhou sjezdovkou až k horní stanici (výškové převýšení 407m) pěšky po jejím samém okraji. Jelikož je brzo ráno, lyžaře abys málem hledal svíčkou, rozhoduji se pro většinu lidí ne moc přijatelnou a někdy tak trochu i nebezpečnou pěší variantu, doufajíc, že se mi podaří zachytit do foťáku nějaké zajímavé záběry a taky za vším byla i obava z dlouhého sezení na sedačce v dnešním mrazu, kdy teploměr klesl pod - 14°C. To jsem si ještě původně myslel, že jízda trvá 20 min. až nahlédnutí na net doma mně vyvedlo z omylu. Fotek ale stejně nakonec nebylo zas tak moc, ale teplíčko jsem si udělal báječné. Navíc díky inverzi se spřibývajícími metry oteplovalo i okolí a u horní stanice bylo už jen kolem -2°C.
Od ní výše se napojuji na zelenou TZ k vrcholu Velká Rača. Kráčím mírně vzhůru po chodníku uježděném od běžek a ušlapaném od bot turistů z minulých dnů, dnes jsem tady sám. Na vrchol je to kousek - asi 1,5 km, zpočátku bukovým lesem, později už kolem notně větrem ošlehaných nevysokých smrčků. Samotný vrchol zatím umožňuje skoro ničím nenarušované výhledy a pro fajnšmekry zde stojí i miniaturní asi 3 metry vysoká rozhledna.
Za čím jedeme?
A to je to, za čím jsme sem dnes vyšli: Na první pohled nás upoutá přehršel vrcholů ve Vysokých Tatrách, pak se proti slunku trošku ztrácí rozlehlá Malá Fatra a Javorníky a naopak sluncem zalité Beskydy všech přídavných jmen ze Slovensko – česko – polského pomezí, snad v okruhu 100km. Vrcholy jako Lysá hora, Skrzyczne, Pilsko nebo Babia hora se týčí nad mlékem zalitou krajinou jako strážní věže a nemůžou se na tu krásu pod sebou vynadívat
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení se nabízí za zloté chatě polské Horské služby, která se krčí v závětří vrcholu. Ještě nedávno tam „brali“ i slovenské koruny a divil bych se pokud by současné době odmítali Euro. V čase mé návštěvy (úterý 13.1.09‘) tam bylo sice otevřeno, ale hosti žádní. Z Velké Rače sestupuji opět po zelené TZ, minu horní stanici lanovky Ľalíky i kótu Hladká (972m.n.m.), za kterou se „zelený“ chodník láme dolů na Ľalíky. I tuto odbočku nechávám bez povšimnutí a pokračuji níže až k chatám u horní stanice lanovky od Dedovky. Zde se nabízí mnoho možností, kde utratit penízky za případné občerstvení, je však třeba mít na paměti, že zdejší areál Snowparadise se úspěšně řadí na druhé místo v drahotě na Slovensku. Pokud se nám to nelíbí, případně ještě nemáme hlad, můžeme pokračovat v sestupu třeba klouzáním se po sjezdovce do Dedovky, nebo do stejného místa dojít následováním žluté TZ, pravda, pokud se nám její počátek podaří najít.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jedničku zaslouží samozřejmě výhledy do KRAJINY z vrcholu Velké Rače. Tak blízko Vysokým Tatrám jsem ještě v zimě na horách nebyl. Mínus dávám za poškozené turistické značení a uvítal bych častější výskyt značek lépe řečeno slovních info (tabulek u rozcestníků, kde se člověk vlastně nachází a kam se eventuelně vydat)
Ostatní informace
A co ještě nabízí Veľká Rača? Od horní stanice lanovky Ľalíky se na vrchol V. Rače se dá vyškrábat i na běžkách, jen to chce mít trochu více kondičky a zkušeností, sjezd zpátky se asi neobejde bez občasného zabloudění mezi okolní porost, soudě dle stop zanechaných ve sněhu. Od horní lanovky máme pak parádní možnost využít celé šířky školní sjezdovky, která nás dovede až k chatám. Zde pokud máme sil na rozdávaní si můžeme dát ještě bonus v podobě několika hřebenových tras, třeba na Vyhlídku nebo Kamennou, bohužel jsou koncipovány tak, že se někam dojede, pak otočka a po stejné trase zase zpátky