Město Mělník se rozkládá ve Středočeském kraji na soutoku řek Labe a Vltavy. První zmínka o Mělníku je již z roku 1000. Dnes zde žije přibližně 20 tis. obyvatel.
Schovány pod bujnou vegetací, chráněny strmými roklemi, propadají se Vidimské lávky do stále většího zapomnění. Lakonickým jazykem lze konstatovat, že se jedná o soubor můstků, lávek a dalších vychytávek vytesaných přímo do skal, které umožňují přechod mezi jednotlivými skalními vrcholky. Místo, kde se lávky nacházejí, bylo dříve součástí zámeckého parku, dnes je však neudržované a na samotných lávkách se podepsal zub času. Lávky v zámeckém parku nechal začátkem 20. století vybudovat podnikatel v textilním průmyslu a později i šlechtic Theodor Grohmann (tehdejší majitel zdejšího zámku), jenž byl stejně jako jeho manželka Marie nadšeným horalem a alpinistou. Původně bylo lávek 35 a byly osazeny zábradlím. Není se čemu divit, vždyť pád do průrvy mezi skalami nahání hrůzu dodnes, zvlášť když jsou lávky nyní již silně poškozené, po zábradlí nezůstaly ani stopy a paní domácí by zde již jen stěží projela na svém koni tak, jak to údajně dělávala dřív. Vstup na lávky je na vlastní nebezpečí, kromě jejich přechodu, kdy je třeba být zvlášť obezřetnými, si dávejte pozor také na četné díry v zemi v jejich okolí. Jejich přehlédnutí může taktéž vést k nevyhnutelnému pádu. V současné době je stezka průchozí, pokud si nejste jisti, neriskujte, ale vystoupejte nad stezku, kde vede pohodlná pěšina, po které můžete nebezpečný úsek obejít a později se na lávky opět vrátit. K Vidimským lávkám se dostanete z Vidimi, když hned za domovem důchodců (areál zámku) vejdete do žlutě omítnuté otevřené brány do zemědělského objektu a dále budete pokračovat dolů do lesa po lesní pěšince, viz mapka v galerii.
Za čím jedeme?
Pokud si chcete výlet na Vidimské lávky užít, doporučuji ho prodloužit například o krásnou trasu z Tupadel, kde můžete zanechat auto a po zelené turistické značce pokračovat přes zámek a rozhlednu Slavín (veřejnosti nepřístupné) směr turistický rozcestník Království. Po vaší levé ruce bude linie lehkých obrněných železobetonových pevnůstek, tak zvaných ŘOPíků. Na rozcestníku Království nezapomeňte odbočit doprava na modrou a nabrat směr ke zřícenině Starý Zámek. Starý Zámek je romantické místo, bývalá trvz pravděpodobně ze 13. století, z níž se dochovala snad jen jedna jedinná relativně celá kamenná místnost a ve skále vytesané schůdky... Dá se zde bivakovat a je zde i ohniště. Po prohlídce zříceniny pokračujte po modré až do Horní Vidimi, kde se vám otevře nádherné panorama místních Hradčan. Uvidíte historický vodojem, dnes přestavěný na obytnou budovu, zámek Vidim, který poskytuje důstojné bydlení starším občanům a slouží jako domov důchodců a v pozadí věž kostela sv. Martina. Horní Vidim je nádherná a klidná obec s autobusovou zastávkou a malým rybníčkem přímo na návsi. Až si prohlédnete Vidimské lávky a přilehlou jeskyni, vraťte se na modrou turistickou značku a pokračujte dále přes Vidim ke skalnímu reliéfu Krista, skalnímu obydlí až k rozcestníku Pod Horní Vidimí. Zde odbočte na žlutou turistickou značku a pokračujte až k rozcestníku Pod Bručkou. Stezkou přes Sitenský důl vyjdete na silnici, která vás dovede zpět do Tupadel. Mapka trasy je v galerii.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Horní Vidimi je jedna hospoda spojená s potravinovým obchodem. Naleznete ji na adrese Horní Vidim 38.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
K Vidimským lávkám pokračujte z návsi ve Vidimi branou do zemědělského objektu a stále rovně pěšinkou dolů do lesa. Bránu nemůžete minout, jedná se v podstatě o prodloužení plotu vidimského zámku. Cesta k lávkám je vyznačena na mapce v galerii.
Ostatní informace
Zdolání Vidimských lávek vás bude stát dost odvahy. Místo není úplně bezpečné. Nedoporučuji vstup s malými dětmi a zvířaty, která nemáte pod dohledem. Nechoďte sem za mokra nebo v zimním období.