Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Dnešní výlet nás zavede do městečka Kravaře v okrese Česká Lípa. Zde navštívíme největší roubené stavení v Čechách s expozicí lidového umění, bydlení a architektury. Dál se vydáme Na zříceninu hradu Ronov. Auto zaparkujeme na náměstí a pěšky se vydáme nejprve k rychtě.
Z náměstí jdeme po zelené směrem k Vísecké rychtě (asi 0,5km), která se nachází v katastru obce Víska. Obec Víska byla samostatnou obcí až do roku 1849, než byla sloučena s městečkem Kravaře. Podle dochovaných písemných pramenů patřila od poloviny 16.století usedlost rodině Kernů – zámožných sedláků, kteří zastávali téměř dědičně ve Vísce rychtářský úřad. V roce 1797 nechal objekt do dnešní podoby přestavět rychtář Václav Kern. Byla postavena stavba,která vynikla nad obvyklý průměr svými rozměry(33×17×28m) ovlivněný potřebami rychty, velkým hospodářstvím a místním pěstováním chmele, které vyžadovalo k sušení pět komor v patře domu a trojpodlažní půdu. Ve vlastnictví Kernů rychta zůstala do roku 1882, kdy zemřel poslední mužský potomek tohoto rodu. Objekt byl naposledy trvale obýván v poválečných letech a později ho ke svým účelům využívalo JZD.
V roce 1986 po rozsáhlé rekonstrukci zde Vlastivědné muzeum v České Lípě otevřelo expozici věnovanou lidové architektuře a bydlení v severních Čechách. Dodnes zde můžeme obdivovat umění tehdejších řemeslníků např. vyřezávaná výzdoba pavlače nebo kamenické opracování ostění. V bývalé chlévní časti, se můžeme seznámit s historií rychty, obce a průběhem rekonstrukce. Dále pak s interiéry základních částí lidového domu jako je např. síň, kuchyně, světnice. V horním patře jsou ukázky základních znaků roubených staveb v severních Čechách. V prostoru bývalých horních komor jsou ukázky zemědělského nářadí, řemeslné výroby a malovaného nábytku.
Z rychty se vydáme zpět na náměstí a dál půjdeme 2km po zelené až na rozcestí „Pod Ronovem“. Zde se dáme vpravo po červené asi 800m směrem ke zřícenině hradu Ronov. Hrad se nachází na vrcholu stejnojmenného čedičového kopce v nadmořské výšce 552m.
Hrad byl založen ve třetí čtvrtině 14.století, první písemná zmínka o Ronově pochází z roku 1384, kdy jsou připomínáni bratři Anselm a Předboř z Ronova. Hrad byl dále v držení Berků z Dubé a následně byl držen rytířem Vilémem z Illburku. Do dnešní podoby byl přestavěn ve druhé čtvrtině 15.století právě Vilémem. Po přestavbě měl hrad dokonalou obranou soustavu, kterou tvořily věže, hradby ale i obytné budovy. V držení pánů z Illburku byl Ronov do 16.století. Po roce 1608 je již uváděn jako pustý. Za třicetileté války byl hrad útočištěm okolních obyvatel, v roce 1643 byl přepaden a vypálen Švédy. Roku 1811 se zřítila část obytného stavení a hrad se začal měnit v ruinu. V roce 1845 zřídil tehdejší majitel hradu litoměřický biskup Augustin Hille na hrad křížovou cestu, která končila u kříže postaveného na místě bývalého hradního paláce, pro návštěvníky byla upravena v roce 1891 a byl zde zřízen i malý dřevěný domek. Obojí bylo později zničeno.
Dodnes se zachovaly zbytky vstupní věže, obytné budovy, paláce, hradeb a sklepů.
Od roku 1995 je Ronov přírodní památkou o rozloze 8,73ha. Předmětem ochrany je zachovalý suťový les s rozsáhlými suťovými poli na svazích. Spatřit zde můžeme teplomilnou fóru a faunu.
Zpět se vracíme stejnou cestou.
Na oběd jsme zašli v Kravařích do restaurace u Doušů v Úštěcké ulici (česká kuchyně).
Nádherný výhled z hradu. Je vidět Ještěd, Bezděz, Říp a další známé vrcholy Českého středohoří.
Vstupné do Vísecké rychty je 40 kč. Otevřeno mají v dubnu pouze so,ne a svátky od 9 - 12, 13 – 17 hodin, květen – září mimo pondělí od 9 - 12, 13 – 17 hodin. Od října do března je zavřeno.
Hrad Ronov je volně přístupný po celý rok.
Restaurace u Doušů má otevřeno denně od 11 – 22 hodin v neděli 11 – 20 hodin.